Malatya Sonsöz Gazetesi – Malatya'nın En Çok Okunan Gazetesi - Malatya Haber
HV
29 MAYIS Pazar 10:53
Advert

Advert

Meteoroloji’den Malatya İçin Turuncu Kod Uyarısı

Malatya’da 18 Ocak’ta başlayan yoğun kar yağışının etkisi giderilmeye çalışılırken, kent gece itibariyle ikinci dalganın etkisine girdi. Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından Malatya’da 13 ilçe için turuncu kod uyarısı yapılırken, yüksek ve eğimli bölgelerde çığ tehlikesi olduğu aktarıldı. Ayrıca, devam eden yoğun kar yağışı nedeniyle Pütürge ve Doğanyol ilçelerine ulaşım kapalıyken, kent genelinde 219 mahallede araç trafiği durdu

Malatya
Giriş Tarihi : 25-01-2022 19:23   Güncelleme : 25-01-2022 19:23
Meteoroloji’den Malatya İçin Turuncu Kod Uyarısı

Türkiye'yi etkisi altına alan yoğun kar yağışı Malatya’da da etkisini artırarak sürüyor. Yeterli önlem almayan sürücüler trafik kazalarına ve trafik yoğunluğuna sebebiyet verirlerken vatandaşlar şüphesiz kar yağışının daha ne kadar süreceğini de merak ediyor. Bu kapsamda Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından Malatya’ya turuncu kod uyarısı geldi.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü 13. Bölge Müdürlüğü tarafından paylaşılan hava tahmin raporunda, dün akşam saatlerinde Perşembe günü sabah saatlerine kadar yoğun kar yağışının beklendiği belirtildi.  Uyarıda, 13 ilçe için,” yoğun (20 ila 50 cm) kar yağışı beklendiğinden başta buzlanma ve don olayına bağlı ulaşımda aksamalar, yüksek kar örtüsünün oluğu yerlerde çığ riski ile tipi şeklinde yağış gibi olumsuzluklara karşı tedbirli olunması gerekmektedir.” denildi.

Malatya Valiliği tarafından yayımlanan şehirlerarası ve şehir içi yol durumu hakkında duyuru ise yoğun kar yağışının bilançosunu gözler önüne serdi. Duyuruda,” İlimiz genelinde yoğun kar yağışı, rüzgâr ve buna bağlı olarak tipi ve yollardaki buzlanma sebebiyle İlimizi diğer illere ve ilçelere bağlayan karayolları ile mahalle yollarında ulaşımda meydana gelen aksaklıkların giderilmesi için Karayolları 8. Bölge Müdürlüğü, Malatya Büyükşehir Belediyesi ve İlçe Belediyeleri ekipleri tarafından yol açma çalışmaları 24 saat çalışma esasına göre devam ettirilmektedir.” ifadelerine yer verildi.

Devlet ve İl Karayollarındaki karla mücadele çalışmalarının Karayolları 8. Bölge Müdürlüğüne ait 20 Ekipmanlı Kamyon ve 7 Greyder, Mahalle Yollarındaki karla mücadele çalışmalarının ise Malatya Büyükşehir Belediyesi, MASKİ ve İlçe Belediyelerine ait 218 iş makinası ve 179 araçla devam ettirildiği belirtildi.

Elektrik verilemeyen yerleşim yeri bulunmadığı kaydedilirken, bireysel abone arızaları dışında Malatya genelinde içme suyu ve doğalgaz arzında bir sorun yaşanmadığı not düşüldü.

KENT GENELİNDE TRAFİĞE KAPALI OLAN YOLLAR

Malatya İli genelinde Devlet-Karayollarındaki trafik durumu: Malatya-Elazığ Karayolu: Açık, Malatya-Adıyaman Karayolu: Açık , Malatya-Kayseri-Karayolu: Açık , Malatya-Sivas Karayolu: Açık, Arapgir-Divriği Karayolu: Açık, Arapgir-Kemaliye Karayolu: Açık, Arapgir-Keban Karayolu: Açık.

Malatya İli genelinde İl Karayollarındaki trafik durumu: Malatya-Pütürge Karayolu: Kapalı (Acil durumlar için açık), Malatya-Çelikhan Karayolu: Kapalı, Malatya-Sincik Karayolu: Kapalı, Arguvan-Arapgir Karayolu: Açık, Arguvan-Hekimhan Karayolu: Açık, Arapgir-Ağın Karayolu: Açık, Hekimhan-Kuluncak Karayolu: Açık, Kuluncak-Darende Karayolu: Açık, Darende-Elbistan Karayolu: Açık, Doğanyol-Pütürge Karayolu: Açık.

Malatya İlçeleri İl Merkezine Bağlayan Karayollarındaki Trafik Durumu: Malatya-Akçadağ: Açık, Malatya-Arapgir: Açık, Malatya-Arguvan: Açık, Malatya-Darende: Açık, Malatya-Doğanşehir: Açık, Malatya-Doğanyol: Kapalı (Acil durumlar için açık), Malatya-Hekimhan: Açık, Malatya-Kale: Açık, Malatya-Kuluncak: Açık, Malatya-Pütürge: Kapalı (Acil durumlar için açık), Malatya-Yazıhan: Açık

Malatya İli genelinde Mahalle Yollarındaki trafik durumu: 13 İlçede 219 mahalle yolu araç trafiğine kapalı durumda. Trafiğe kapalı mahalle sayıları ilçe bazlı olarak şu şekilde; Akçadağ: 38, Arapgir: 12, Arguvan: 8, Battalgazi: 13, Darende: 15, Doğanşehir: 7, Doğanyol: 7, Hekimhan: 37, Kale: 7, Kuluncak: 7, Pütürge: 54, Yazıhan: 7, Yeşilyurt: 7

 

>> Ebubekir Atilla 

Hanife YiğitHanife Yiğit

YORUMLAR