Genel
Giriş Tarihi : 01-04-2021 22:16   Güncelleme : 01-04-2021 22:16

MTTB’den Doğu Türkistan Zulmüne Tepki

Milli Türk Talebe Birliği (MTTB) Malatya Şubesi, Çin Devleti tarafından Doğu Türkistan’da yaşayan Uygur Türklerine yönelik yıllardır sürdürülen asimilasyon, ve işkencelere karşı tepkilerini dile getirdi. MTTB’li gençler katliamların durdurulmasını isteyerek, İnsan Hakları savunucularını göreve çağırdı

MTTB’den Doğu Türkistan Zulmüne Tepki

Ellerinde kitaplarıyla Soykan parkında toplanan bir grup genç adına MTTB İl Başkanı Mehmet Sağdıç tarafından basın açıklaması yapıldı. Okunan basın bildirisiyle durum kamuoyuna bir kez daha duyuruldu. Basın açıklamasında ise şu ifadeler yer aldı. “Yaklaşık 300 yıldır Doğu Türkistan’da bir millet kan ağlarken; bütün dünya kör, sağır, dilsiz; bu hayasız, bu alçakça zulmü seyretmek şurada dursun görmemektedir. Ne yazık ki, milletimizin büyük çoğunluğunun yaşanan insanlık dramından haberi bile yoktur. Çin, yıllardır işgal ettiği Doğu Türkistan’da sistematik katliamlar gerçekleştirmektedir. Türkistan kan gölü haline gelmişken başta İslam ülkeleri ve Uluslararası kamuoyu yaşanan dramı görmezden gelmekte, "sözde" insan hakları savunucuları susmaktadır. Doğu Türkistan’da evlerinden, yurtlarından edilmiş bir millete, katledilen canlara kimsenin gözlerini kapatma hakkı yoktur. Bizler bu durumu görmezden gelmeyeceğiz ve susmayacağız.

İŞKENCELER SİSTEMATİK OLARAK DEVAM EDİYOR

Dünya tarihinde bir milletin topyekûn gözaltına alındığı kadın erkek ve genç yaşlı toplama kampları ve hapishanelere atıldığı sokaklarda dahi yüz tanıma sistemiyle adım adım izlendiği başka bir dönem var mı bilmiyoruz. Bir çadıra ya da pusulaya sahip olmak, pasaportu olmak, başörtüsü takmak, camiye gitmek, oruç tutmak gibi nedenler toplama kamplarına alınmaya yeterli bir sebep olarak görülmektedir. İslam iş birliği teşkilatı ya da İslam ülkeleri bu zulme karşı susmamalıdır. Çünkü şu anki tutum Çin'i cesaretlendirmiştir. Mübarek Ramazan ayının kapısında beklerken Müslüman bir milletin bu zulümlere uğramaya devam etmesi kabul edilmemelidir. Bizler Milli Türk Talebe Birliği gençliği olarak bugün zulme, soykırıma ve vahşete dur demek için Kütüphaneler haftası dolayısıyla kitaplarımızla buradayız. Doğu Türkistan'da olanların 1 Nisan şakası olmadığını tamamen gerçek olduğunu buradan haykırıyoruz. Milli Türk Talebe Birliği Malatya gençliği olarak Mesafe olarak uzak, gönül mesafesi olarak yakın olan Doğu Türkistan’dan yükselen çığlığa kayıtsız kalmamak adına bugün meydanlardayız.” Basın açıklamasının sonunda MTTB’li gençler, Kütüphane haftasını da dikkate alarak, Doğu Türkistan’daki katliamları anlatan kitapları okuyarak sessiz tepkilerini dile getirdiler.

A.Vahap Kaygusuz – Fatma Doğanay