Malatya
Giriş Tarihi : 08-07-2013 10:25   Güncelleme : 08-07-2013 10:25

Misir'daki darbe

Insan Haklari Dernegi (IHD) Malatya Subesi Baskani Servet Akbudak, “Misir’da sorunlarini barisçil demokratik yöntemlerle çözmelerini belirtmek istiyoruz” dedi.

Misir'daki darbe
Dernek binasinda yaptigi basin açiklamasinda Misir’daki darbeyi kinayan IHD Malatya Subesi Baskani Servet Akbudak, “Insan haklari savunuculari ve sivil toplum kuruluslari olarak, bizler halklarin demokrasi ve özgürlük istemlerinin ve bu ugurda verdikleri mücadelenin kesintisiz oldugunu düsünüyoruz. Diktatörlerin devrilmesi ve seçimler yoluyla iktidara gelen yeni yönetimlerin emperyalist ülkelerle gelistirdikleri isbirliginin sonuç vermeyecegi ve halklarin aleyhine dönecegi bilinen bir gerçeklikti. Nitekim Misir’da, halkin genis kesiminin onaylamadigi ve seçime katilma oraninin yüzde 50’inin altinda kalarak kabul edilen Anayasanin demokrasi ve insan haklari sorununu çözmedigi anlasilmasina ragmen, iktidarda bulunanlarin bunda israr etmesi Misir halkinin tepkisini çekmistir” ifadelerini kullandi.
“Anayasa referandumundan bu yana, Misir halkinin sürekli demokrasi, insan haklari, ekonomik refah ve reform beklentileri siyasal iktidar tarafindan ötelenmis, kendi siyasal önceliklerini dayatmalari Misir’i bir iç karmasaya sürüklemistir” diyen IHD Sube Baskani Akbudak, “Misir’da demokrasi ve insan haklari ekseninde çözüm bulunmasi mümkün iken, emperyalist güçlerin onayiyla bu durumu firsat bilip askeri darbe yapilmasini kiniyor ve lanetliyoruz. Askeri darbeler demokrasi ve insan haklarinin ölümü demektir. Hangi gerekçeyle olursa olsun askeri darbelerin yapilmasi kabul edilemez” diye konustu.
“Iç çatisma, siddet ve ölümlerin basladigi Misir’da, tüm taraflarin derhal ayni sorumlulukla hareket ederek, siddetten vazgeçmelerini, sorunlarini barisçil demokratik yöntemlerle çözmelerini belirtmek istiyoruz” diyen Akbudak, açiklamasini söyle tamamladi:
“Insan haklari savunuculari ve sivil toplum kuruluslari olarak, gerek ülkemizde gerekse de bölgemizde kendi çikarindan baska hiçbir deger tasimayan emperyalist güçlerin isbirligiyle anti demokratik yönetimlerin is basina getirilmesine karsi oldugumuzu ve ne pahasina olursa olsun demokrasi ve insan haklarindan taviz verilemeyecegini belirtmek isteriz.“