Ekonomi
Giriş Tarihi : 01-02-2014 13:30   Güncelleme : 01-02-2014 13:30

MÜSIAD faiz arttimini degerlendirdi

Müstakil Sanayici ve Isadamlari Dernegi (MÜSIAD),Malatya Subesi Baskani Mehmet Balin, Merkez Bankasi Para Politikasi Kurulu tarafindan açiklanan faiz kararina iliskin yazili açiklamada bulundu

MÜSIAD faiz arttimini degerlendirdi


 Balin, açiklamasinda sunlari belirtti: “Reel sektörün temsilcisi olarak, Türkiye ekonomisine güvenimizi her firsatta dile getirerek, Gezi Olaylarindan baslayarak, 17 Aralik sorusturmasina kadar uzanip bugünlere gelinen süreçte, Merkez Bankasinin faiz arttirimi üzerindeki baskiyi kirmaya çalistik. Liradaki deger kaybiyla MB üzerinde son günlerde artan faiz baskisini, elindeki alternatif araçlarla giderebilecegine yönelik görüslerimizi belirtmistik. Merkez Bankasi da, farkli zamanlardaki açiklamalarinda, alternatif araçlar kullanilarak, öncelikle kur üzerindeki baskinin bertaraf edilebilecegini dile getirilmisti. Bugün gelinen noktada, Merkez Bankasi, faizlerin arttirilmasi yönündeki baskilara direnemeyerek radikal bir kararla, faiz koridorunda ortalama 400 baz puan artisa gitti.

 

EK YÜKE ENGEL KONULMALIDIR

Türkiye’nin Makro ekonomik göstergeleri açisindan olumsuz bir tablo olmamasina ragmen, son 9 aylik yüzde 4'lük büyüme ortalamasi ve bu büyümede reel sektör yatirimlarinin 3’üncü çeyrek itibariyle artis göstermesine ragmen, bu radikal degisikligi dogru bulmuyoruz. Bu politika faizi artiriminin, kredi faizlerine hemen asiri sekilde yansitilarak, is adamlari ve halkin üzerine haksiz bir yük getirmesine engel olunmalidir. Aksi takdirde, 2014 büyümesi üzerinde olumsuz etki olusturacaktir. Umariz ülkemiz tekrar, yüksek faiz, düsük kur sarmalina girmez. Yine umariz, mümkün olan en kisa zamanda, bu faiz arttirimini geri alacak adimlar atilir. Bu asamada, faiz artiriminin isletmeler üzerindeki yükünü hafifletmesi için, hükümet, KOBI’leri destekleyecek, istihdami, yatirimlari ve dolayisiyla büyümeyi artiracak ek tedbirleri acilen almalidir. Malatyali Isadamlari örgütü olarak, bu gelismeleri yakinen izlemekte,2014’e ait kaygilarimizi bir kez daha dile getirmek durumundayiz. Bu olaylara sebep olanlar, millete bedel ödetenler agir bir vebal altindadir. Bunun unutulmamasi gerektigini bir kez daha ifade ediyoruz. Tüm bunlara ragmen, isadamlari olarak, ülkemizin ekonomisine güvenimizi sürdürdügümüzü belirtmek istiyoruz.”