Malatya Sonsöz Gazetesi – Malatya'nın En Çok Okunan Gazetesi - Malatya Haber
HV
20 MAYIS Cuma 01:49
Advert

Advert

Meslek Liseli Öğrencilerden Büyük Proje Kontrol Elimde

Şehit Kemal Özalper Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından engelli bireyler için büyük kolaylık sağlayacak bir proje geliştirildi. Öğrenci Abdullah Miraç Yiğit’in ve Proje Danışman Öğretmeni Hatice Özmak’ın geliştirdiği proje ile el, kol veya parmakları olmayan engelli bireyler sensörler sayesinde tekerlekli sandalye ve televizyonu kontrol edebiliyor.

Teknoloji
Giriş Tarihi : 24-11-2021 14:47   Güncelleme : 24-11-2021 14:47
Meslek Liseli Öğrencilerden Büyük Proje  Kontrol Elimde

4006 TÜBİTAK Bilim Fuarları kapsamında sergilenen “Kontrol Elimde” projesi görenleri şaşırtıyor. Proje kapsamında geliştirilen sensörlü kumanda ile engelli bireyler tekerlekli sandalye ve televizyonu kontrol edebiliyor. Projenin gelişim aşamasında olduğu belirtilirken yeni eklenecek geliştirmeler ile bilgisayar ve elektrikli ev aletlerinin kontrolü de sağlanabilecek.

Proje hakkında bilgi veren Abdullah Miraç Yiğit; ”Eli, kolu veya parmakları olmayan vatandaşlarımızın genel olarak televizyon, tekerlekli sandalye gibi cihazları kullanamıyor. Biz bu proje ile tekerlekli sandalye ve televizyon gibi cihazların kullanılmasını sağladık. Projemizde kullandığımız sensor MPU6050 eğit sensorudur.  Bu sensorlar sayesinde sağa sola, ileri, geri hareketleri ile kişinin televizyon, tekerlekli sandalye gibi aletleri kullanmasını sağladık. Buna kızılötesi haberleşme ekleyerek, kumanda, klima gibi cihazların kullanılmasını sağlamak amacıyla bu projeye ekledik. Kablosuz haberleşme ise RF433 alıcısı ile yaptık. Hem küçük bir alıcı hem de kumandanın küçültülmesini sağladık. Projemizin devre şeması ve verimlilik şeması ve maketlerini oluşturduk. Projemizde önerilenler ve sahip olduğumuz olanakları mümkün olduğunca kullanarak kişinin kumanda etmesini sağlamayı amaçladık. Projemizin sonucu olarak parmakları ve eli olmayan engellilerin tekerlekli sandalye gibi cihazları kullanmasını sağladık.” dedi.

Projenin geliştirilme aşamasında olduğunu ve ilerleyen dönemlerde yarışmalara katılacaklarını kaydeden Proje Danışman Öğretmeni Hatice Özmak; ”Projemiz engelli bireylerin özellikle parmakları ve elleri olmayan bireylerin tuşlu kumandaları kullanmasını sağlamak. Biz 2 özellik olarak kumandanın üretimini sağladık. Birincisi tekerlekli sandalyesini vücudunda hareket ettirdiği herhangi bir yerine takarak kolu, boynu veya başı olabilir, engelli birey neresini hareket ettirebilirse oraya kumandamızı takarak eğimi algılayarak tekerlekli sandalyesini ileri, sağa, sola gibi hareketlerini yapabiliyoruz. Aynı kumanda üzerine taktığımız ımfrarujret devresi ile televizyonu da kumanda eder hale getirdik. Oturduğu yerden kumandanın tuşlarına basamıyorsa hareketleri ile kontrolü eline alabiliyor. Projemize benzer şeyler var ama bu özelliklerin hepsini taşıyan tek proje bizlere aittir. Şuana kadar bir yarışmaya katılmadık. Projemizin geliştirmesini tamamladıktan sonra yarışmalara katılmayı düşünüyoruz. Bizim amacımız bu projeyi daha da geliştirmek. Bilgisayar faresini kontrol edebilecek ve herhangi bir elektrikli ev aletini kontrol edebilecek  duruma getirmeyi planlıyoruz. Farklı kumanda özelliklerini de ekleyeceğiz.” ifadelerine yer verdi.

>>> Ebubekir Atilla – ÖZEL HABER 

Hanife YiğitHanife Yiğit

YORUMLAR