Kültür & Sanat
Giriş Tarihi : 03-02-2021 18:09   Güncelleme : 03-02-2021 18:14

Müftülükten Okuyana Ödül

Malatya İl Müftülüğü tarafından geçen yıl başlatılan ‘Hem Okuyorum, Hem Yazıyorum’ programının 2.si düzenlenecek.  Geçtiğimiz yıl ilk defa düzenlenen programın başarılı olması ve ilgi görmesinin ardından programın devam etmesi kararı alındı.

Müftülükten Okuyana Ödül

İl Müftüsü Veysel Işıldar, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu andaki gençliğin haz ve hız gençliği olduğunu hatırlatarak; “Geçtiğimiz yıl Sosyal medya üzerinden yapılan ‘Hem Okuyorum, Hem Yazıyorum’ yarışmasının tamamlanmasının ardından okuyucuların talebi üzerine yarışmanın devam etmesi kararı aldık.  Bu ndenle geçtiğimiz yıl yapmış olduğumuz yarışmanın 2.cisi yeniden düzenleme kararı aldık.  Yarışmamız önceden yapıldığı gibi pandemi nedeniyle internet ortamından online olarak yapılacak.  Ödüllü olarak yapılacak yarışmada her 2 kategoride dereceye girenler ödüllendirilecek. İlk 10. Sıraya girenler para ödülü ile ödüllendirilirken 11-15 arası gençler ise kitap ile ödüllendirilecek. Yarışmada 1. Kategoride 2003-2007 doğumlu gençler, 2. Kategoride ise 1993-2002 doğumlu gençler yarışacak. Yarışmacılar belirlenen kitabı okuduktan sonra, anladıklarını kompozisyon halinde dile getirecekler ve yarışma komisyonuna sunacaklar. Şimdiden bütün yarışmacılara başarılar diliyor ve katılımlarını bekliyorum” diyerek gençleri yarışmaya davet etti.

Yarışmada ise Diyanet İşleri Başkanlığı yayınlarından Gençlik Kitapları serisinde yayınlanan, Adnan Bülent Baloğlu tarafından kaleme alınan Bilinç Tıkanması adlı eser tahlil edilecek. Kitapta ise, Yaşadığımız yüzyılda Müslüman toplumların karşılaştığı sorunlar neler? İç sorunlarıyla baş etmede yetersiz, dış sorunlarını halletmede etkisiz kalan Müslüman toplumları neler bekliyor? Kapitalizmin getirdiği tüketim kültürü ve moda endüstrisi insanı acımasızca kuşatmış durumda. “Bilinç Tıkanması” eserinde kültürel aidiyet ekseninde Müslüman gençlik, benliğini sorguluyor. Bireycilik, bencillik, maddecilik, rekabet, yabancılaşma gibi konular yer alıyor.


A.Vahap Kaygusuz – Fatma Doğanay