Malatya
Giriş Tarihi : 12-09-2012 14:30   Güncelleme : 12-09-2012 14:30

"Mücadelemizi sürdürecegiz”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Malatya Il Baskani Enver Kiraz, “Darbelerin bütün izleriyle silinmesi için, gerçek anlamda demokrasiyi ve özgürlükleri kurmak için mücadelemizi sürdürecegiz” dedi.


12 Eylül askeri darbesinin 32’nci yildönümü nedeniyle yazili açiklama yapan CHP Malatya Il Baskani Enver Kiraz, “12 Eylül darbesinin sonucu olarak basta Mustafa Kemal Atatürk’ün kurmus oldugu CHP’si olmak üzere siyasi partiler kapatilmis parti liderleri gözaltina alinmistir. Yine darbe öncesi durumun neredeyse bütün faturasi sola, solculara kesilmistir" dedi.
Aydinlar, sanatçilar, gazeteciler, egitimciler, üniversite gençligi, bilim yuvalarinin suçlu ilan edildigini anlatan Kiraz, sunlari söyledi: "Bu çerçevede binlerce kisi gözaltina alinmis milyonlarca kisi fislenmis, yüzlerce kisi yargilanmis, idam cezasi verilen kisilerden ellisi asilmistir. Bu asilanlardan birisi var ki daha bir filiz, daha önünde kocaman bir hayat var. 17 yasindaki genç yasi büyütülerek asilmis. O Erdal Eren iste. Bu aci tablolari unutmak mümkün degil bu yüzden unutmayacagiz, unutturmayacagiz. Bu durumlar karsisinda asmayalim da besleyelim mi diyebilen o günlerin karanlik zihniyetini de hiçbir zaman unutmayacagiz” 
Bu gün sözde 12 Eylül darbesiyle hesaplastigini söyleyenlerin hesaplasmalarinin mümkün olmadiginin ortada oldugunu anlatan Kiraz, "Çünkü zaten kendileri bizzat 12 Eylül’lerin ürünüdür” iddiasinda bulundu.
CHP olarak darbelerin bütün izlerinin bu ülkeden silinmesi gerektigine inandiklarini anlatan Kiraz, sunlari söyledi: "Yillardir bunun mücadelesini veriyoruz vermeye devam edecegiz. Peki bugün darbelerin izleri siliniyor mu, silinmiyor. YÖK yerinde duruyor mu? Duruyor. Dokunulmazliklar duruyor mu? Duruyor. Seçim baraji düsürüldü mü? Düsürülmedi. Iste tüm bu nedenlerle 12 Eylül’ün izlerini silme yönünde bir adim atilmadigini söylüyoruz ve bir kez daha sunu ifade ediyoruz; Darbelerin bütün izleriyle silinmesi için, gerçek anlamda demokrasiyi ve özgürlükleri kurmak için mücadelemizi sürdürecegiz.”