Ekonomi
Giriş Tarihi : 06-09-2021 12:19   Güncelleme : 06-09-2021 12:19

Milyonların Harcandığı Kayak Merkezi Çürümeye Terkedildi

Hekimhan’ın en yüksek zirvesi olan 2 bin 450 rakımlı Yama Dağı’nın, 2 bin metre civarındaki yükseltisine 2011 yılında inşa edilmeye başlanan Kayak Merkezi, aradan geçen 9 yıla rağmen bitirilemedi. Dönemin Valisi Ulvi Saran’ın büyük bir yatırım olarak temelini attığı Yama Dağı Kayak Merkezi önümüzdeki kışı da boş geçirecek. Vali Ulvi Saran döneminde 2011 yılında temeli atılan ve yılan hikayesine dönen ‘Yama Dağı Kayak Tesisi’ için akıllara “Tesis gözden mi çıkarıldı?” sorusu geliyor

Milyonların Harcandığı Kayak Merkezi Çürümeye Terkedildi

Yama Dağı’nda milyonlarca liranın harcandığı Kayak Tesisinde bakımsızlık nedeniyle çürümeler başladı. Tesise giden yolun çalışmaları biterken, kaderine terk edilen Kayak Tesisinde yapılacak çalışmalarla ilgili herhangi bir açıklama yapılmadı. Mekanik sistemlerin tam anlamıyla kurulmadığı tesis “Kış ayında vatandaşı misafir kabul edebilecek mi?” sorusunu akıllara getirdi.

Vali Ulvi Saran döneminde 2011 yılında temeli atılan ve yılan hikayesine dönen ‘Yama Dağı Kayak Tesisi’ için akıllara “Tesis gözden mi çıkarıldı?” sorusu geliyor. Milyonlarca liranın harcandığı ve en son yol ihalesi için 5 Milyon 896 bin TL’yi aşkın bedelin ödenen tesis, 2021 yılı kış ayı için yetişmeyecek gibi görünüyor.

Milyonlarca liraya mal olan Kayak Tesisi için belirsizlikler sürerken, tesisin çürümeye başladığı söylentisi halk arasında yayılıyor. Tesisin bakımsız kaldığı ve dış kısmındaki yapı malzemelerinin hasar gördüğü söylentileriyle birlikte bölge halkı tesisteki ümidini yitirmeye başladı.  Yol yapımının hemen ardından tesisin hizmete girmesiyle bölgedeki turizm yoğunluğunun başlaması bekleniyor.

Tesis inşaatının başladığı ilk günden bu yana Malatya’da 5 Vali görev yaptı ve 6’ıncısı şuan görev yapıyor. En son 2010 yılında Vali Mustafa Toprak döneminde, Kültür ve Turizm Bakanlığından 5 Milyon TL’lik bir ödeneğin ayrıldığı ve bu ödeneğin yol yapım çalışmalarını ardından kullanılacağı belirtilmişti.

Yama Dağı Kayak Tesisi ’nin tamamlanma sürecini yol çalışmaları durdurdu. 2017 yılında başl ayan yol ihaleleri 2020 Şubat ayındaki son ihale ile yaklaşık 10 Milyon 600 bin TL’lik bir fatura çıkardı. Tesisin Yapım işi tamamlandıktan sonra 338 metre kot farklı yaklaşık bin 700 metre uzunluğunda 1. Etap kayak alanı ve 382 metre kot farklı yaklaşık bin 500 metre uzunluğunda 2. Etap kayak alanı olmak üzere toplam iki adet pist yer alacak. Yapımı tamamlanan konaklama tesisinde 37 oda yer alıyor, En az 70 kişi kapasiteli bir tesis mevcut. Bin 500 metre uzunluğunda telesiyej ile kayak pisti söz konusu.

Yamadığı Kayak tesisi ve bölgedeki yaylalara ulaşımı sağlayan yol yapımında yüzde 99 oranında fiziki gerçekleşme sağlandı. 25 Km’lik güzergâhın altyapı çalışmalarını tamamlandığı ve asfaltlama aşamasında sona gelindiği belirtilerek bölgenin yayla turizmin gelişimi konusunda Türkiye’ye öncülük yapması planlanıyor. Yol çalışmasındaki gecikmenin ise yanlış güzergah kullanmasından kaynaklandığı belirtildi

Ebubekir Atilla (Özel Haber)