Eğitim
Giriş Tarihi : 04-05-2021 22:53   Güncelleme : 04-05-2021 22:53

Meslek Lisesi Girişimcilere Örnek Oluyor

Battalgazi İlçesinde eğitim veren Fırat Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi hayata geçirdiği proje  ile hem Malatya’ya hem de çevre illere örnek olmaya devam ediyor. Gerçekleştirilecek yeni projeler için ziyaretler gerçekleştiren okul yönetimi ARGE çalışmalarını sürdürüyor. 

Meslek Lisesi Girişimcilere Örnek Oluyor

Okul bünyesinde hayata geçirilen projelerle ilgili açıklamalarda bulunan Okul Müdürü Şükrü Doğan; “Tarımın ve Gıdanın önem kazandığı bu dönemde şehrimize ve ülkemize yetişmiş aranan elaman kazandıran okulun pandemi sürecinde boş durmadığı, öğretmen ve öğrencileriyle farklı üretimler yaptığını görüyoruz. Okulumuz pandemi döneminde hayvancılık ve Tarım Alanlarında ürettiği ve yaptığı işlerle isminden şöz ettirmeye devam ederken bölgedeki okullara da örnek olmaya devam ediyor. Aynı zamanda Milli Eğitim Bakanlığı tarafından  ülke genelinde farklı alanlardan 44 okul ARGE Merkezi olarak seçilmeye değer görmüştür. Bu 44 okulundan biride bizim okulumuzdur. Bu süreçte Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesindeki illerde faaliyet gösteren Meslek Liselerinden ARGE Merkezi seçilen tek okul olmamız bizleri ayrıca çok sevinirdi. İnşallah yapacağımız çalışmalarla bize duyulan bu güvene layık olmaya çalışacağız” şeklinde konuştu.
Bölgemize Örnek Olduk
Geliştirdikleri projelerle sadece Malatya’ya değil bölgeye de örnek olduklarını ifade eden Okul Müdürü Şükrü Doğan uygulamalı eğitim atölyelerinde hayvancılık alanında yürüttükleri ATAKS Yumurtacı Tavuk üretimimi hakkındaki çalışmalarını da şu şekilde anlattı. “Ülkemizin tek yerli ırkı olan yumurtacı tavuk türü ATAKS civcivleri okulumuz personeli gözetiminde öğrencilerimiz ile birlikte yürütülmektedir. Bu civcivler 50-60 gün süreyle gerek besleme gerekse sağlık açısından gerekli yetiştirme, aşılama faaliyetleri yürütüldükten sonra bu tavuklar çevre halkına satılmaktadır. Çevre çiftçisinin büyük ilgi gösterdiği tavuklardan yılda 10.000-15.000 arasında üretmekteyiz. Bu sayede gerçek üretim içerisinde öğrencilerimizin mesleki eğitimleri yapılmakta hem de okul döner sermayesine gelir elde etmekteyiz. Elde edilen gelirin bir kısmı atölye ihtiyaçlarına harcanırken diğer kalan kısmı ise çalışan personel ve öğrencilere verilmektedir. Bu sayede ilimizin yumurtacı tavuk ihtiyacını yıllardır karşılamaktayız. Yine bu senede tavuk satışlarımız devam etmektedir. 
Yöresel Bitkilerin Üretimine de Başladık 
Bir diğer çalışmamız ise örtü altı süs bitkileri ve fide üretimi faaliyetidir. Gecen yıl Milli Eğitim Müdürlüğümüz okulumuza bir adet sera kazandırdı. Bu sayede şimdilik sera içerisinde gül ve diğer dış mekan süs bitkileri yetiştirmekteyiz. Ancak önümüzdeki dönemden itibaren bu alanda sebze fidanları ve tıbbi aromatik süs bitki fidanı yetiştirmeyi hedeflemekteyiz. Yani önümüzdeki dönemden itibaren üreticilerimizin ihtiyacı olan domates, salatalık, biber gibi sebze fidanları ile nane, kekik, reyhan gibi tıbbi aromatik bitki fidanlarını bizden karşılayabilecekler. Bu kapsamda ilk yıl başlangıç olarak 100 bin fidan üretmeyi hedefliyoruz. Talebe göre bu üretimi artıracağız. Bunun yanında dış mekân süs bitkileri üretimimizde devam edecek. Artık üreticilerimiz ve halkımız fide ve süs bitkilerinde başka illere mahkûm kalmadan okulumuzdan bu ürünleri rahatlıkla temin edebileceklerdir.