Malatya
Giriş Tarihi : 25-03-2013 15:34   Güncelleme : 25-03-2013 15:34

MÜSIAD sürece destek verdi

Müstakil Sanayici ve Is Adamlari Dernegi (MÜSIAD) Malatya Sube Baskani Mehmet Balin, terör sorununun çözümüne yönelik olarak hükümetin kararliligi ve durusunu dogru bulduklarini ve bu süreci desteklediklerini söyledi.

MÜSIAD sürece destek verdi

Balin, dernek binasinda yaptigi açiklamada, “Biz sanayici ve is adami dernegiyiz. Onun için gerek dünya gerekse de Türkiye ekonomisi ile yakinen ilgileniyoruz. Bunun yaninda sosyal toplum meseleleriyle de yakindan ilgileniyoruz. Bu baglamda MÜSIAD, yurt içinde ve yurt disinda büyük organizasyonlar gerçeklestirerek, is forumlari düzenliyor. Bunun yaninda fuar organizasyonlari yapiyor. Bunlarin temelinde hem Türkiye sermayesinin hem de Türkiye’de bulunan üyelerinin dünya piyasasinda ufuklarini açmak, onlara yeni pazarlar kazandirmak, dünya piyasasinda ihracatlarini artirmak için büyük çabalar gösteriyor” dedi.
MÜSIAD olarak sosyal olaylara duyarli bir sekilde yaklastiklarini kaydeden Balin, “MÜSIAD, yurt içinde de kendi üyelerine yönelik hem kisisel hem kurulsal hem de ticari manada, bunun yaninda endüstriyel anlamda çok büyük destekler veriyor. MÜSIAD sadece sanayi, ticaret ve parayla ilgilenmiyor. Sosyal olaylarda da çok duyarli bir sekilde hareket ediyoruz. Bunun en güzeli daha önce Dogu ve Güneydogu Anadolu Bölgesi ile alakali bir rapor hazirlamistik. Geçen yilda yeni anayasa çalismasiyla alakali hem hükümete hem de diger sivil toplum örgütlerine taslak hazirladik ve sunduk” diye konustu.
Balin, 2023 hedeflerine ulasilabilmesi için yapilmasi gereken çalismalarin olduguna dikkat çekerek, sunlari ifade etti:  “Biliyorsunuz Türkiye 2023 hedefine kilitlendi. Bu yilda ne olmasini istiyoruz? Bu yilda Türkiye, dünyanin en büyük 10 ekonomisi içerisine girmelidir. Gelismis ülke statüsü kazanacagiz. Kisi basi milli gelirimiz 25 bin dolara yükselecek. Bunlarin olabilmesi için sadece ihracat yapmak, mal üretmek yetmez. Bunun yaninda gerçekten gelismis ülke statüsüne kavusabilmenin önemli etkenlerinden bir tanesi de, insanlarin sosyal refaha, sosyal mutlulugu yakalamasi ve yasanabilir bir ülke olmasi, bunun yaninda da egitim seviyesinin yüksek olmasidir. Bu saglanmadan 2023 yilindaki bu hedefleri saglayacagimizi sahsen çok düsünmüyorum. “
Balin, terör sorununun çözülmesiyle ilgili yapilan çalismalari net bir sekilde desteklediklerini kaydederek, “Dogu ve Güneydogu Anadolu Bölgesi’nde son 30 yildir yasanan terör sikintisi ve çesitli problemler hem üyelerimizi çok ciddi manada etkilemekte hem de ekonomi noktasinda çok ciddi kayiplar vermektedir. Bu bölgeyi bilen bir sivil toplum örgütü olarak, bu bölgede yasanan sikintilari yakinen takip eden bir sivil toplum örgütü olarak biz sunlari söylüyoruz; “Türkiye’nin gelecegi için atilan adimlar konusunda anlayisli ve sagduyulu olmaliyiz. Dogru olduguna inandigimiz bu sürece net bir sekilde destek veriyoruz. Oldukça yogun olarak tartisilan bu sürece kisir bir bakis açisiyla bakmamak gerektigini düsünüyoruz. Türkiye’nin hedefleri dogrultusunda gelecegini yeniden insa etme süreci olarak bakiyoruz. Türkiye’nin kalkinmasi ve tüm vatandaslarin mutlulugu, özgürlügü ve demokrasinin yerlesmesi için büyük bir engelin ortadan kalkmasidir. Telafisi ve acisinin hiçbir sekilde mümkünü olmayan, kaynaklarimizi, enerjimizi, evlatlarimizi ve yarina dair umutlarimizi tüketen terör sorununun çözülmesi, sonrasinda daha yasanabilir bir ülke, uluslararasi sayginligi artmis bir ülke olacagiz. Bu ortamda hükümetin kararli ve sabirli durusu, risk alma cesareti ve dirayetini dogru buluyoruz, bu süreci destekliyoruz” dedi.

ORDUZU BELEDIYE BASKANI'NDAN MUSIAD'A ZIYARET
Öte yandan Orduzu Belediye Baskani Cumali Ekin, MÜSIAD Malatya Sube Baskani Mehmet Balin’i ziyaret etti.
Orduzu Belediye Baskani Cumali Ekin, ziyarette yaptigi konusmada, “Mehmet Balin, MÜSIAD Malatya Sube Baskanligi görevine seçildi. Yeni görevinde kendisine basarilar diliyoruz” seklinde konustu.
MÜSIAD Malatya Sube Baskani Mehmet Balin ise, ziyaretten dolayi duydugu memnuniyeti dile getirerek, Orduzu Belediye Baskani Cumali Ekin’e ziyaretlerinden dolayi tesekkür etti.