Malatya
Giriş Tarihi : 16-01-2021 23:18   Güncelleme : 16-01-2021 23:18

Metehan Azmiyle Örnek Oldu

Görme ve Bedensel engeli Metehan azmiyle yaşıtlarına örnek oldu. Sosyal Medya üzerinden kurduğu gruplarla engel bireyleri ve aileleri gelişmelerden haberdar ediyor.

Metehan Azmiyle Örnek Oldu

 

10 yıl önce Dünyada sadece 200 kişide görülen job sendromu nedeniyle görme ve bedensel engelli olan Metehan Güler(23) verdiği mücadeleyle hayattan kopmadı. Malatya’da yaşayan Metehan bağışıklık sistemini bitiren Job sendromu nedeniyle evinden çıkamıyor. 13 yaşındayken job sendromu nedeniyle görme ve bedensel engelli olan Metehan, kurduğu sosyal medya hesaplarıyla bir yandan hayata tutunuyor diğer yandan da kendisi gibi engelli bireylere ve ailelerine çeşitli konularda bilgiler veriyor.

 “BU HAYATTA BİZLER DE VARIZ”

Görme engelli olmasına rağmen pes etmeyerek çeşitli sosyal medya platformlarında aktif bir şekilde içerik üreten Metehan Güler,” 10 yıldır görme ve bedensel engelliyim. Hayatta birçok zorlukla karşılaştım ama hiç pes etmedim. Mücadele ettim, mücadeleme de devam etmek istiyorum. Hayata aşırı bağlı biriyim. Sadece evin içinde kalmak istemiyorum, bu hayatta bizler de varız. İnsanların engellileri anlamasını ve bizlere engel olmamasını istiyorum. Hayattan kopmayacağım. Sağlıklı bir insanın sonradan engelli olması zor, ilk birkaç yıl süreci kabullendim, sonradan bunun böyle gitmeyeceğini düşünerek birçok şeye başvurdum. YouTube kanalım var, sayın Cumhurbaşkanımızın videolarını paylaşıyorum. Kendisine büyük bir hayranlığım var. Cumhurbaşkanımızın YouTube 'daki temsilcisi olmak istiyorum. Bir şeylerle uğraşarak, diğer engellilere örnek olmak istiyorum. Facebook'ta, 'Türkiye Cumhuriyeti sosyal hizmetler bilgilendirme' adında bir grubum var, burada engelli ve engelli yakınlarına bilgi sunmaya çalışıyorum. Oradaki insanlara faydalı olmaya çalışıyorum. Burada 91 bin takipçim var. Youtube kanalı kurdum inşallah burada yoluma devam edeceğim." dedi.

METEHAN’DAN ŞEHRÜL-EMİN’E ÇAĞRI!

Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’ın Engelli bireylere bir baba gibi yaklaştığını ve devletin şefkat elini Engellilere uzatarak birçok yardımda bulunduğunu aktaran Metehan Güler, hayata tutunmasını kolaylaştıracak bir telefona ihtiyacı olduğunu söyledi. Metehan sözlerine şu şekilde devam etti,” Sosyal medya üzerinden kurduğum gruplarda 90 binin üzerinde takipçiye ulaştım. Bu gruplarda engelli arkadaşlarımı ve ailelerini son gelişmeler ile ilgili haberdar ediyorum. Bir rehabilitasyon merkezinde 10 parmak bilgisayar eğitimi aldım. Şu an bilgisayar ve telefonu aktif şekilde kullanabiliyorum. Telefondan Malatya ile ilgili haberlere baktığımda Büyükşehir Belediye Başkanımız Selahattin Gürkan’ın engelli bireylere yaklaşımını, projelerini ve gösterdiği şefkati gördüm. Devleti temsil eden bir yöneticinin bu şekilde yaklaşmasına çok sevindim. Şu anki telefonum yeterli olmuyor. Görme engelim de olduğu için telefon benim gören gözüm. Bu nedenle yeni bir telefona ihtiyacım var. Şehrül-Emin’in bu ihtiyacımı cevapsız bırakmayacağına inanıyorum. “

Ebubekir Atilla – ÖZEL HABER