Ekonomi
Giriş Tarihi : 29-06-2021 17:49   Güncelleme : 29-06-2021 17:49

Meyvesuyu Firmaları Kayısı Alımına Başladı

Malatya’da Kayısı hasadının başlaması ile birlikte kayısıdan çıkan her ürünün alıcısı bulunuyor. Dalından koparılan ve yaralanan kayısıları toplamaya başlayan Meyvesuyu firmaları üreticiden kilogramı 2,5 TL’ye satın alıyor.

Meyvesuyu Firmaları Kayısı Alımına Başladı

Sıkmalık kayısı alımı başladı kayısı kantarda 2,5 TL’ye fabrika yoluna çıktı. Geçtiğimiz sezon 1,5 TL ile 2 TL arası fiyatlandırılan sıkmalık kayısı alımında bu sezon fiyat 2,5 TL’ye çıktı. Sezon başlangıcından bu yana kent genelinde yaklaşık bin 500 ton civarı sıkmalık kayısı toplandığı, buna karşılık 3 milyon 750 bin TL’lik bir gelir elde edildiği öğrenildi.

Meyvesuyu firmalarının satın aldığı sıkmalık kayısının özelliğinden bahseden firma yetkilisi Mehmet Çolak (18),” Kayısının kilosunu 2,5 TL’ye alıyoruz. Meyvesuyu firmalarının hepsi aynı fiyata alıyor genelde. Genelde daldan düşen, ezilen veya bahçesi küçük olup uğraşmak istemeyen bahçe sahipleri kayısılarını kopararak getirip yaş halde satıyor. Bizlerde kantara çıkarıp kilogramını 2 buçuk liraya satın alıyoruz. Satın alınan meyveler gün sonunda Tırlara yüklenerek Meyvesuyu fabrikalarına sevk ediliyor. İşleme alınan kayısılar doğal yöntemlerle temizlenerek nektar haline dönüştürülüyor. Ardından market raflarında vatandaşın tüketimine sunuluyor.” dedi.

Malatya Kayısısının besin değerinin yüksek olduğu için talep edildiğini belirten Çolak,” Pandemi nedeniyle vitamini ve besin değeri bol ürünlere ve özellikle meyve sularına talep fazla. Firmaların stoklarının tükenmesi ve Malatya Kayısısının besin değeri ve nektar oranı yüksek olduğu için hasat döneminde Malatya’dan oldukça fazla ürün alımı yapılıyor. Meyvesuyu firmaları genelde belirli noktalarda kantarlarını koyarak bu alımları yapıyor. Bazı firmalar ise bahçelerde dalından ürün satın alıyor.” ifadelerine yer verdi.

Ebubekir Atilla – ÖZEL HABER