Malatya
Giriş Tarihi : 15-03-2017 16:40   Güncelleme : 15-03-2017 16:40

Muhtarlar Sulama Sorununa Çözüm Istedi

Battalgazi ilçesine bagli Eskimalatya bölgesinde yasanan sulama suyu sorununun çözümü için Battalgazi Belediye Baskani Selahattin Gürkan’in öncülük yapmasi istendi. Bu kapsamda, Eskimalatya bölgesinin bazi mahalle muhtarlari, Battalgazi Belediye Baskani Selahattin Gürkan’i ziyaret etti

Muhtarlar Sulama Sorununa Çözüm Istedi

Battalgazi ilçesine bagli Eskimalatya bölgesinde yasanan sulama suyu sorununun çözümü için Eskimalatya bölgesinde bulunan Kulusagi Mahallesi Muhtari Mehmet Baser, Karakasçiftligiköyü Mahalle Muhtari Sevket Yavuz, Karaköy Mahalle Muhtari Ali Ilçin, Göller Mahallesi Muhtari Abdulvahap Oguz, Çolakoglu Mahalle Muhtari Sahin Çolakoglu, Agilyazi Mahallesi Muhtari Yunus Alkan, Karatepe Mahallesi Muhtari Gazi Yoldas, Yarimcahan Mahallesi Muhtari Hasan Herdili ve Adagören Mahallesi Muhtari Seref Dogan, Battalgazi Belediye Baskani Selahattin Gürkan’i ziyaret etti. Ziyarette konusan Battalgazi Belediye Baskani Selahattin Gürkan, muhtarlarin görüs ve önerilerine önem verdiklerini belirterek, “Bugün Battalgazi mahalle muhtarlarimizin bir kismi ziyaretimize geldiler. Bu ziyaret vesilesiyle hos geldiniz diyorum. Mahallelerimizle ilgili sorunlari birlikte istisare edecegiz, çözüm önerilerini dinleyecegiz. Netice itibariyle mahallelerimizin hakikaten çagdas ve modern anlamda bir belediye hizmeti ile tanismasi veyahut ta örtüsmesi noktasinda gayretlerimiz son surat devam ediyor. Su anda da bütün sahada hem Park Bahçeler Müdürlügü olsun, hem Kültür ve Sosyal Isler Müdürlügümüz olsun, hem Fen Isleri ve Imar Müdürlügümüz olsun, her konuda yogun bir çalisma içerisindeler. Tabi muhtarlarimizin görüs ve düsüncelerini alarak bizde bundan sonraki yön haritamizin ve yön pusulamizin olusmasinda, muhtarlarimizin, seçilmis insanlarimizin görüsleri bizim için anlamli, önemli ve manidardir. Bu anlamda muhtarlarimizin burada bulunmasindan ve burada bizleri ziyaretinden duydugum memnuniyetimi ifade ediyorum” dedi.

70 BIN DÖNÜM ARAZI SUSUZ

Battalgazi Ziraat Odasi Baskani ve Kulusagi Mahallesi Muhtari Mehmet Baser ise, sulama sorununa dikkat çekerek, “Battalgazi bölgesi 70 bin dönüm arazi çok magdur durumda. Biz daha önce Kapikaya ile ilgili bazi görüsmeler yaptik, sag olun sizlerde ilgilendiniz ama, bu uzun vadeli bir is gözüküyor. Bu ovaya mutlaka bir çözüm bulmamiz lazim. Kapikaya mi olur, Karakaya Baraji’ndan bir çözüm mü olur? daha önce Yarimcahan Sulama Projesi diye bir proje yapildi, iptal edildi. Elektrik maliyeti çok yüksek diye iptal edildi. Halen o proje duruyor. Su anda biliyorsunuz günes enerjili sistemler çikti, bu projeyi tekrar hayata geçirip,  bu günes enerji sistemi ile tekrar hazir hale getirebilir miyiz? Bu konuda sizden destek bekliyoruz.  O konuda sizden de eminiz, elinizden ne gelirse yapacaginizdan eminiz.  Ankara'da da bazi görüsmeler düsünüyor muhtarlarimiz. Bu konuda da bizlere öncülük yaparsiniz tesekkür ederiz” diye konustu.

SIKINTI OLDUKÇA BÜYÜK

Yarimcahan Mahallesi Muhtari Hasan Herdili’de, Battalgazi Belediyesi’nin yaptigi hizmetlerden memnun olduklarini belirterek, Gerçekten büyüksehir olduktan sonra özellikle yapilan hizmetlerden dolayi biz çok memnunuz. Gerek asfalt ve gerek diger konularda gerçekten Battalgazi Belediyesi olarak sizlere minnettariz” dedi. Herdili, sulama suyu konusunda yasanan soruna dikkat çekerek, “Yalniz Ziraat Odasi baskanimizin da belirttigi gibi bizim Yarimcahan ovasi 8 köyü kapliyor. Toplamda 75 bin dönümlük bir arazi. 1990'li yillarda bir proje yapilmisti,  önce Kapikaya, orasi iptal edildi, Barajdan pompalarla su alma orada iptal edildi. Biliyorsunuz sulama sistemlerimiz de bir kooperatif var olmuyor. Yarimcahan iyi kötü götürüyoruz. Kismen sulayabiliyoruz.  Çok sikinti çekiyoruz. Bu alanin tamamina bir su projesi düsünülmesi için sizin önderliginizde gerekli bu konunun çözümü için insallah bir çaba göstermenizi rica ediyoruz” ifadelerini kullandi.

KURAKLIK RISKI VAR

Eskimalatya bölgesinde yasanan sulama sorununun çözümü için yapilacak istisare sonucunu ilgili makamlara ileteceklerini belirten Battalgazi Belediye Baskani Selahattin Gürkan, “Her yaz sulama problemi yasiyoruz. Bu yilda mevsimin kurak geçmesi, önümüzdeki sulama mevsiminin hakikaten çok sikintili olacagi isaretini veriyor.  Temennimiz odur ki Cenab-i Allah rahmetini buraya esirgemesi ve bol rahmetiyle müserref olalim ki o memlekette en azindan insanlarimiz bu yazi rahat atlatsin. Ancak bunlarla ilgili de dogal bir kaynagin bulunup vatandasimizi da maddi anlamda fazla üzmeden bir sistem üzerinde yogunlasmamiz lazim. Muhtarlarimizin ve Ziraat Odasi Baskanimizin özellikle oradaki 75 bin dönümlük arazinin sulanmasi noktasinda mevcut su kaynaklarinda hangi alternatifler üzerinde yararlanilabilir,  bunun degerlendirmesini hem muhtarlarimizla yapacagiz, hem de yaptigimiz degerlendirmenin sonuçlarini ve önerilerini ilgili makamlara yöneltmek noktasinda da bir istisare cihetine gidecegiz. Hakikaten Kapikaya Baraji’nin su debisinin yüksek olmasi durumunda, su anda alternatif anlaminda sulama durumunda olan yerlere ek olarak da, Yarimcahan, Çolakoglu ve Agilyazi, Sismanli ve Kulusagi bölgesine de bir hattin verilecegi seklinde bir degerlendirme yapiliyor. Orada da olmazsa artik sizlerinde dedigi gibi günes enerjisi dedigimiz dogal enerjiden karsilama imkanimiz olursa da Karakaya barajindan oraya su ulastiracak bir günes enerjisi dönüsümünü Orman Su Isleri bakanimiza, gerek milletvekillerimiz, gerekse bakanligimizin da bize mihmandarlik etme noktasinda Ankara ziyareti ile bunu gerçeklestirmeye gayret ederiz” dedi.