Malatya
Giriş Tarihi : 29-06-2017 14:32   Güncelleme : 29-06-2017 14:32

Nelere Dikkat Edilmeli?

Yaz mevsimin gelmesi ile birlikte özellikle akrep sokma vakalarinda artis yasanmaya basladi. Akrepten korunma yollari, alinmasi gereken önlemleri, akrep sokma durumunda yapilmasi gerekenleri ve daha fazlasini Malatya Veteriner Hekimler Odasi Baskani Ertugrul Özdemir’e sorduk

Nelere Dikkat Edilmeli?

Rahime Gül Erbas ( Özel Haber)

Yaz mevsimin gelmesi ile birlikte hastanelere akrep sokma nedeni ile basvuranlarin sayisinda artis yasaniyor. Biz de akrep görüldügünde yapilmasi gerekenleri, akrepten korunma yollarini, bagda, bahçede çalisirken almamiz gereken önlemleri ve daha fazlasini Malatya Veteriner Hekimler Odasi Baskani Ertugrul Özdemir’ e sorduk. Yaz mevsiminin gelmesi ile birlikte akrep ve yilanlarin ortaya çikmaya basladigini dile getiren Özdemir sunlari ifade etti: “ Mevsimsel olarak akrep ve yilanlar daha fazla ortaya çikiyor.  Bilhassa akrepler daha fazla çikiyor. Akrepler genelde sicak ortamlarda rutubetli topragi severler. Örnegin tasin alti, tezeklerin alti gibi serin yerlerde bulunurla.”

“MÜCADELE IÇIN ILAÇ KULLANMALIYIZ”

Özdemir akrepten korunmak için yapilmasi gerekenleri su sekilde siraladi: “Akreplere karsi bölge ilaçlanarak mücadele edilir. Akrebe karsi kullanilmak üzere ilaçlar var. Bölgemizi ilaçladigimiz takdirde o bu tür zararlilardan uzak oluruz. Etkileri uzun süreli olan ilaçlar mücadele için kullanilmali bu ilaçlari kullandiginiz zaman 20-25 gün hasere ve zararlilarin gelmesine engel oluyor. Bizim korunmamiz için genelde konakladigimiz bölgeyi ilaçladigimiz zaman bölgede akrep gelmiyor. Ama dis ortamda çalisirken bagda, bahçede, taslara yakin yerlerde akrep olabilir. Oralarda da dikkat etmeliyiz. Çiplak elle bir tasi kaldirdigimiz zaman akrep sokma ihtimali var. Çalisirken genelde is eldiveni giymeliyiz. Güvenlik sartlarina riayet etmeliyiz.  Tedbirlerimizi almaliyiz.”

“AKREBIN ZARAR GÖRMEMESI IÇIN…”

Özdemir: “Biz sadece konakladigimiz mekâni ilaçlayacagiz. Bir yatagin içerisine akrebin girmesi veyehutta oturdugumuz bölümün içerisinde akrebin çikmasi bize tehdittir ve zarar verir. Ikamet ettigimiz evi ve çevresini ilaçlamaliyiz. Bazi ilaçlar var kokusuna akrep gelmiyor. Bu tür kokusuna akrebin gelmedigi ilaçlar ile korunursak akrep te dogadaki yasamini devam ettirir.” seklinde konustu.

AKREP SOKTUGUNDA NELER YAPILMALI?

Akrep soktugunda yapilmasi gerekenler: “Akrebin sokmus oldugu bölgede küçük bir igne izi görülür. Burada 15 dakika ile 2 saat sonra siddetli agri ve yanma duygusu ile sicaklik artisi olur. Akrebin soktugu yerde kizarma, morarma, adale kramplari, titreme ve karincalanma olabilir. Huzursuzluk, havale gözlenebilir. Susuzluk duygusu, agizdan salya akmasi, bas dönmesi, bas agrisi, yutma güçlügü, kusma, titreme, ter dökme, sayiklama, kramplar, vücudun uç bölgelerinde duyarsizlik gibi belirtiler gitgide agirlasmakta olan hastada görülen zehirlenme belirtileridir, ölüm genellikle koma, solunum felci ya da kalp durmasi sonucu, 12-48 saatte gelisebilir. 
Akrep sokmalarinda ilkyardim nasil olmalidir? Akrep sokmasinda ilk yapilacak sey, akrebin soktugu bölgenin biraz yukarisindan uzvu baglamaktir.  Sisme nedeniyle sargi sikilasinca, sarginin çözülüp yeniden fazla siki olmayacak bir biçimde baglanmasi gerekmektedir. Sokulan bölgenin baglanmasi, zehrin vücuda yayilma hizini azaltir. Sokmanin oldugu bölge hareket ettirilmez, yatar pozisyonda tutulur.  Yaraya soguk uygulama yapilir. Yara üzerine hiçbir girisim yapilmaz.  Agri için agri kesici ilaç kullanilabilir. Tetanoz asisi da yaptirilmalidir.