Genel
Giriş Tarihi : 07-12-2021 16:03   Güncelleme : 07-12-2021 16:03

MTU-COVNet’e Bir Ödül Daha

Yapay zeka yazılımı ile Covıd-19 tanısında büyük bir başarı sağlanan MTU-COVNet Projesi, Tanısal ve Girişimsel Yöntemler Çalışma Grubu Sözel Bildiri Ödülüne layık görüldü.

MTU-COVNet’e Bir Ödül Daha

Göğüs hastalıkları uzmanı hekimlerin oluşturduğu Türk Toraks Derneği tarafından 24’üncü yıllık ulusal Kongresinde bildiri değerlendirme jürisi tarafından yapılan değerlendirme sonucunda “Tanısal ve Girişimsel Yöntemler Çalışma Grubu Sözel Bildiri Ödülü”  MTU-COVNet projesi ile Malatya Turgut Özal Üniversitesi öğretim görevlileri Erdal İn, Ayşegül Altıntop Geçkil, Gürkan Kavuran, Mahmut Şahin, Nurcan Kırıcı Berber ve Mutlu Kuluöztürk ’e verildi.

Öğretim üyelerince geliştirilen yapay zeka yazılımı Covıd-19 tanısında büyük bir başarı sağladı. Yapay Zeka programı sayesinde hastalığın teşhisinde yaklaşık yüzde 98 başarıya ulaşıldı. Toplamda bin hastadan alınan 3 bini aşkın tomografilerle eğitilen MTU-COVNet, mobil cihazlara entegre edilerek doktorların iş yükünü biraz daha hafifletmeyi amaçlıyor.

Malatya Turgut Özal Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyeleri binin üzerinde hastadan tomografi kesitleri aldı. Bu kesitler üzerinde bir yapay zeka programı geliştirildi. MTU-COVNet olarak isimlendirilen yapay zeka yazılımı Covıd-19 tanısında yüzde 98 oranında başarıya ulaştı. Ulaşılan bu tanı başarısı lafta kalmadı, Türk Toraks Derneği tarafından Tanısal ve Girişimsel Yöntemler Çalışma Grubu Sözel Bildiri Ödülüne layık görüldü.

>> Ebubekir Atilla