Spor
Giriş Tarihi : 02-04-2017 20:04   Güncelleme : 02-04-2017 20:04

Müzik Üniversitesi Için Kollar Sivandi

Gençlik ve Spor Bakanligi’nin hazirlamis oldugu gençlik merkezleri arasi kültür ve sanat yarismalarinin üçüncüsü düzenlendi. Burada Gençlik Hizmetleri Genel Müdür Yardimcisi Serdal Eravci, Müzik Üniversitesi için çalismalara baslanilacagini belirtip, var olan gençlik merkezlerini 350’ye çikarmayi hedeflediklerini söyledi. Vali Yardimcisi Miktat Alan ise, uluslararasi baris ve huzurun saglanmasinda kültür ve sanatin önemi üzerinde durdu

Müzik Üniversitesi Için Kollar Sivandi

>>Hanife Sari

Gençlik ve Spor Bakanligi tarafindan gençlerin geleneksel sanata sahip çikmasi amaciyla düzenlenen Kültür ve Sanat Yarismasi Grup Finalleri cumartesi günü Malatya Inönü Üniversitesi Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezinde yapilmaya baslandi. Türk Müzigi, siir okuma ve tiyatro yarismalarinda sahne alacak gençlerin performans sergileyecekleri yarismanin açilisina Gazi Üniversitesi Türk Müzigi Konservatuari Ögretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Vasfi Hatipoglu, Türk Halk Müzigi Koro Sefi Doç. Dr. Ugur Isildar, Inönü Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekani Prof. Dr. Hasan Arapgirlioglu jüri olarak Vali Yardimcisi Miktat Alanda konuk olarak katildi.

“BU YARISMALAR ILGI GÖRÜYOR”

Yarismanin içerigi hakkinda konusan Gençlik ve Spor Uzmani Ozan Oruç, “Bu yarisma kapsaminda ‘Sahne Sende Artik’ sloganiyla Türk müzigini bugün yapacagiz. Ikinci gün ‘Bir Siir Bir Nefes’  sloganiyla siir yarismasini düzenleyecegiz. Üçüncü günde ‘Hayallerini Sahneye Tasi’ sloganiyla da tiyatro yarismasini yapacagiz.  3 ayakta gerçeklesiyor bunlar. Ilk önce 81 ilde bir birincilik oluyor illerinde en iyi sekilde kendilerini temsil edenler grup finallerine hak kazaniyor. Grup finalleri de 7 bölgede gerçeklesiyor her bölgede bir ilin ev sahipliginde yapiliyor geçen yil Eskisehir’deydik bu hafta da Malatya’da buradan da bölge finaline geçecegiz o da Gaziantep’te. Burada da ilk 3’e girenler basarili olacak ama sadece birinci olan Türkiye finaline hak kazanacak o da 15-18 Mayis arasi yani gençlik haftasinda bir tarihte yapilacak. Bu sekildeki yarismalar ilgi gördügü için devam edecek.  Yegâne amaç Sayin Cumhurbaskanimizin da dedigi gibi ‘geleneksel sanati yeni Türkiye’nin insasinda ihtiyaç duyuyoruz’ demisti biz de bu dogrultuda çalismaya devam edecegiz” ifadelerini kullandi. 

 “1 MILYON 600 BINE YAKIN ÜYEMIZ VAR”

Gençlik Hizmetleri Genel Müdür Yardimcisi Serdal Eravci ise  “ Gençlik ve Spor Bakanligi gençler için tüm gayretini ortaya koyuyor. Kültür ve sanat bir toplumu toplum yapan en önemli hususlardan biri.  Kültür ve sanat alaninda gençlik ve spor bakanligi olarak biz bir seyler yapmaya çalisiyoruz.  En son kültür ve sanat ödüllerinde Cumhurbaskanimiz ‘Egitim, deger, kültür ve sanatla tahkim edilmemis bir halkin olmasi karanlik ve sevgisiz bir yerdir.’ dedi.  Çok dogru söyledi ve orada Prof. Dr. Erol Beye çok önemli bir söz verdi müzik üniversitesi kurulacak dedi. Müzik üniversitesinin kurulmasi için önümüzdeki hafta çok yogun bir çalisma basliyor. Suan da 241 tane gençlik merkezimiz var. Ve bu gençlik merkezimizde bir buçuk milyon üyemiz var. Gençlik merkezlerinden sorumlu genel müdür yardimciligini yaptigim dönemde istatistiklerde gördügüm tablo 65 bin 180 üye, bu sayi bakanlik kuruldugundan beri yani yaklasik 6 ay boyunca hiç degismemis.   Ve biz bunu yeterli göremedik suanda da 1 milyon 600 bine yakin üyemiz var. 2017 yilinin sonunda insallah 241 tane olan gençlik merkezi sayimiz 350’yi bulur. Tesisi insa etmek kadar insani da insa etmek çok önemli. Yaptigimiz yarismalarda da kullandigimiz sloganlarda hep sahneye vurgu yaptik. Bizim gençlik merkezi olarak hedefimiz su; gençlere imkânlar olusturalim ondan sonra onlar ne yapacagini bilir o yüzden bir sahne olgusu var. Artik sahne sirasi gençlerde ” diye konustu.   

“PAYLASMA BILINCI KAZANDIRMAKTADIR”

Vali Yardimcisi Miktat Alan da, “Insanlarin dili inanci ne olursa olsun insanlari ayni temelde birlestiren kültür ve sanat unsurlari insanlari ortak bir yol bulmalari bakimindan birlik beraberlik ve kardesligin yapi tasi olma özelligini tasimaktadir. Iyiyi dogruyu ve ortak hayalleri asilayarak insanlarin kisiliklerinden olumlu degisimlerin beslenmesine katki saglayan kültür ve sanat yarismalari insanlara paylasma bilinci kazandirmaktadir.  Farkliliklari ortadan kaldirmak bakimindan uluslararasi baris ve huzurun saglanmasinin en kestirme yolu kültür ve sanat etkinliklerinden geçmektedir.  Toplumsal basari sanattan bagimsiz düsünülemeyecegini aklimizdan çikarmamamiz lazim. Gençlerimizin sanat egitimlerine gelecek vaat edilmesi çagdas bir toplum olmanin ön sartlarindandir. Atatürk’ün ‘sanatsiz kalmis bir milletin hayat baglarindan biri kopmus’ sözü muasir hedefine giden yolda bizlere daima isik tutacaktir” sözlerini kullandi.