Kültür & Sanat
Giriş Tarihi : 16-06-2021 17:26   Güncelleme : 16-06-2021 17:26

Müzik Yarışmasında Finale Kaldılar

Bu sene on-line olarak düzenlenen ‘’İpana 23. Türkiye On-Line Liselerarası Müzik Yarışması’’nda Malatya’dan finale kalan okul belli oldu. ‘’Grup’’ dalında Abdülkadir Eriş Güzel Sanatlar Lisesi, Malatya’dan finale kalan okul oldu. 1700 başvuru arasından finale kalan Malatyalı öğrenciler, büyük bir başarıya imza atarak 158 finalist arasına adını yazdırdı.

Müzik Yarışmasında Finale Kaldılar

 

İnternet ve jüri değerlendirmesinin ardından finale kalan okulların oylanmaya başlanmasıyla, grup dalında 50, bireysel katılımlarda ise beste dalında 20, enstrüman dalında 22, kız solist dalında 30, erkek solist dalında 30 performans finale kalırken, ayrıca 6 performans Instagram üstünden oylanarak finale çıkma hakkını elde etti. Toplam 158 performans arasından ilk üçe girenler belirlenirken, Grup-İcra dalında birinci olan okula İpana tarafından tam teçhizatlı müzik stüdyosu kurulacak, tüm dallarda dereceye giren okullara ve öğrencilere para ödülleriyle birlikte, sürpriz hediyeler verilecek.

14-25 Haziran tarihleri arasında belirlenen 120 video performansın final oylamaları ve jüri değerlendirmesi yapılacak. Kazananlar ise canlı yayınla 27 Haziran’da açıklanacak.

Özel Çamlıca Fen Lisesi yarışmaya hem grup olarak katıldı hem de Ahmet Caner Batar, okulu adına bireysel olarak başvurdu. Malatyalı öğrenciler, performanslarını online ortamda sergilerken, finale sadece gruplar kategorisinde Abdülkadir Eriş Güzel Sanatlar Lisesi öğrencileri kaldı.

DOĞU ANADOLUYU TEMSİL EDİYOR

Yarışma ile ilgili Abdülkadir Eriş Güzel Sanatlar Lisesi’nin Doğu Anadolu Bölgesini temsil eden 2 okuldan bir olduğunu belirten Abdülkadir Eriş Güzel Sanatlar Lisesi Müdürü Recep Örek,” Okulumuz grup dalında finale kalma şansı yakalayan 158 finalist arasına girmiştir. Yarışmanın ilk aşaması 16 Kasım 2020 – 30 Nisan 2021 tarihleri arasında başvuru süreci, 12 Mayıs – 10 Haziran tarihleri arasında değerlendirme süreci bulunuyordu. Jüri üyelerinin kanaati süreci de vardı. Bunun sürecin sonunda finale kalmıştır ve 53 okul arasına girmiştir. Bizim bölgemizde, Doğu Anadolu Bölgesinde Batman’dan ve Malatya’dan birer okul bulunuyor.  Müzik Zümre Başkanımız Eray Sökmez ve Koro Öğretmeni Harun Barış Koordinatörlüğünde 5 öğrencimizden oluşan müzik grubumuz katıldı. Iğdır’ın Al Alması adlı parça ile katıldık. Finale kaldık. Oylama devam ediyor. İnşallah yarışma soncunda birinci olarak Malatyamıza bir sevinç yaşatırız. Hemşerilerimizden de desteklerini bekliyoruz.” ifadelerine yer verdi.

Ebubekir Atilla