Malatya
Giriş Tarihi : 24-03-2021 18:40   Güncelleme : 24-03-2021 18:40

Mor Reyhan Tohumları Ekildi

Türkiye’de tıbbi aromatik bitki çeşitliliği kategorisinde Coğrafi İşaret Belgesi alan ilk ürün olan Arapgir’in Mor Reyhanı’nın tohumları toprakla buluştu.

Mor Reyhan Tohumları Ekildi

Fesleğen ailesinden gelen reyhan özellikle Osmanlı mutfağından günümüze kadar Türk mutfağının vazgeçilmez baharatı olan Arapgir Mor Reyhanı tohumları sedirlere ekildi. Bölgede markalaşan Mor Reyhanlar yaklaşık 40 günlük bir serüvenin ardından fide haline gelerek tarlaları süsleyecek.

Araştırmalarıma göre Türk mutfağının amiral gemisi olan 421 yemekte kullanılan reyhan; onsuz hep bir tarafı eksik kalacak liste içeriyor. Yemeklere verdiği lezzetin yanında Reyhanın insan sağlığı için birçok faydası bulunuyor.  Üreme sağlığından, ağrı kesici özelliğe, depresyondan, böbrekteki taşın atılmasına kadar birçok yararından söz ediliyor. Antimikrobiyal ve antiviral özelliğe sahip olması nedeni ile de ciddi bir mikrop kırıcı özelliği bulunuyor.

2017 yılında Arapgir Belediyesinin desteği ile Engelsiz Tarım Projesi çerçevesinde başlayan ve bugün sürdürülebilir tarım ile bölgede geçim kaynağı olan mor reyhanın çayı, reçeli, kurusu ve yağı sofralara kadar ulaşıyor.

Ebubekir Atilla