Kültür & Sanat
Giriş Tarihi : 28-12-2020 18:02   Güncelleme : 28-12-2020 18:02

MTTB’den Necip Fazıl Kitabı

Malatya Milli Türk Talebe Birliği tarafından Kültür yayınları arasında yer alan ve ‘2020 Necip Fazıl Yılı’  nedeniyle  ‘Fikrin Öncüsü Üstad’ adı altında Kitap yayınlandı. Hazırlanan kitabın MTTB Yayınevi tarafından hazırlanarak okuyucuya sunulan 4. kitap olduğu kaydedildi.

MTTB’den Necip Fazıl Kitabı

Yayınlanan Kitabın Genel Yayın Yönetmenliğini MTTB İl Başkanı Mehmet Sağdıç yaparken, kitabın editörlüğünü Hamza Yalman üslendi.  Haldun Şeker tarafından yayına hazırlandı. 197 sayfa olarak yayınlanan kitapta İnönü Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Ahmet Kızılay, Prof.Dr. Mehmet Önal, Sadi Ergül, H.Cemal Akın,  Abdulkadir Baharçiçek, Kerem Yıldırım, Abdulvahap Kaygusuz, Ahmet Özer gibi fikir ve bilim hayatından insanların da yazılarına yer verildi.  Tunçel Ofset Maabaacılık tararfınbda basılan kitabın yayın hakları ise MTTB Malatya İl başkanlığına ait olduğu belirtildi.

7 bölüm halinde yayınlanan kitabın 1. Bölümünde MTTB ve Sekimezlik Kavramı, 2. Bölümde MTTB tarafından yayınlanan Kültür yayınlarına ait bilgiler, 3.bölümde MTTB ve Necip Fazıl Kısakürek, 4. Bölümde Necip Fazıl Kısakürek ve Fikriyatı, 5. Bölümde Bir entelektüelin Portresi  6. Bölümde ise Malatyalı yazar ve fikir adamlarının Üstad Necip Fazıl Kısakürek hakkında yazdıkları ve düşündükleri fikirler yar aldı.

Kitabın Takdim Bölümünde ise “Türk edebiytatı tarihinde Baki’den sonra ikinci Sultanu’ş-Şürerta (Şairler Sultanı) ünvanına sahip olan büyük şair,yazar ve mütefekkir Necip Fazıl Kısakürek; sanatçı kimliğinin yanında İslam’ı kendisine dava edinen ve gençliğe muazzam ölçüde önem veren fikir adamıdır” ifadeleri yer aldı.

A.Vahap Kaygusuz – Fatma Doğanay(Özel Haber)