Ekonomi
Giriş Tarihi : 15-06-2021 18:15   Güncelleme : 15-06-2021 18:15

Muayene Gecikme Bedelleri Yapılandırılıyor

Araç muayene gecikme bedellerinin yeniden yapılandırılmasına ilişkin esaslar belli oldu. Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığının konuya ilişkin tebliği, Resmi Gazete 'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. 9 Haziran'a kadar muayene süresi geçtiği halde araç muayenelerini yaptırmamış olanlara 31 Aralık 2021'e kadar araç muayenelerini yaptırmaları durumunda, yeniden hesaplanacak tutara göre ödeme imkanı tanınacak.

Muayene Gecikme Bedelleri Yapılandırılıyor

Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığının konuya ilişkin tebliğiyle, 7326 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun'la getirilen araç muayene gecikme bedellerinin yeniden düzenlenmesine ilişkin usul ve esaslar belirlendi. Kanunun yayımlandığı 9 Haziran 2021'e kadar muayene süresi geçtiği halde araç muayenelerini yaptırmamış olanların 31 Aralık 2021 tarihi dahil araç muayenelerini yaptırmaları durumunda, hesaplanması gereken yüzde 5 fazla yerine kanunun yayımlandığı tarihe kadar yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE) aylık değişim oranları esas alınacak. Bu tarihten sonra ise aylık yüzde 0,75 oranı esas alınarak hesaplanacak tutarın muayene ücreti ile ödenmesi halinde söz konusu yüzde 5 fazla alınmayacak.

ARAÇ MUAYENESİ NEDİR?

Araçların muayenesi, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun 34. maddesi gereğince zorunlu olan, trafiğe çıkan motorlu ya da motorsuz taşıtların yolcu ve trafik güvenliliğine uygun nitelikleri taşıyıp taşımadığının kontrol edilmesidir.

Öncelikle TUVTURK sitesinden online randevu ya da telefon aracılığı ile randevu almanız gerekiyor. Aracınızın borç durumunu kontrol edin. Eğer daha önce aracınızın trafik cezası ve OGS kaçak geçiş cezası gibi borçları varsa mutlaka onları kontrol edin. Çünkü borçları olan araçların muayene işlemleri başlatılamaz.  Geçerli bir "Egzoz Emisyon Ölçümü"nüz olmazsa aracınız muayenede "Ağır Kusurlu" olarak değerlendirilir. Randevu almaksızın tüm sabit istasyonlarımızda bu hizmeti alabilirsiniz. Gerekli belgeleriniz yanınızda bulunsun.

Ebubekir Atilla