Malatya
Giriş Tarihi : 07-04-2017 18:21   Güncelleme : 07-04-2017 18:21

Muhittin Selvitopu Malatya’da

16 Nisan referandumu öncesi partiler çalismalarina son hiz devam ediyor. Bu kapsamda Izmir Karabaglar Belediye Baskani Muhittin Selvitopu ve Cumhuriyet Halk Partisi Yüksek Disiplin Kurulu Üyesi Mahir Polat Malatya’da neden “Hayir” denmesi gerektigini anlatacak

Muhittin Selvitopu Malatya’da

Hanife Sari

16 Nisan referandum çalismalarini sürdüren Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) bu kapsamda Malatyali Izmir Karabaglar Belediye Baskani Muhittin Selvitopu ve Cumhuriyet Halk Partisi Yüksek Disiplin Kurulu Üyesi Mahir Polat ilimizde biz dizi ziyaret gerçeklestirecek. CHP Il baskani Enver Kiraz, Karabaglar Belediye Baskani Muhittin Selvitopu, CHP Yüksek Disiplin Kurulu Üyesi Mahir Polat, Hekimhan Belediye Baskani Aliseydi Milliogullari ve çok sayida partilinin katildigi bir toplanti düzenlendi. Il Parti binasinda düzenlenen toplantida konusan CHP Il Baskani Enver Kiraz: “ Izmir Karabaglar Belediye baskanimiz kedisi Malatyali bir hemserimiz. Izmir Karabaglarda Belediye Baskanligi yapiyor olmasindan büyük bir onur duyuyoruz. Önemli görevler üstleniyor. Partimizin bütün birimleri ile birlikte 16 Nisanda yapilacak referandum için seferber olmus durumdayiz. Uzun bir süredir bu çalismalari birlikte yürütüyoruz. Gelecegimizi için, yarinlarimiz için ilk günden beri Cumhuriyet Halk Partisi olarak ‘Hayir’in bir parçasi oldugumuzu ifade ediyoruz. Sadece ‘Hayir’ çalismasini biz yürütmüyoruz. Bizim disimizda geçmiste farkli siyasi partilere oy vermis birçok vatandasimizin da bu çalismayi yürüttügünü büyük bir memnuniyetle görüyoruz. Büyük bir memnuniyetle her geçen gün ‘Hayir’ noktasinda ciddi artislarin oldugunu ve önümüzdeki hafta sonu yapilacak referandumda ‘Hayir’in çikma ihtimalinin her geçen gün çok daha güçlendigi ve yapilan anketlerinde bunu gösterdigini memnuniyetle izliyoruz. Ülkemizin 140 yillik parlamenter sistem deneyimi var hem bir taraftan 1920’de Mustafa Kemal Atatürk tarafindan açilmis olan Meclis var. O meclis çok zor, olagan üstü sartlarda kurulmus bir meclis var. Bu meclisin yetkileri azaltilmak isteniyor” dedi.

“ ‘HAYIR’ ÇIKTIGI ZAMAN HIÇBIR SEY DEGISMEYECEK”

Türkiye’nin önemli bir süreçten geçtigini ifade den Izmir Karabaglar Belediye Baskani Muhittin Selvitopu sunlari dile getirdi: “Türkiye önemli bir süreçten geçiyor. Mustafa Kemal Atatürk Kurtulus Savasinin o zor kosullarina ragmen öncelikte parlamentoyu çalistirmistir. Halkin temsilcilerini Ankara’da toplayarak TBMM’yi olusturarak Kurtulus Savasini öyle yürütmüstür. Buradaki amaç halkin görüs ve önerilerinin de alinmasi ve Kurtulus savasi sürecine yansitilmistir bu. Bu kadar demokratik bir Kurtulus Savasi tarihi olan bir ülkede 16 Nisanda oylamasi yapilacak anayasa degisikliginde bütün yetkilerin tek kiside toplanmasini dogru bulmadigimizi ifade etmek istiyorum. Kurtulus Savasinin zor kosullarina ragmen parlamentoyu çalistirarak bütün kararlari orada alan ve o anlayisla kurulan Cumhuriyet 16 Nisanda da ayni anlayisi devam ettireceginden hiçbir kuskumuz yoktur. Bu referandumda kimse seçilemeyecek. Sadece ülkenin gelecekteki yönetimi ile ilgili bir karar verecegiz. ‘Hayir’ çiktigi zaman hiçbir sey degismeyecek herkes görevine devam edecek. Ama Türkiye’de ‘Evet’ çiktigi zaman ne olacagi konusunda ‘Evet’ savunanlar dahi hiçbir sey söyleyemiyorlar. Ülkedeki en temel unsurlardan bir tanesi adalet sistemidir. Adalet sistemine o ülkede yasayan herkesin güven duymasi gerekir. Cumhuriyet Halk Partisinin bakisinda ‘Ever’ verende bizim yurttasimizdir, ‘Hayir’ verende yurttasimizdir. ‘Evet’ verenleri asla baska türlü bir göz ile görmüyoruz. En demokratik haklaridir insanlarin ‘Evet’te verebilirler, ‘Hayir’ da verebilirler. Önemli olan ‘Evet’ ve ‘Hayir’ tercihini yaparken insanlarin, toplumun dogru bilgilendirilmesidir. Dogrularin anlatilmasidir. Bizle referandum sürecinde her gün sokaktayiz. Bunu anlatmak zorundayiz. Anlatacagiz da. Bu konu Türkiye’nin gelecegini ilgilendiriyor. Evet, mevcut sistemde bazi eksiklerimiz olabilir, bunlari gidermek zor degildir. Biz inaniyoruz ki Türk toplumu zor zamanlarda dogru karar vermeyi bilen bir toplumdur. Bunu irdeleyip, degerlendirecektir. Sandiktan çikacak sonuca da herkesin gerekli saygiyi göstermesi de demokratik ülkede bir vatandaslik görevi olacaktir. Sandiktan Türkiye genelinde ‘Hayir’ çikacagina inaniyoruz. Türkiye demokrasiyi, hak ve özgürlükler gelistirerek yoluna devam edecektir. Bundan da hiçbir kuskumuz yoktur.”

“ILK DEFA ANADOLU INSANI UZUN YILLARDAN BU GÜNE BIKKINLIK IÇINDELER”

Yüksek Disiplin Kurulu Üyesi Mahir Polat ise, “ Malatya ülkenin her karis topragi gibi kadim degerli bir toprak bizim için bu topraklarda olmaktan mutluyum. Türkiye bu topraklarda siyasal hayatina degerli insanlar kazandirmis kadim bir kent bu kentte de ‘Hayir’in kuvvetle çikacagina inaniyorum. Arkadaslar biz uzun zamandir Anadolu’nun çesitli yerlerinde çalismalar yapiyoruz.  Ilk defa Anadolu insani uzun yillardan bu güne bir bikkinlik içindeler. Siyasal iktidarin ülkeyi kutuplastirmasindan ciddi bir sekilde sikinti duyuyorlar bizler bütün rozetlerimiz bir kenara birakip bu isi memleket meselesi olarak gördük halkimizdan da olumlu tepki aliyoruz. Inaniyoruz ki su son 9 günde kararsiz olan insanlari buradaki arkadaslarimiz sandiga götürürse Türkiye demokrasisi açisindan bir kahramanlik öyküsü yazmis oluruz. Bunu biz Türkiye’nin ikinci bir demokrasi savasi olarak görüyoruz birincisini yüce meclisi açarak Mustafa Kemal ve arkadaslari basardilar ikincisini de bu cografyada yasayan insanlar yazacak. Parlamenter demokrasiyi güçlendirerek yazacaklar çünkü biz biliyoruz ki demokrasisi güçsüzlük, tek adam yönetiminde olan ülkeler batamaya mahkûmdurlar.  Bu insanlar yoksullasmayi hak eden isyanlar degil kutuplasmayi hak eden insanlar degil bizim üstümüze düsen ödev su son 8 günde daha gayret etmeliyiz.  Böylece Malatya’dan daha kuvvetli bir hayiri alacagimiza inaniyorum ve Türkiye içinde önemli bir seyler yapacagimizi birliyorum ve hepimiz için hayirli olmasini diliyorum” ifadelerini kullandi.