Malatya
Giriş Tarihi : 24-06-2010 11:03   Güncelleme : 24-06-2010 11:03

Mesleki egitimi gelistirmek için protokol

Malatya’da bazi kurum ve kuruluslarla sivil toplum örgütleri, mesleki egitimin gelistirilmesi için isbirligi protokolü imzaladi.

Mesleki egitimi gelistirmek için protokol

Malatya’da bazi kurum ve kuruluslarla sivil toplum örgütleri, mesleki egitimin gelistirilmesi için isbirligi protokolü imzaladi.

 

Kimler katildi?

 

Ticaret ve Sanayi Odasi Salonu’nda düzenlenen mesleki egitimin gelistirilmesi isbirligi protokolü imza törenine, Vali Ulvi Saran, Belediye Baskani Ahmet Çakir, Ticaret ve Sanayi Odasi Baskan Vekili Siddik Özdemir, Milli Egitim Müdürü Mehmet Bulut, Is-Kur Müdürü Yasar Karatas, Müstakil Sanayici ve Isadamlari Dernegi (MÜSIAD) Malatya Sube Baskani Namik Sahin, Malatya Aktif Isadamlari Dernegi (MAKIAD) Baskani Ömer Nalçaci ve Malatya Sanayici ve Isadamlari Dernegi (MASIAD) Baskan Yardimcisi Veli Dogan katildi.

 

“Ara eleman ihtiyaci karsilanmali”

 

Mesleki egitimin gelistirilmesi isbirligi protokolü öncesinde konusma yapan Vali Ulvi Saran, mesleki ve teknik egitimin önemini anlatip, "Ara eleman ihtiyaci karsilanmalidir" ifadelerini kullandi. Diger ülkelerle rekabet edebilmek için kaliteli ürün ve hizmet üretmek gerektigine dikkat çeken Vali Saran, mesleki egitimde, kisa, orta ve uzun vadeli planlar yapip uygulamak gerektigini kaydetti.

 

“Mesleki egitime önem verilmeli”

 

Milli Egitim Müdürü Mehmet Bulut ise, dünyada ve ülkemizde issizligin ön siralardaki sorun olduguna parmak basarak, issizligin önlenmesi için isyerlerinin açilmasinin yani sira kaliteli ve nitelikli elaman yetistirmek gerektigini vurguladi. Dünyada siçrayis yapan ülkelerin mesleki egitime önem verdigini dile getiren Bulut, mesleki egitimin ülkemizde ileri seviyeye getirilmesi gerektigini kaydetti.

 

Malatya.daki durum anlatildi

 

Ticaret ve Sanayi Odasi Baskan Vekili Siddik Özdemir’in mesleki egitimin önemini anlatan kisa konusmasindan sonra slayt esliginde Malatya’daki mesleki egitimin durumu anlatildi. Malatya’da mesleki egitim okullarina ihtiyaç duyulduguna dikkat çekilirken, Malatya’da mesleki egitimin diger egitimdeki payinin yüzde 33 oldugu ifade edildi. Mesleki egitim alanlarin yüzde 74’ünün staj yapma imkani buldugunu bildiren yetkililer, bu konuda bazi bölümlerde staj yapacak isyeri konusunda sikinti yasadiklarina dikkat çekti. Meslek okulunu tercih edenlerin en fazla, bilgisayar, elektrik-elektronik ile çocuk gelisim ve egitmenine ragbet ettiklerini söyleyen yetkililer, mesleki egitimin önemini de anlatti. Konusmalardan sonra mesleki egitimin gelistirilmesi isbirligi protokolü törenle imzalandi.