Ekonomi
Giriş Tarihi : 14-09-2021 17:55   Güncelleme : 14-09-2021 17:55

Navlun ’da VIP Listeler Oluşturulunca…

Malatya Organize Sanayi Esnafı pandeminin ekonomik etkilerini üzerinden atmaya çalışırken her geçen gün yeni sorunlar ile karşı karşıya geliyor. İhracatta Navlun taleplerinde VIP listelerin oluşturulması ve bu listede Malatyalı Şirketlerin yer alamaması ihracatçıyı hem ham madde sorununa hem de yüksek fiyatlı navluna itiyor.

Navlun ’da VIP Listeler Oluşturulunca…

Koronavirüs salgını ile birlikte dünya genelinde ekonomik sorunlar yaşandı. İhracat rakamını minimum zararla koruyabilen nadir şehirler arasında olan Malatya için kış ayı kabusa dönüşebilir.

Uluslararası ticarette kullanılan konteynerler ABD ve Çin güdümüne geçince ülke genelinde baş gösteren Konteyner sorunu Malatya sanayisini de etkiledi. Uzmanlara göre, Kuru Meyve Grubu ve Hazır Giyim sektörünün ağır bastığı Malatya sanayisinde, üretilen ürünler Gemilerde yer bulamazsa ihracatçıyı soğuk suların altına gömecek buz dağı Kasım ayında kendini gösterecek.

Pandeminin ticarete olan etkilerinin bertaraf edilmesinin ardından uluslararası ticaret hız kazandı. Ancak bu kez de konteyner sorunu ortaya çıktı. Malatya’da son bir yılda Hazır Giyim Sektöründeki ihracat rakamlarını yüzde 92 düşmesinin nedenini Malatyalı İhracatçıların gemide yer alamadığına bağlayan Uzmanlar, tehlike çanlarının Tekstil Sektörü için çaldığı düşüncesinde.

Edinilen bilgiye göre; Üretim Malatya sanayisinde yapılıyor ancak Konteyner sorunu nedeniyle teslimatlar gecikiyor. Limanlarda manipülasyonlar ile yaşanan konteyner sorunu ile Lojistikte fiyatlar da yükseldi. Bazı Armatörler, VIP Navlun sistemini hayata geçirerek verdiği hizmeti yüksek fiyatlarla vermeye devam ediyor. VIP Navlun sisteminde ise Malatyalı ihracatçılar yer alamıyor.  Limanlarda yaşanan konteyner sorununa ve Navlun Piyasasındaki dengesizliğin bir an önce düzeltilmesi gerektiğini söyleyen İhracatçılar, yüksek maliyetli ve teslimat tarihinin gecikmesi nedeniyle yeni anlaşmaların sağlanamadığını aktarıyor.

Ebubekir Atilla – ÖZEL HABER