Röportaj
Giriş Tarihi : 17-02-2021 17:48   Güncelleme : 17-02-2021 17:48

“Milli ve Manevi Değerlere Bağlı Gençler Yetiştiriyoruz”

MTTB’yi  “Türkiye'nin akademik, kültür alanında birçok önemli ismi yetiştirmiş ve Türkiye'yi tabirİ caizse geleceğe taşıyan kadrolar oluşturmuş bir teşkilat” olarak tarif eden Genel Başkan Karayel, yaptıkları çalışmalar için, “Çalışmalar çok uzun soluklu sizin de malumunuz olduğu üzere orada atılan tohum belki birkaç sene sonra yeşeriyor. Ama insanların, kardeşlerimizin, ömrünün sonuna kadar kendilerine yol gösterecek, kendileriyle birlikte kalacak, bilgiler ve fikirler oluşuyor.” dedi.

“Milli ve Manevi Değerlere Bağlı Gençler Yetiştiriyoruz”

AK Parti Kayseri Milletvekili ve Milli Türk Talebe Birliği (MTTB) Genel Başkanı Dr. İsmail Emrah Karayel ile MTTB’nin dünü, bugünü, vizyonu ve çalışmalarını röportajımızda ele aldık…

Teşkilatın geçirdiği evreler için ve bu süreçte yapılan ilmi, fikri çalışmalarınız için neler söylersiniz?

 “MTTB,  1960'dan sonraki süreçte aktif şekilde de öğrenci olayları içerisinde, öğrencileri yetiştirmiş, yönlendirmiş bir teşkilattır.  Tabi çeşitli dönemleri var. MTTB bizim diyeceğimiz çizgiye geçmesinden önce, sol görüşteki öğrencilerin bulunduğu bir yer. Daha sonra Rasim Cinisli başkanla beraber bizim çizgimize geçiyor. Daha sonra da şimdiki Meclis Başkanımız İsmail Kahraman başkanımızla beraber daha milliyetçi muhafazakâr çizgide, daha İslamcı bir çizgide hareket ediyor. Tabi bu çalışmaların hepsi aynı zamanda insan yetiştirilmesi, toplumun yönlendirmesi anlamında son derece önemlidir. Bu kapsamda 1980 darbesinden sonra kapatılan MTTB 2006'da çalışmalara yeniden başladı. 2008'de yeniden kuruluş gerçekleşti.  Kurucu genel başkanımızı buradan ismen de zikretmek etmek istiyorum. Taha Enes Şener. Onun kurucu genel başkanlığında MTTB yeniden kuruldu. O dönemden başlayarak çok hızlı bir şekilde illerde çalışmalar gerçekleştirildi. Öğrenci kardeşlerimizin bir araya gelmesi, Türkiye'nin meselelerinin öğrenciler arasında anlatılması çözüm önerilerinin üretimiyle ilgili çalışmalar gerçekleştirildi. Türkiye'nin her tarafında teşkilatlanma sağlandı. Dolayısıyla bunların hepsinin yanında kardeşlerimizin hem kendi arasında, il içerisinde farklı fakültelerde de olsa birbirlerini tanıma imkânı sağlandı. Hem de yapılan organizasyonlarla birlikte Türkiye'nin tamamında, öncelikle yöneticilerin ve yıllık yapılan programlarla da bütün teşkilat mensuplarını bir araya gelmesi, birbirlerini belki telefonda tanıyan, belki işte sosyal medyada tanıyan kardeşlerimizin yan yana, yüz yüze bir arada bularak bulunarak samimiyetlerinin artırılmasına yönelik çalışmalar yapıldı. Tabii Milli Türk Talebe Birliği’ndeki bizim için mutat olan fikri çalışmaların, kitap okuma çalışmalarının yanında yıllık olarak çeşitli konular belirliyor. Örneğin 2020 yılında Üstat Necip Fazıl Kısakürek yılı ilan etmiştik.  Ondan önce anayasa yılımız, Ayasofya yılımız vardı.  O yılı belirlediğimiz başlık üzerinde yoğun çalışmalar yapıyoruz. Bütün standart çalışmalarımızın yanında akademik çalışmaları diye ifade ettiğimiz, genel merkezde ve teşkilatlarımızın hepsinde belli program dahilinde profesörlerin, konunun uzmanı kişilerin, sahadaki çalışmaları, sahada fiilen çalışan kişilerin de içinde bulunduğu, öğrencilerimizin, bazen kardeşlerimizin kendilerince çalışıp hazırladığı çalışmalarımızda var. Tabii bu ciddi çalışmalar çok uzun soluklu.  Sizin de malumunuz olduğu üzere orada atılan tohum belki birkaç sene sonra yeşeriyor. Ama insanların kardeşlerimizin, ömrünün sonuna kadar kendilerine yol gösterecek, kendileriyle birlikte kalacak, bilgiler ve fikirler oluşuyor. Bu konu geleceğimiz açısından da son derece önemli.”

Peki, öğrenci teşkilatı olarak MTTB’nin vizyonuna dair neler aktarırsınız, bu kapsamda gençlere tavsiyeleriniz neler olur?

“Tabii öğrenci teşkilatı olmak, öğrenci hareketi olmak, özellikle bu dönemde çok kolay değil. Ama Milli Türk Talebe Birliği Türkiye'nin özellikle yakın siyasi tarihinde çok önemli yeri olan bir teşkilattır. Türkiye'de sivil toplum kuruluşlarının olmadığı dönemde olan, gençlerin, öğrencilerin organizesinde belki İlim Yayma Cemiyeti ile beraber, bizim camiamızda da nadir bir sivil toplum kuruluşlarından bir tanesidir. Gençlerin yapması gereken temel çalışmalar olarak, dil öğrenmelerinin çok önemli olduğunu düşünüyorum. Sohbetler çok önemli.  Gerçekten bizim gençlerimizin hepsi inşallah 2053 yılında şu an genç dediğimiz kardeşlerimizin hepsi inşallah sadece Türkiye'de değil dünyada yönetici pozisyonunda olacak. Dolayısıyla gençlerimizin kendini bu ufukla hazırlaması gerekiyor. Milletimize ufuklar verilmediği için, belki müsaade edilmediği için kardeşlerimiz belki sadece kendi ilçeleriyle biraz daha geniş olan il merkezine gelmeyi düşünüyordu.  İnanıyorum ki ama 10 sene sonra, 20 sene sonra, 30 sene sonra, bu ülkenin yönetiminde, akademik camiasında, bilim alanında, kültür alanında, ticaret alanında inşallah bu şekilde MTTB’li gençler bulunacak ve oraları da yönetecek insanlar olacak.”

Son olarak neler söylemek istersiniz?

 “Elhamdülillah geçmişte MTTB’li gençler birçok darbeye öğrenci teşkilatı olarak mani oldu. Bazı darbeler gerçekleşti ve 80 darbesi ile MTTB kapatıldı. Ama Elhamdülillah 15 Temmuz darbe girişiminde gene bir MTTB’li Cumhurbaşkanı, MTTB’li bir Meclis başkanıyla Türkiye'ye sadece darbeye değil, darbe ile devlete kastetmiş, vatanı bölmeye kast etmiş, darbe girişimine  mani olmuş oldu. Bunun da çok kıymetli olduğunu düşünüyorum. Geçmişimizdeki bu şanlı tarih inşallah geleceğe de aynı şekilde taşınacak. Kardeşlerimiz bu tarihte ve inşallah bu vizyona görev almaya devam edecek.”

A.Vahap Kaygusuz- Hanife Yiğit’ in Röportajı