Sağlık
Giriş Tarihi : 06-12-2016 16:15   Güncelleme : 06-12-2016 16:15

Neye Alerjiniz Oldugunu Biliyor musunuz?

Soguk kis günlerinde sürekli grip mi oluyorsunuz, Ya da hapsirmaktan gözlerinizi açamiyor ve sik sik nezle mi oluyorsunuz? Aslinda grip degil alerjinin etkisi altina girmis olabilirsiniz. Basit cilt ve kan testiyle neye Alerjiniz oldugunun belirlendigini söyleyen Liv Hospital Gögüs Hastaliklari Uzmani Prof. Dr. Ferah Ece alerjiyle ilgili merak edilenleri anlatti

Neye Alerjiniz Oldugunu Biliyor musunuz?

“HAYATI KÂBUSA ÇEVIREBILIR”

Alerjik reaksiyonlarin tek bir yolla ortaya çikmadigina deginen Dr. Ece sunlari söyledi: “ Normalde vücudumuzu koruyan bagisiklik sistemin, bazi insanlarda zararli olmayan birtakim maddelere asiri yanit vermesi sonucunda ortaya çikan reaksiyonlar alerji olarak nitelendiriliyor. Alerjik reaksiyona tek tip degildir, birçok yolla ortaya çikarlar, vücudun degisik bölümlerinde meydana gelebilirler ve çesitli siddette olabilirler.”

ATOPI NEDIR?

Organizmada ne zaman ayni antijen görse hatirlama özelligi devreye girdigine deginen Dr. Ece: “ Atopi alerjik bünyeye sahip olmaktir. Yasamimizin baslangicinda organizmamiz yabanci maddelere karsilastiginda bagisiklik sistemimiz onlari tanimaya ve bellegine almayi ögrenir. Ardindan antijen dedigimiz bu yabanci maddelere karsi antikorlar üreterek yanit veriri. Organizmada ne zaman ayni antijen görülse hatirlama özelligi nedeniyle ayni yanit baslar. Atopik kisiler genetik olarak IgE tipi antikorlar üretme egilimindedir.”

EN YAYGIN ALERJIK MADDELER

Dogada yaygin biçimde görilen alerji maddelerini Dr. Ece söyle siraladi: “Ot ve agaç polenleri, ev tozu akarlari, evcil hayvanlarin deri veya tüyleri, mantar veya küf sporlari, çesitli gidalar (Süt, yumurta, soya, deniz ürünleri, meyve ve kuruyemisler), hamam böcekleri, ari sokmalari, birtakim ilaçlar, lateks, kimyasal reçineler, lastik, nikel”

 

“ALERJI TANISI NASIL KONULUR?”

 

Alerji tanisinin nasil kondugunu Dr. Ece su sekilde dile getirdi: “Tanida cilt testi (Prick test) ve kan testi kullanilir. Cilt testinde en sik karsilasilan alerjenler kullanilir, kisinin verdigi cilt reaksiyonu ölçülür, kan testinde ise vücudun olusturdugu IgE antikorunun kandaki düzeyi ve belli bir madde veya maddelere karsi alerjik belirtiler varsa spesifik IgE düzeyi ölçülür.”