Ekonomi
Giriş Tarihi : 13-08-2021 19:32   Güncelleme : 13-08-2021 19:32

Milletvekili Çakır TMO’nun Alım Süreci İle İlgili Konuştu

Ak Parti Malatya Milletvekili Ahmet Çakır ile Hakan Kahtalı ve Malatya Ticaret Borsası Başkanı Ramazan Özcan’ın katılımıyla tarımsal ve hayvansal ekonomi değerlendirme toplantısı gerçekleştirildi. Toplantının gündeminde kayısı, çiftçilerin kuraklıktan etkilenme süreci ve yem fiyatlarındaki yükseliş vardı. Sektör temsilcileri ile yapılan toplantının ardından soruları yanıtlayan Ak Parti Malatya Milletvekili Ahmet Çakır, TMO’nun müdahale alımı süreci ile ilgili “Gecikmiş bir süreç yok” dedi.

Milletvekili Çakır TMO’nun Alım Süreci İle İlgili Konuştu

TMO’nun yaptığı müdahale alımlarının asıl amacından bahseden Milletvekili Çakır, TMO’nun piyasanın beklentilerini takip ettiğini ve kayısının hak ettiği değerin altına düştüğü durumda alım yapacağını anımsattı.

Gerektiği durumda kendilerinin de devreye girebileceğini söyleyen Milletvekili Çakır,” Şahsım adına söyleyeyim. TMO’dan çok yüksek bir beklentimiz yok. TMO bir fiyat değerlendirmesi, piyasadaki beklenti, var olan işleyişin takibi zaten yapıyor. Gerektiği zaman bu fiyat açıklamasını yapacaktır. TMO'nun buraya geliş amacı üreticinin mağdur olmaması ve ürünün değerinin altına gitmemesi. Bütün bunlar gözlemleniyor. Haliyle gerektiği zaman bir fiyat konusunda ve alım konusunda bir müdehale gerekiyorsa bunu her zaman yapmaya hazır. Biz bu konuda arkadaşlarımızın teknik olarak hangi süreçte, hangi boyutta atacağı adımları izlemek lazım. Gerektiğinde bizler de devreye gireriz ama, şuan kendi akışında devam ediyor.” dedi.

Kayısının fiyat ve değer ilişkisinde başarılı bir seviyeye geldiğini aktaran Milletvekili Çakır,” Malatya denilince ilk akla kayısı geliyor. Rakamsal olarak baktığımızda kayısının gelmiş olduğu değer de aslında kayısı ile ilgili gündeme gelen sorunların çözülmesi ile kayısı gerçek değerini bulmaya başladı. Rakamsal olarak 2020 ihracat rakamlarına baktığımız zaman son 10 yılın rakamlarına baktığımız zaman 10 yıl içerisinde açıklanan tahmini rekolteler ve açıklanan ihracat rakamlar var. Veriler kıyaslandığında örtüştüğünü görüyoruz. Rekolte çalışmalarının doğru ve sağlıklı yapıldığını ve bu çalışmaların da geleceğe yönelik atılacak adımlarda ciddi bir dayanak olduğunu, yanılma payının azalması adına da önemli olduğunu görüyoruz. Son 10 yıl içerisinde 1 Milyon 28 bin ton rekolte açıklanmış ve 1 Milyon 2 bin ton da gerçekleşen ihracat rakamı var. Buna karşılık 3 Milyar 312 Milyon dolarlık bir girdi sağlanmış. Sadece kayısı olarak baktığımız zaman direk çiftçimizin cebine giren direk ülke ekonomisine katma değer olan bir stratejik ürün olduğunu ortaya koyuyor. Bizlere düşen de kayısı ile ilgili bugün ve gelecekte bir sorun çıkarsa hangi alanda olursa olsun takip etmektir.” diye konuştu.

KAHTALI, “KAYISININ ÖNEMİ HÜKÜMETİMİZİN YANINDA ÇOK FARKLI”

Malatya Milletvekili Hakan Kahtalı, kayısıdan elde edilen gelirin ülke ekonomisi için önemli olduğunu belirterek “Malatya bazında değerlendirmemek gerekiyor. Malatyamız için çok kıymetli bir para ama ülkeye dövizde sokuyoruz. Biz hiçbir hammadde ithalat ve ihracat yapmadan direk yerli ürünümüzü 115 ülkeye satarak 291 milyon Dolar’da bir katma değer üretiyoruz ülkemize. O yüzden Malatya’da ki bu ürünün kıymeti, önemi bizim yanımızda çok farklı. Hükümetimizin yanında çok farklı” ifadelerini kullandı.

Büyükbaş ve küçükbaş hayvan üreticilerinin yem ihtiyacını karşılamak için çalışmalarının devam ettiğini belirten Milletvekili Kahtalı, “Ne kadar destek varsa biz onları sağlamak için hükümet olarak, gayret içerisinde olacağız. Bu güne kadar olduğumuz gibi. Hayvancılık konusunda Malatya artık önemli bir noktada. Malatya’da tahıl ile ilgili bir girişim yapılması gerekiyor. Çok kıymetli üreticilerimiz var. Büyük rakamlarda büyükbaş hayvanları var ve onların da yem ihtiyaçları var. Yem ihtiyaçları piyasa fiyatlarından karşılandığı ürünün maliyeti ihtiyacı artacak. Burada tüketicinin de satın alma gücü düşecek. O yüzden burada tüketicinin de satın alma gücü düşecek. Tüketicinin satın alma gücü düşmesin diye, ürün fiyatları çok fazla yukarıya gitmesin diye yem hammaddesini üreticinin uygun fiyattan alması gerekiyor. İnşallah gayretlerimiz, çabalarımız devam ediyor” değerlendirmesinde bulundu.

ÖZCAN,” MALATYA’YA SİLO ŞART”

Malatya’da artan büyükbaş ve küçükbaş hayvan sayısına doğru orantıda üreticilerin yem ihtiyacının karşılanması için tarım silosu yapılması gerektiğini dile getiren Başkan Özcan, “Hayvancılık sektöründe de kısmen sıkıntılarımız var. Maliyetlerde ciddi anlamda sıkıntı var. Bunları da aşmaya çalışıyoruz. Hububatta özellikle 2021 yılının kuraklık yılı olarak görüyoruz. Şuanda ülkemiz ciddi orman yangınlarıyla mücadele ediyor ama toprak mahsulleri ofisinin Malatya’da ki arpa satışları konusunda almış olduğu olağan üstü bir kararla Temmuz ayında yine yetiştiricilerimize arpa teslimini gerçekleştirdik. Bu ayda kayıtlar yapıldı, devam ediyor. Bu konuda sizden bir ricamız var. Ben Tarım Bakan yardımcımıza geçen geldiğinde ifade ettim, acilen TMO Malatya’ya silo inşa etmesini rica ediyoruz. Ciddi bir ihtiyaç, Malatya’da yetiştiricilerimizin 40 bin ton arpa ihtiyacı doğuyor. Bununla beraber mısır ihtiyacımız oluyor. Bunları burada üreticimize sağlıklı bir şekilde ulaştırmanın en önemli yolu da sağlıklı silolarla olacak” dedi.

Ebubekir Atilla