Eğitim
Giriş Tarihi : 12-03-2021 18:19   Güncelleme : 12-03-2021 18:19

MTÜ Bölgenin En Donanımlı Sağlık Üssü Olmaya Aday

14 Mart Tıp Bayramı etkinlikleri kapsamında Malatya Turgut Özal Üniversitesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen program online olarak kurumsal youtube ve instagram adreslerinde de yayınlandı. Programa Rektör Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut, İl Jandarma Komutanı Albay Necmi İnce, Malatya Turgut Özal Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Erdal Aktürk, Hasan Çalık Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Öğr. Üyesi Erhan Berk, Eğitim ve Rektör Yardımcıları, Tıp Fakültesi Dekan ve Öğretim Üyeleri, İl Tabipler Odası Başkanı Dr. Erol Karaaslan, Eczacılar Odası Başkanı Ebru Sönmez ve Tıp Fakültesi öğrencileri katıldı.

MTÜ Bölgenin En Donanımlı Sağlık Üssü Olmaya Aday

Program 2021 İstiklal Marşı Yılı dolayısıyla düzenlenen Mehmet Akif Ersoy’u anma ve İstiklal Marşı’nın kabulü kutlamaları ile başladı.  GETAT’ın önemine vurgu yapan ve bu alanda yürütülen çalışmalara değinen Prof. Dr. Karabulut, “Anadolu'nun bin yıllık geleneksel tıbbını bilimsel olarak ayağa kaldırmak ve insanlığın hizmetine sunmak için Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Merkezimizi kurduk ve bu alanda ARGE ve ÜRGE çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Anadolu'nun bin yıllık geleneksel tıbbını bilimsel olarak ayağa kaldırmak ve insanlığın hizmetine sunmak için Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Merkezimizi kurduk ve bu alanda ARGE ve ÜRGE çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Yükseköğretimde ülkemizin istikbali ve istikrarı için bilim üretmeyi görev ediniyoruz. Eğitimde, bilimde, girişimcilikte, yenilikçilikte, hizmette ve sosyal sorumlulukta Türkiye’de rol model üniversite olma hedefindeyiz. Sosyal ve akademik faaliyetlerimizde öğrencilerimizi ön planda bulunduruyor, ilgili birçok toplantıya öğrenci temsilcimizi de dahil ediyor, onların önerilerini göz önünde bulunduruyoruz. Tubitak bünyesinde gerçekleştirilen Bilimsel Araştırma Projesi programlarına öğrencilerimizi de dahil ederek, geleceğin doktorlarının her alanda donanımlı ve bilgi sahibi olmalarını hedefliyoruz.” ifadelerini kullandı. Yaklaşık 24 yıl Tıp Fakültesinde Öğretim Üyesi olarak görev yaptığını belirten Prof. Dr. Karabut, “Hem akademik anlamda hem de sahada doktorlarımızın yaşamış olduğu sorunları ve aynı zamanda kalite yöneticisi olarak da vatandaşlarımızın arz talep konusundaki beklentilerini yakından biliyorum. Doktorlarımız, Tıp Fakültesi Öğretim Üyelerimizin, hasta ve hasta yakını psikolojisini, içinde bulundukları anlık durumları biliyorlar. Ama buna karşın günde onlarca hastaya bakan, hekimlerimizin içinde bulundukları durumun da bilinmesi gerekir. Toplumsal alandaki sorunun çözümü iletişim, karşılıklı sevgi ve saygıdır.” dedi.

Karabulut, “Hekimlerimiz ve tüm sağlık çalışanlarımız, büyük fedakarlıklarla ülkemizin her köşesinde, İnsan hayatının kutsallığından ödün vermeden, sonsuz sabır ve özveriyle görevlerini ifa etmektedirler. Malatya bu alanda bölgenin ve coğrafyanın çekim merkezidir. Bölgemizin en donanımlı sağlık üssü olmaya aday olan Üniversitemiz Tıp Fakültesi ve MTÜ Eğitim ve Araştırma Hastanesi değerli hekimlerimiz ve tüm sağlık çalışanları insan sağlını korumanın toplumu ve ülkeyi korumakla aynı doğrultuda olduğu bilinci ile çalışmalarını büyük bir özveri ile yerine getirmektedirler.” ifadelerine yer verdi. Tıp Fakültesi öğrencileri İstiklal Marşı’nın 100. yılı kutlamaları sebebi ile sahneye ellerinde Türk Bayrakları ile coşkuyla çıktılar ve önlüklerini bu anlamlı günde giymenin gururunu yaşadılar. Aynı zamanda Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut, Malatya Turgut Özal Üniversitesi’nde göreve başlayan, akademik unvanlarını yeni alan 6 Profesör, 12 Doçent ve 31 doktor Öğretim Üyesine akademik cübbelerini giydirdi ve Tıp Fakültesi’nde akademik, bilimsel çalışmalarından dolayı Doç. Dr. Erdal İn, Doç. Dr. Tuğba Raika Kıran, Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Doğan ve Dr. Öğr. Üyesi Mesut Öterkuş’a çalışmalarında kullanmak üzere tablet hediye etti. Program Tıp Fakültesi adına Dekan Kutlusoy’un Rektör Prof. Dr. Karabulut’a çiçek takdimi Rektör Karabulut’un Tıp Bayramı’nı kutlaması ile sona erdi.>>HABER MERKEZİ