Malatya
Giriş Tarihi : 26-06-2015 17:01   Güncelleme : 26-06-2015 17:01

Nakil Bekelyen Hastaya Umut Oldu

Kahramanmaras’ta evinde geçirdigi beyin kanamasi sonucu kaldirildigi hastanede beyin ölümü gerçeklesen 83 yasindaki Hasan Gözlügöl’ün organlari çocuklari tarafindan bagislandi

Nakil Bekelyen Hastaya Umut Oldu

 Kahramanmaras Necip Fazil Sehir Hastanesi Organ Nakil Koordinatörü Dr. Mehmet Ali Düzkale’nin girisimleriyle Gözlügöl’ün ailesi organlari bagislama karari aldi. Operasyonu gerçeklestiren Sütçü Imam Üniversitesi Hastanesi Organ Nakli Merkezi Karaciger Transplantasyon Ünitesi Tibbi Sorumlusu Prof. Dr. Ertan Bülbüloglu, özellikle kadavradan organ bagisinin azligina dikkat çekerek, tüm insanlari organ bagisi yapmaya davet etti.

Bülbüloglu, “Ülkemizde organ bagisi çok iyi bir yere geldi. Belirli bir seviyeye geldik ama tek eksigimiz donör. Canli donör oldukça fazla ama kadavra donöründe maalesef ülkemizde bir sikinti var. Merhumun yakinlari meseleyi kavradigindan dolayi ve önemini bildigi için hastalarinin organlarini bagisladi. Onlari tebrik ediyoruz çünkü onlar birer kahraman” dedi.

Organ nakli konusunda bilgi veren Organ Nakil Koordinatörü Dr. Mehmet Ali Düzkale ise, “Beyinde meydana gelen kanama sonucu hastanemize yatmisti. Durumu giderek kötülesti. Ve beyin ölümü gerçeklesti. Bizde yakinlariyla görüstük ve sag olsunlar büyük bir fedakarlik gösterdiler. Hastalarinin organlarini bagisladilar. Kendilerine tesekkür ediyoruz. Hastamizin karacigeri simdi Malatya’da bulunan bir hastamiza nakil edilecek” diye konustu.

Organ bagisini yapan Hasan Gözlügöl ogullari Günes ile Salman Gözlügöl, “Bir insan ölürken diger bir insan yeniden hayata baglanmasina vesile olmak mutluluk verici” diye konustu.

Organ bagislarinin alinmasinin ardindan Hasan Gözlügöl’ün cenazesinin, ailesi tarafindan teslim alinarak aile mezarliginda topraga verildigi ögrenildi. (IHA)