Malatya Sonsöz Gazetesi – Malatya'nın En Çok Okunan Gazetesi - Malatya Haber
HV
29 MAYIS Pazar 11:58
Advert

Advert

Meteoroloji’den Turuncu Kod Uyarısı

Kar yağışları ve buzlanma hakkında Meteoroloji'den anlık uyarılar ve açıklamalar gelmeye devam ediyor. Meteoroloji Genel Müdürlüğü Malatya için turuncu kod uyarısında bulundu.

Malatya
Giriş Tarihi : 24-01-2022 10:48   Güncelleme : 24-01-2022 10:50
Meteoroloji’den Turuncu Kod Uyarısı

Malatya’da yoğun kar yağışı ile birlikte kent genelinde yoğun çalışmalar gerçekleştiriliyor. Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından Malatya’ya turuncu kodu ile uyarı yapılırken “Hava durumu tehlikelidir: Tahmin edilen meteorolojik hadise sıklıkla görülmemektedir. Hasar ve kayıpların oluşması muhtemeldir. Çok tedbirli olmalı, güncel meteorolojik koşullar ve tahminler takip edilmelidir.” ifadelerine yer verildi.

Havaların soğumasıyla birlikte ülkenin büyük bir kısmı beyaza büründü. Hal böyle olunca Meteoroloji'den ve valiliklerden sık sık vatandaşlara uyarılar yapılıyor. Olumsuz hava şartlarına karşı vatandaşların dikkatli olması gerektiğine dair açıklamalar yapılıyor. Meteoroloji'den 33 il için 'sarı' 16 il için 'turuncu' kodlu uyarılar geldi. Meteoroloji yoğun kar ve zirai don riskine karşı uyarılarda bulundu.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından Malatya için yapılan uyarıda şu ifadelere yer verildi;

Doğanşehir İlçesi ile ilgili,” Yoğun ( 20 cm üzeri ) kar yağışı bekleniyor. Yoğun kar yağışlarıyla birlikte karayolları ve geçitler başta olmak üzere kuvvetli buzlanma ve don olayına bağlı ulaşımda aksamalar, tipi gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.” denildi.

Pütürge, Battalgazi, Kale, Yazıhan, Arapgir, Darende, Hekimhan, Yeşilyurt, Doğanyol, Kuluncak, Akçadağ ve Arguvan İlçeleri için, ”Kuvvetli (10-20 cm ) yüksek kesimlerde yoğun ( 20 cm üzeri ) kar yağışı bekleniyor. Kuvvetli kar yağışlarıyla birlikte karayolları ve geçitler başta olmak üzere kuvvetli buzlanma ve don olayına bağlı ulaşımda aksamalar, tipi gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.” ifadelerine yer verildi.

>> Ebubekir Atilla

 

 

Ebubekir AtillaEbubekir Atilla

YORUMLAR