Malatya
Giriş Tarihi : 20-08-2013 10:33   Güncelleme : 20-08-2013 10:33

Nemrut’ ta Adiyaman panigi

Nemrut Dagi yakinlarinda bulunan Pütürge ilçesine bagli Büyüköz köyü sinirlari içerisinde olan ve Milli Park sinirlari disinda yapilacak butik otel insaatina karsi çikan Adiyaman’da bulunan bir grup otelci, Adiyaman Valiligi ve Belediye Baskanliginin destegiyle Danistay’a basvurarak otel insaatinin durdurulmasini istedi. Bu nedenle Anemon Otelciligin yapacagi otele baslanamadi.

Nemrut’ ta Adiyaman panigi

Adiyaman’da Sivil Toplum Kuruluslarinin Pütürge ilçesindeki bir otel insaatini durdurmak için Danistay’a dava açmasi tam bir skandal olarak degerlendirildi, Adiyamanlilar ise Malatya yolunu kullanarak Nemrut dagina kamyonlarca insaat malzemesi yigdigi, Milli parklar kapsaminda bulunan tarihi heykellere zarar verdigi görüldü. Tarihi eserleri koruyamayan Adiyaman’in Malatya tarafinda yapilacak yatirimlari engellemesine bir anlam verilemedi.

Dünyanin 8’inci harikasi olarak bilinen Malatya Adiyaman sinirinda yer alan Nemrut dagini bir çikmaz sokaga mahkum eden Adiyaman’da bulunan bir grup otelci, dagin Malatya tarafina yapilacak bir Butik otel insaatini durdurmak için Danistay’a basvurmasi akillari karistirdi. 

Eski Malatya Valisi Ulvi Saran’in üzerinde durdugu Nemrut dagina otel projesine tam destek veren ve Nemrut daginin Malatya tarafinda Pütürge’ye bagli Büyüköz köyü sinirlari içinde butik otel yapmak için temel açan Anemon Otelciligi durduruldu, Adiyaman tarafindan sikayet üzerine otel insaatina baslanamadi. Bu konuda yaklasik bir yildir bekleyen Anemon Otel yöneticileri, bürokratik islemlerin sona ermesini bekleyecek. Adiyaman’da bulunan ve kendisine sivil toplum örgütleri adini veren ve bir grup otelciden olusan topluluk, Danistay’a basvurdu, Büyüköz köyü sinirlari içindeki otel insaatinin Milli parklar sinirinda oldugunu iddia etti, insaatin durdurulmasini istedi. Adiyaman Valiligi ve Adiyaman Belediye baskanliginin da destek verdigi basvuruya Adiyaman milletvekillerinin de tam kadro destekledigi ögrenildi.

Malatya tarafinda bulunan bir köy siniri içerisine yapilacak otel insaatinin Milli Park kapsaminda olan Nemrut dagina zarar verecegini öne süren Adiyaman’da ve Kahta da otel isletmecilerinden olusan gurubun basvurusu üzerinde Danistay’dan gelen bir heyet Nemrut dagina giderek otelin yapilacagi yeri inceledi. Heyetin Adiyaman tarafindan yürüyerek Malatya tarafina geçip Büyüköz köyü sinirlari içerisinde yapilacak ve temeli açilan otel insaatini inceledikten sonra Ankara’ya döndü. Otel insaatin Milli park sinirlari disinda olmasina ragmen incelemede bulunulmasina anlam verilemedi, gelen heyet arasinda Malatya Kültür ve Turizm Müdürü Dervis Özbay ile Sube Müdürü Ali Cengiz’inde bulundugu ögrenildi.

Anemon’un Malatya tarafina yapacagi oteli engellemeye çalisan Adiyamanli bir grup otelcinin müracaatinin Adiyaman tarafindan ciddiye alinmasi tartisma konusu oldu, Malatya’da yapilacak bir yatirimin durdurulmasina Malatyali yöneticilerinde sessiz kalmasi dikkati çekti.

ADIYAMAN’DA HERSEY SERBEST

Adiyaman Valiligi basta olmak üzere tüm özel ve tüzel kisilerin Nemrut daginin dogal yapisini bozacak insaatlarin serbestçe yükseldigi, Malatya tarafindan Valiligin öncülügünde davet edilen is adaminin yapacagi otele bile engel çikarilmasindan en çok zarari Nemrut daginin görecegi açiklandi. Malatya’dan Nemrut dagina giden yolun Adiyaman’dan gelecek yolla birlestirilmesine 30 yildir engel olan Adiyamanli otelciler, turizm sektörünü hareketlendirecek hizmetlerin sunulmasina hep engel oldu. Bu tutum nedeniyle Anemon’un Nemrut dagina yapacagi otel insaatini bu yil baslanamadi. Vali Ulvi Saran’in Ankara’ya atanmasi nedeniyle bu yatirimi takip eden olmayinca, otel yönetimi sorunlarin çözümü için yatirimini askiya aldi. 50 yatakli planlanan otelin durmasiyla Malatya’daki bir yatirim engellendi.

ADIYAMAN TARAFINDAN INSAATLAR TAM GAZ

Malatya tarafindan bir otel yatirimina izin verilmedi, Adiyaman tarafindan ise daga giden Malatya yolu kullanilmak suretiyle 15 kamyon kalas, 10 kamyon kum ve çakil tasindi. Dagda heykellerin yakininda bulunan bir alana yigilan kalas ve kum yiginlari görenleri sasirtti, Nemrut dagina ne tür insaat yapilacagi merak konusu oldu. Nemrut daginin tepesinde bulunan heykellere 30 metre yakinina yigilan insaat malzemeleri dikkati çekti.

Adiyaman basininda yer alan habere göre, Nemrut dagina çikan Vali Mahmut Demirtas, bati terastan Nemrut ören yerine giden patika yoldaki çalismalari inceledikten sonra, Nemrut daginda isiklandirma basta olmak üzere, yol boyunca bilgilendirme levhalari ve bekçi kulübeleri yapacaklarini kaydetti.

Demirtas, sunlari aktardi: “Nemrut dagindaki mevcut kafeteryayi yikip, yerine amfi tiyatro yapmayi düsünüyoruz. Ayrica, 24 saat kapali devre kamera sistemiyle Nemrut dagini izleyerek, kesintisiz kontrollü güvenlik sistemini saglayacagiz. Yine yasli ve engelli vatandaslarimizin daha rahat bir sekilde Nemrut’a ulasmalarini saglamak amaciyla rayli sistem yapacagiz.”

ADIYAMAN: BU OTEL YAPILIRSA BITERIZ

Malatya tarafina Anemon Otelciligin yapacagi 50 yatakli otelin yapilmasi halinde Adiyaman tarafindan Nemrut’a gideceklerin sayisinin tamamen düsecegini iddia eden Adiyamanli ve Kahtali bir grup otelci, Adiyaman milletvekillerine de basvurarak, bu otelin yapimini durdurun yoksa Adiyaman’da turizmin bitecegini bildirdi. Adiyaman lobisi, bilgi kirliligi sonucunda kamuoyunu yanlis yönlendirdigi söylendi.