Röportaj
Giriş Tarihi : 22-09-2021 16:53   Güncelleme : 22-09-2021 16:53

“Ne Başarının Yanında Ne Arkasında Duruyorlar”

Malatya Hokey Spor Kulübü, Anadolu Ateş Spor Kulübü ve Savaşan Yıldızlar Hokey İhtisas Kulübü olarak Malatya’da faaliyet gösterdiklerini ifade eden kulüplerin başkanı Savaş Yılmaz başarılı sporcu çıkarmanın kolay olmadığını belirtti. Yılmaz, “Türkiye’de uluslararası organizasyonlar yapılıyor ama sportif anlamda üst düzey bir başarımız yok. Ülkenin en büyük sorunu gençlik ile ilgili projelerin, bir politikanın olmaması. Malatya’da inanılmaz şekilde vurdumduymazlık var. Ne başarının yanında ne arkasında duruyorlar.” diye sitem etti

“Ne Başarının Yanında Ne Arkasında Duruyorlar”

Uzun yıllardır hokey branşında Malatya’ da faaliyet gösteren kulüplerin başkanı olan Savaş Yılmaz ile kulüplerin sorunlarını, taleplerini, beklentilerini ve daha fazlasını konuştuk…

Öncelikle kendiniz ve kulüpleriniz hakkında kısaca bahsederseniz neler dersiniz?

“Malatyalıyım. Beden eğitimi mezunuyum. Malatya’da 15 -16 yıldır hokey branşında faaliyet gösteriyoruz. Hokeyde Türkiye’nin en başarılı kulüplerinden biriyiz. Yüzlerce sporcumuz hokey milli takımına gitti. Bu branş sayesinde şuan onlarca öğrencimiz beden eğitimi bölümüne, polisliğe, özel harekete, girdi uzman çavuş olan öğrencilerimiz var. Bu branş ile beraber birçok genç geleceğini kurtardı. Malatya Hokey Spor Kulübü, Anadolu Ateş Spor Kulübü ve Savaşan Yıldızlar Hokey İhtisas Kulübü olarak üç kulüp altında Malatya’da faaliyet gösteriyoruz. Anadolu Ateş Spor Kulübü; Kulüpler Avrupa Şampiyonluğuna kadar büyük başarı elde etti. Yine Süper Lig’de kız erkek takımlarla yıllardır mücadele ediyor. Savaşan Yıldızlar Spor Kulübümüz de alt yaş gruplarında Türkiye Şampiyonluğuna, liglere katılıyor, mücadelelere devam ediyor. On altı yaş altı U-16’da liglerde takımlarımız var. On dört yaş altında ana lig takımlarımız var. On iki yaş altı takımlarımız mevcut. 18 – 21 yaş Türkiye Şampiyonaları yapılıyor, onlara da katılım sağlıyoruz. Kulübün başkanıyız, antrenörüyüz, arabamızla maçlara gidip geliyoruz; şoförüyüz. Yani her şeyiyiz tamamen kendi imkanlarımız, gayretlerimizle bu işleri yürütmeye çalışıyoruz.”

Kulübün sağladığı faydalar adına neler söylersiniz?

“Bu kulüp sayesinde Malatyalı birçok genç ekmek kapısını buldu. Bu branş şuan Türkiye’de 2002’de kuruldu yani on sekiz yıllık bir mazisi var ve yeni bir branş Türkiye’de, olimpik, olimpiyatlarda en çok seyircisi olan ve dünyada kabul görmüş üst düzey bir branş. Türkiye’de de yeni olmasından dolayı gençliğin çok büyük avantajı var. Bu branşa ciddi anlamda 3 sene devam etsin, üç sene sonra milli serüveni başlıyor. Çocuğu ortaokulda alsak, lisede milli serüveni başlıyor. Benim birçok öğrencim millilik ile üniversiteye direkt girdiler, burslu okudular ve okulu bitirip KPSS’siz direkt atamaları oldu. Şuan onlarca öğrencimizin ataması yapılıp devlette işe başladılar. Üniversiteyi burslu okudular, bu inanılmaz bir avantaj. Biz yıllardır kendi gayretlerimizle belli kesime hitap ediyoruz ve genelde de hitap ettiğimiz çocukların hepsi Malatya’nın alt semtleri; fukara çocukları yani, maddi durumu olmayan gençler. Bu branş ile beraber bir gelecek gördüler ve hepsi de elimizden tuttu; devam eden çocukların hepsi muvaffak oldular.”

Kulüplere yapılan destekler için neler kaydedersiniz, bu yöndeki beklentileriniz neler?

“Herhangi bir destek hiçbir yerden almadık. Kulübümüz kendi gayretleriyle, kendi bireysel çabaları ile bu işi yürüttü. Şuana kadar 250’e yakın turnuvaya gittik. Bunlardan 100’e yakın kupa ile döndük, bunların içinde Kulüpler Avrupa Şampiyonluğu da var. Malatya’da hiçbir kulübün uluslararası bir başarısı yok. Biz fabrika gibi milli takıma sporcu gönderiyorduk, bizim başladığımız yıldan beri onuncu seneye geldiğimiz zaman Malatya’da tüm branşlarda toplamından daha çok milli takıma sporcu gönderdik. Bugün 50 – 100 tane çocuğa hitap ederken destek olmuş olsa 1000 tane çocuğa hitap edebiliriz. Şuan bizim ülkenin en büyük sorunu gençlik ile ilgili projelerin, bir politikanın olmaması. Ama bu branşla beraber biz nice çocukları biliyoruz, aldık millilik duygusunu yaşadılar. Malatya’da inanılmaz şekilde vurdumduymazlık var. Ne başarının yanında, ne arkasında duruyorlar.  Biz buraya 100 tane yabancıyı döktük. 5 – 6 takımdık bir Türkiye diğerleri başka ülkeler altı takım toplam 120 kişi gelmişti buraya, hangi branşta 120 yabancıyı buraya getirme imkanınız var? Biz bunu başardık ve ev sahibiydik. Ev sahipliğini güzel atlattık ve en önemlisi o turnuvada Türkiye’de uluslararası organizasyonlar yapılıyor ama sportif anlamda üst düzey bir başarımız yok. Burada Malatya’da 7 – 8 yıl önce sokaktan aldığımız, valilik, gençlik spor, sosyal hizmetler, çocuk şubeyle beraber;  “Sokakta çalışan çocukların Spor Yoluyla Islahı” diye bir proje yapmıştık. O projede sokaktan aldığımız, kazandırdığımız çocuklar 7 – 8 sene sonra Avrupa Kulüpler Şampiyonu olma başarısını elde ettiler, biz bu çocuklarla Avrupa Şampiyonu olduk. Bu da olağanüstü bir başarı. Yine bize destek verilmiş olsa aynı projeleri devam ettireceğiz ama hala kendi yağımız ile kendi imkanlarımızla kavruluyoruz.”

A.Vahap Kaygusuz – Hanife Yiğit’ in Röportajı