Malatya
Giriş Tarihi : 29-10-2021 13:47   Güncelleme : 29-10-2021 14:00

Millet İttifakı Birlikte Çelenk Sundu

Cumhuriyetin Kuruluşunun 98. Yılı nedeniyle Atatürk Anıtı önünde Cumhuriyet Halk Partisi, İyi Parti, Millet Partisi ve Atatürkçü Düşünce Derneği tarafından alternatif çelenk sunumu gerçekleştirildi.  Çelenk sunma törenine İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Şenol Bal’da katıldı.

Millet İttifakı Birlikte Çelenk Sundu

Cumhuriyet Halk Partisi, İyi Parti, Millet Partisi ve Atatürkçü Düşünce Derneği Cumhuriyetin Kuruluşunun 98. Yılı nedeniyle Atatürk Anıtı önüne çelenk sundu. Çelenk sunumunun ardından yapılan saygı duruşu ve okunan İstiklal Marşı’nın ardından CHP İl Başkanı Enver Kiraz burada yaptığı konuşmasında: “Bugün hep birlikte Cumhuriyetimizin 98 yılına büyük bir coşkuyla, büyük bir onurla, büyük bir heyecanla, büyük bir gururla yürekten kutluyoruz. Bugün hep birlikte Mustafa Kemal Atatürk'ün 29 Ekim 1923'te kurmuş olduğu Cumhuriyetin 98. kuruluş yıldönümü. Cumhuriyet gerçekten öyle kolay şartlarda kurulmadı. 7 düvele karşı verdiğimiz mücadelede vatanın neredeyse her karış toprağının, tüm ülke topraklarının şehitlerin kanlarıyla suladığı bir süreçten geçtiğimiz bir dönemde bu ülkenin bütün unsurları yokluk içerisinde bir araya gelerek kol kola girerek dini, dili, ırkı ne olursa olsun kadınıyla, erkeğiyle, genciyle herkesin bağımsızlık için bir mücadele verdiği Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde kenetlen bir Kurtuluş savaşımız var.  Köklerimiz, mazimiz gerçekten kahramanlıklarla dolu bir kök. Bir Mazi. Mustafa Kemal Atatürk bağımsızlığımızı kazandığımızda ülkenin kurtuluşunun sağladıktan sonra Türk milletine onun kabiliyetine en yakışır yönetim şekli Cumhuriyet olduğunu söylüyor. 29 Ekim 1923'te Cumhuriyet ilan ediyor. Atatürk Cumhuriyet'i biz kurduk onu yükseltecek ve yaşatacak olan sizlersiniz diyor. İşte 98 yıldır bu millet Cumhuriyeti'ni yaşamaya ve yaşatmaya onurla, gururla devam ediyor. Cumhuriyete sahip çıkmaya devam ediyor” ifadelerini kullandı.

Çelenk sunma şeklini eleştiren Kiraz, konuşmasının devamında ise; “Bugün büyük bir ittifakla burada çelengimizi sunuyoruz, törenimizi gerçekleştiriyoruz. Bu bir resmi tören değil. Çünkü uzun süredir resmi törenlerde siyasi partilerin çelenk bırakmasına izin verilmiyor. Yine uzun süredir siyasi partilerimize, sivil toplum örgütleri ile birlikte sendikalarla birlikte Cumhuriyet’e sahip çıkan dostlarımızla birlikte ayrı bir şekilde düzenlediğimiz bu törenlerle çelenklerimizi sunmak zorunda kalıyoruz. Elbette Cumhuriyet Mustafa Kemal Atatürk'ün en büyük eseri ama Mustafa Kemal Atatürk şöyle diyor. Benim 2 büyük eserim var. Bunlardan birisi Cumhuriyet, birisi Cumhuriyet Halk Partisi diyor. Bugün Cumhuriyet Halk Partisi temsilcileri bile 29 Ekimlerde, Milli Bayramlarımızda, 19 Mayıslarda 23 Nisanlarda çelengini sunabilmek için izin almak zorunda kalıyor. İzinde verilmiyor. İzin verilmemesine rağmen biz çelenklerimizi sunuyoruz. Cumhuriyetimize sahip çıkmaya devam ediyoruz. 98 yıl önce uzun şartlarda bu Cumhuriyeti kurarak bu güzel vatanı bize teslim eden başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün anısı önünde saygıyla eğiliyoruz. En büyük şükranlarımızı sunuyoruz. Onunla birlikte mücadele eden bütün silah arkadaşlarına bütün şehitlerimize ve ayrıca Cumhuriyetin bugüne gelmesinde mücadele vermiş kaybettiğimiz bütün şehitlerimizi saygı ve minnetle, şükranla anıyoruz. Kurtuluş Savaşı’nda nasıl kadınıyla, erkeğiyle, genciyle, yaşlısıyla bir araya gelerek bir kahramanlık destanı yazdıysak, bugün de 98 yıl sonra gerek ekonomimizde yaşanan önemli sıkıntıları, gerek her alanda yaşanan önemli problemlerimizi aşma noktasında, günümüzün sorunlarını aşma noktasında Cumhuriyetin 100'üncü yılını kucaklamaya hazırlanıyoruz. Bu 100. Yıl'da inanıyoruz ki demokrasiye inananlar, Cumhuriyetin kazanımlarına inananlar, bu ülkeyi yönetecekler ve hep birlikte bu bayrağı büyüteceğiz. Hep birlikte bu bayrağın altında mücadelemizi vereceğiz. İktidarımızı da kurarak, demokrasiye inananların iktidarlarını kurarak mutlaka bu ülkeyi tekrar içine girdiği bu girdapları tümünden kurtaracağız Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın” şeklinde konuştu.

“CUMHURİYET BİZ ÇILGIN TÜRKLER OLDUĞU MÜDDETÇE EN İYİ ŞEKİLDE YAŞAYACAKTIR”

Malatya’da bulunan ve çelenk sunma törenine katılan İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Şenol Bal ise konuşmasına ‘bayramlarımız değersizleştiriliyor’ diyerek başladı. Bal konuşmasında şunları söyledi: “Cumhuriyetimizin 98 yılını kutladığımız bugün de 100 seneyi devirmeye 2 sene kala bugün Malatya'dayım. Beni sizlerle buluşturan teşkilatıma ve başkanına da teşekkür ediyorum. Bize Cumhuriyeti armağan eden büyüklerimiz başta Mustafa Kemal Atatürk ve Silah arkadaşlarına bugüne kadar bu topraklar için şehadet şerbetini içmiş şehitlerimize rahmet ve minnetle anıyor önlerinde saygıyla, Aziz ruhları önünde saygıyla eğiliyorum. Ne kadar acıdır ki bayramlarımızı artık hakkaniyet ya hakkıyla maalesef kutlayamıyoruz. Bir şekilde bahanelerle Cumhuriyet Bayramı, Zafer Bayramı ve diğer bayramlar bir şekilde değersiz kişiler tarafından değersizleştiriliyor. Ama Allah nasip edecek 2023 yılında Cumhuriyetin 100. yılı Cumhuriyet'in şanına uygun olarak kutlanacak. Çocuklarımız, torunlarımız, gençlerimiz, bugünleri manasına en uygun, en iyi şekilde böyle coşkuyla kutlanan bayramlarla yaşayacak. Gençler sizleri de bir kez daha hatırlıyorum. Atatürk'ün Türk Gençliğine hitabesi hepimiz bizim nesil ezbere bilir. Eminim sizlerde biliyorsunuz. Ama o hitabe de bugün yaşadıklarımızın bir örneği var. Bu gün yaşadıklarımızı sanki o gün ulu önder biliyordu da mı orada bizlere nasihat ediyor. Biz nasihati aldık. Almayanlar da bir gün inşallah alacak. O yüzden diyorum ki Cumhuriyet çok yaşa dedi. İlelebet yaşa diyorum ebedi yaşa diyorum. Cumhuriyet biz çılgın Türkler olduğu müddetçe en iyi şekilde yaşayacaktır. Ülkenin başına bir musibet gelmiştir. Biz 100. Yılda o musibeti def edeceğiz.”

Çelenk Sunma törenine CHP İl Başkanı Enver Kiraz, İyi Parti Genel Başkan Yardımcısı Şenol Bal,  İyi Parti İl Başkanı Süleyman Sarıbaş,  Millet Partisi İl Başkanı Sait Korkut, Atatürkçü Düşünce Derneği Malatya Şube Başkanı ve Yöneticileri, Eğitim İş Şube Başkanı ve Yöneticileri, Eğitim Sen Şube Başkanı ve Yöneticileri ile partililer katıldı.  

A.Vahap Kaygusuz-Hanife Yiğit