Genel
Giriş Tarihi : 26-07-2021 11:48   Güncelleme : 26-07-2021 11:48

Milli Parklar Envanter Çalışmalarını Sürdürüyor

Doğa Koruma Milli Parklar 15. Bölge Müdürlüğü tarafından ilimizde 2003-2017 Yılları arasında yaklaşık 16 Milyon TL’lik yatırım yapıldı. Süreç içinde yapılan işler arasında 1 Adet Milli Park, 2 Adet Tabiat Parkı, 19 Adet Devlet Avlağı Sahası, 25 Adet Genel Avlak Sahası, 1 Adet Kanatlı Yaban Hayvanı Üretim Merkezi, 1 Adet Memeli Yaban Hayvanı Üretim Merkezinin hayata geçirildiği belirtildi.

Milli Parklar Envanter Çalışmalarını Sürdürüyor

2016-2018 yılları arasında Malatya İlinin Karasal ve İçsu Ekosistemleri ile Biyolojik Çeşitlilik Envanter ve İzleme Projesi çalışmaları yapılmakta olduğunu söyleyen Doğa Koruma Milli Parklar 15. Bölge Müdürü Ahmet Çörtük Malatya özelinde yapılan çalışmaları ise şu şekilde özetledi. “Malatya 15 Bölge Müdürlüğü olarak toplam 21 koruma alanında hizmet vermekteyiz.  Bizler bu koruma alanlarına gelen ziyaretçilerin memnuniyeti ihtiyaçlarının karşılanması ve koruma alanlarında gelecek nesillere aktarılması için yatırımlar yapmaktayız ve yönetimi yapmaktayız. Bu hizmetlerin dışında av ve yaban hayatının ve gelecek nesillere aktarılması anlamında koruma çalışmalarımız devam etmektedir.  Bu yılki koruma çalışmalarımız çok yoğun oldu. Toplam 850 kişiye 2,5 milyon TL idari para cezası ve tazminat cezası kestik.  4915sayılı Kara avcılığı kanunu 20 maddesinde gereğince koruma görevi Orman Genel Müdürlüğünündür. Aynı zamanda bizim bakanlık personelinindir. Dolayısıyla bu konuda ilçede görev yapan şeflerimizden de bizlere destek istiyorum. İşin sekretaryasını biz yönetiyoruz ama en azından bize böyle konularla karşılaştığınızda haber vermenizi ve bir tutanak tutup bize göndermenizi rica ediyorum.”

BİYOÇEŞİTLİLİĞİN SÜRDÜRÜLMESİ İÇİN ÇALIŞMALARIMIZ DEVAM EDİYOR

Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan çalışmalara da değinen Çörtük, bu konudaki çalışmaları da; “ Bölge Müdürlüğümüz sınırları içindeki av ve yaban hayatının devamlılığı için kışın yem bulmakta zorluk çeken hayvanlar için yemleme çalışmaları yaptık. Aynı zamanda yeni   av ve yaban hayvanlarının devamı için üretim çalışmaları yapmaktayız. Bu kapsamda 2 adet kınalı keklik yetiştirme üretim istasyonumuz bulunmaktadır. Sadece bu yıl 34 bin adet kınalı keklik ürettik doğaya devamlılık için salım yaptık. Bunun dışında biyo çeşitlilik konusu var.  Biyo çeşitliliğimizin sürdürülebilmesi, gelecek nesillere aktarılması anlamında ilk önce biyolojik çalışmalarını bağlı bulunduğumuz bütün illerde yaptık. Bunu yapmamızın amacı hangi bölgede hangi tür endemik türümüz var nesli tehlike altında olan bir tür var mı? Bunların tespit etmek için çalışmalar yaptık. Yapmaya da devam ediyoruz. Bulunduğumuz yerde korunan alan var mı? Endemik bitki var mı? Buraya bir zarar verebilecek mi? Bunları beraberce planlıyoruz. Doğamızda bulunan Flora fauna  ekonomiye katkı sağlaması ve  geleneksel bilginin kayıt altına alınması projesi yürütüyoruz. Aynı zamanda biyo kaçakçılıkla da mücadele ediyoruz. Diğer yandan 5199 Hayvanları Koruma Kanunu kapsamında sokak hayvanlarına yönelik de çalışmalarımızı yürütmekteyiz” şeklinde akardı.

A.Vahap Kaygusuz –Ali Nihat Yavuz (Özel Haber)