Malatya Sonsöz Gazetesi – Malatya'nın En Çok Okunan Gazetesi - Malatya Haber
HV
21 MAYIS Cumartesi 02:02
Advert

Advert

Milli İlaç Politikası Uygulanmalı

“İlaç fiyatlarının belirlenmesi konusunda da dışa bağımlılıktan kurtulmalıyız” diyen  Malatya Eczacılar Odası Başkanı Ebru Sönmez, İlaç üretiminde Milli İlaç Politikası uygulanması çağrısında bulundu.

Malatya
Giriş Tarihi : 05-05-2022 17:53   Güncelleme : 05-05-2022 18:38
Milli İlaç Politikası Uygulanmalı

Malatya Eczacılar Odası Başkanı Ebru Sönmez , geçtiğimiz günlerde yaşanan diyaliz solüsyonlarının firmalarıyla   kamu kurum iskontolarını geri çekmeleriyle alakalı bir sorun yaşandığını kaydederek; “Türk Eczacılar Birliği ve Oda Başkanlarının tüm uğraşlarına rağmen maalesef geri adım atmadılar. Bu durumda 1 hafta süresince hastalar mağdur oldular. Çünkü diyaliz solüsyonlarının fiyatı çok pahalı. Hastaların ilaçlarını alabilmeleri için en az bir buçuk milyon fiyat farkı ödemeleri gerekiyordu.  Bunları  da genelde diyaliz hastalarının çoğu da, Malatya’daki hastaları  takip ettiğim kadarıyla maddi durumu iyi olmayan hastalardan oluşuyor. Bununla alakalı olarak doktorlarla ilaçların değiştirilmesi amacıyla diyaloğa geçtik. Onun da mümkün olmadığı söylendi. Bununla alakalı olarak   firmalarla görüştük ama geri adım atılmadı. Sonrasında firma ile Bakanlığın oturup konuşmasıyla ortak bir karara varmasıyla firmalar belli bir zam aldı. Belli bir zam alan firmalar sonra geri adım attı. Geçen 1 haftalık süre içinde hatalar belli bir sıkıntı yaşadılar. Eczacılar arada kaldı. Aradaki farkı eczacılar alıyormuş gibi lanse edildi. Ama Gerçekten biz sadece devletle hasta arasında aracıyız. Tamamen bizden bağımsız bir olaydı” ifadelerini kullandı.

FİRMALAR KEYFİ DAVRANMAMALI

Devlet tarafından ilaç tedarik eden firmalarla ciddi bir anlaşma yapılması önerisinde bulunan Sönmez; “Aslında bizim burada her zaman Bakanlığa karşı, devlete karşı söylemek istediğimiz firmalarla bir sözleşme yapsınlar.  Firma keyfi davranıp, ben bugün kamu kurum iskontosu uygulamıyorum dememesi lazım.  Bir yaptırım olması gerekiyor. Ciddi bir yaptırım olduktan sonra da firmalar asla geri adım atmazlar. Ama ciddi bir yaptırım olmadığından dolayı firmalar sürekli, yok ben bu karı beğenmedim.  Yok bu kar bana yetmiyor diyerek sürekli kamu kurum iskontolarında geri adım atıyorlar. Burada da en büyük zararı hasta, ondan sonra eczacı yaşıyor. Onun için buradan sesleniyorum. Lütfen eğer firmalarla bir anlaşma yapılıyorsa caydırıcı cezaların olması gerekiyor. Firmalara da hak veriyoruz aslında. Çünkü ilaç kuruyla, Euro kuru arasındaki makas farklı türlerde biliyorsunuz.  Evet onlar da haklı, ama o sıkıntıyı hastalar yaşamaması lazım. Firmalarla devlet masaya oturup bunu kesinleştirmeleri gerekir.  Evet senede bir defa değil 3 -4 defa zam alınması lazım.  Çünkü onların da ihtiyaçları var. Biz ilaçlara zam gelsin istemiyoruz. inanın Hani zam geleceği  zaman 2 ay ben hastalarıma ilaç bulamıyorum. Sadece aradaki karlılıkların artmasını istiyorum. Çünkü ilaç fiyatları arttıkça bizim karşılık oranlarımız ciddi oranda azalıyor. Onun için ciddi bir şekilde ilaç fiyat kararnamesini güncellenmesi gerekiyor” şeklinde konuştu.

HENÜZ ÇÖZÜLMEYEN İLAÇ SIKINTILARIMIZ VAR

Sönmez, açıklamasının devamında ise henüz çözülmeyen ilaç sıkıntıları hakkındaki görüşlerini ise; “10 gün öncesine kadar diyaliz solüsyonlarının temini ile alakalı bir sıkıntı yaşadık. Evet o çözüldü ama hala çözülmeyen en az 100 kalem ilacımız var. Kamu Kurum iskontosu uygulanmadığı halde bu normalde reçete çıktıları, yani sisteme yansımayan fiyat farkları oluyor.  Normalde onları almak zorunda kalıyoruz. Almayınca da burada eczacı ciddi bir zarar ile karşı karşıya kalıyor. Devlet bunun bitmesini istiyorsa firmalarla yıllık bir akit imzalayacak. Diyecek ki yıllık 3-4 defa zam yapılacak. Bu dönemlerde size kamu kurum iskontosu şu olacak. Bundan caydığınız müddetçe o zaman ruhsatınız ya da patentiniz iptal olacak. Böyle bir caydırıcılık olursa o zaman hiçbir firma bunu yapmaz. Ne oluyor firma kamu kurum iskontosunu çekiyor. Firma zam yapıyor.  Alamadığımızda da eczacının cebinden gidiyor” şeklinde paylaştı.   

Yerli ilaç konusunda çalışma yapan bilim insanlarının desteklenmesi çağrısında da bulunan Sönmez, “Bu sorunların çözümü için Türkiye olarak altyapımız mevcut. Hocalarımız çok ciddi çalışmalar yapıyorlar. Çok kaliteli hocalarımız var.  Yerli silahı destekledik. Olması için uğraştık. Yerli ilaç üretimini de desteklememiz gerekiyor.  Eğer bir hocamız yerli ilaç çalışması yapmak istiyorsa, eğer etken madde ihtiyacı varsa, böyle bir çalışma için paraya ihtiyacı varsa devletin bunu desteklemesi lazım.     Gerçekten yerli ilaca geçtiğimizde inanın ciddi kar elde edeceğiz.  Çünkü ilaçlarda dışarıya bağımlılığımız azaldığı müddetçe ekonomimiz zirve yapacak. Çünkü kan ürünlerinde bile dışa bağımlılığımız o kadar çok fazla ki,  aradaki karlılığın hepsini biz dış devlete vermek zorunda kalıyoruz. Ama gerçekten seni çok kaliteli hocalarımız var. Hem topraklarımız çok verimli. Üniversitelerdeki farmakoloji, hocalarımıza buradan kesinlikle sesleniyorum.  Hocalarımızı akademisyenlerimizi desteklesinler. Her türlü ihtiyaçlarını gidersinler.  Yerli ilaç desteklendi müddetçe, yerli ilaca geçildiği müddetçe bizim burada yaşadığımız kamu kurum iskontosudur,  ilaçların bulunmaması gibi sıkıntıların hepsinin biteceğini düşünüyorum” ifadelerine yer verdi.

>>A. Vahap Kaygusuz – Ali Nihat Yavuz 

Hanife YiğitHanife Yiğit

YORUMLAR