Malatya
Giriş Tarihi : 11-10-2021 12:51   Güncelleme : 11-10-2021 12:51

Mezarlıklar Taşınacak

Malatya’nın Tecde Mahallesinde bulunan eski 2 mezarlık alanında bulunan mezarların yol genişletme çalışmaları nedeniyle Şehir Mezarlığına taşınacağı açıklandı. Mezar nakil çalışması 1 Kasım 2021’de başlayacak. Çalışma da; yaklaşık 300 mezar taşınacak.

Mezarlıklar Taşınacak

Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından yeni yollar açma ve mevcut yolları genişletme çalışmaları kapsamında Tecde Mahallesinde bulunan Şentepe Mezarlığı ile Göl Mezarlığında bulunan yolda güzergahında kalan mezarların taşınacağı duyurusu yapıldı. Büyükşehir Belediyesi, mezarların taşınması işlemi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığından gerekli izinlerin alındığı ve taşıma çalışmalarının 1 Kasım 2021’de başlayacağını da açıkladı.

Taşıma işlemi için Şentepe ve Göl Mezarlıklarında Büyükşehir Belediyesi tarafından irtibat bürosu kurulduğu da aktarıldı.

 “Mezarlar taşınacak” açıklaması…

 Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından yerel gazetelerde de yayınlanan duyuru şu şekilde:

 “Büyükşehir Belediyesi Başkanlığımızın yeni yollar açma ve mevcut yolları genişletme çalışmaları kapsamında. Yeşilyurt ilçesi, Tecde Mh.5625 ada 4 parsel (Şentepe Mezarlığı), 520 ada 5 parsel ve 5113 ada 26 numaralı parsellerde (Göl Mezarlığı) imar yolunun açılması ve yol güzergâhında kalan mezarların belediyemiz Şehir Mezarlığına nakli için Çevre ve Şehircilik Bakanlığından gerekli izin alınmış olup, nakil yapılacak mezarlıklarda ön hazırlık çalışmaları yapılmıştır.

 Bu itibarla, 01/11/2021 tarihinden itibaren yol güzergahında kalan mezarların belediyemiz Şehir Mezarlığına nakledilmesi işine başlanılacağından bu tarihten önce mezar sahiplerinin, mezarların üzerine dikilen mezar numaralarını öğrenerek, belediyemiz tarafından Şentepe ve Göl Mezarlıklarında kurulan İrtibat Bürosuna giderek mezar numarasını, ad, soyadı, adres ve iletişim bilgilerini kaydetmeleri ve nakil günü mezarın başında bizzat hazır bulunmaları önemle rica olunur.”

 Çalışma kapsamında yaklaşık 300 mezarın taşınacağı ve şuana kadar 250 mezarın isimlerinin tespit edildiği kaydedildi.

 Kuyuönü’nde 2 bin 500 mezar taşınmıştı

 Bu arada, yeni açılmakta olan Güney Kuşak Yol güzergahında bulunması nedeniyle, Kuyuönü Mezarlığı’ndan yaklaşık 3 bin mezar Mart-Temmuz 2015 döneminde Şehir Mezarlığına taşınmıştı.