Genel
Giriş Tarihi : 16-10-2021 15:05   Güncelleme : 16-10-2021 15:05

Meşe Ormanları Gençleştiriliyor

Pütürge ve Battalgazi Sınırları içindeki ormanlık alanlarda gençleştirme çalışmalarına devam ediliyor. Genellikle Meşe ağaçlarında oluşan ve yıllardır gençleştirme ve bakım çalışması yapılmayan alanlarda yapılan gençleştirmelerde elde edilen odunlar ise köylü çevre köylerde yaşananlara iltihak olarak veriliyor.

Meşe Ormanları Gençleştiriliyor

Malatya Orman İşletme Müdürü Yakup Kalaylı, yapılan çalışmalarla ilgili yaptığı değerlendirmede, bölgede yapılan çalışmaların başta ormanları gençleştirmek ve sağlıklaştırmak amacı taşıdığını, diğer yandan da orman köylüsünün yakacak ihtiyacını karşılamak olduğunu söyledi.  Kalaylı kesim alanında incelemelerde bulunduktan sonra yaptığı değerlendirmede ise şunları söyledi. “Malatya ilimizde Orman İşletme Müdürlüğü olarak bu yıl 6 bin dekarlık bir alanda bozuk meşe ormanlarını rehabilite etmek amacıyla çalışıyoruz. Malumunuz Malatya’da kesim mevsimi sonbahar döneminde başlıyor. Dolayısıyla kesim mevsimi başladı. Şu an bulunduğunuz yer Battalgazi ilçemizin Tanışık Mahallesi sınırları içinde bulunan bir alan. Bu alanda yaklaşık 300 dekarlık bir alanda yaşlı meşeleri keserek gençleştirmeye çalışıyoruz. Buradaki amacımız aynı yaş ortalamasına sahip yeni bir meşe ormanı oluşturmaktır. Bu saha baltalık bir sahadır. Dolayısıyla burada 20 yılda bir kesim yapılması gerekiyordu.  Ancak önceki yıllarda meşcere tipi değişikliğinden dolayı burada kesim yapılmamıştı. Bu nedenle kesime geç kalınmış bir sahada çalışıyoruz. Meşe odunlarının içleri çürümeye başlamış. Belki 10 yıl önce bu çalışmanın yapılması gerekiyordu ama zararın neresinden kardır düşüncesiyle hareket ederek çalışmalara başladık.

HEM ODUNDAN YARARLANIYORLAR, HEM PARA KAZANIYORLAR

Kalaylı, Burada orman kanununun 30. Maddesi kapsamında Tanışık Mahalle sakinlerine yaptırıyoruz. İnşallah işi zamanında bitirirlerse de ürettikleri odunun yüzde 100’ünü kendilerine maliyet bedelinden vereceğiz. Bu tür çalışmaları Malatya genelinde yapıyoruz. Dolayısıyla bu çalışmalar orman köylümüze de önemli bir ekonomik gelir sağlıyor. Köylülerimiz hem kendi köylerinde işlendiriliyorlar. Kendi ormanlarını kendileri kesiyorlar. Aynı zamanda bu vesileyle de önemli bir meblağ para kazanıyorlar. Bizim amacımız ise İlimizde yer alan meşe ormanlarının devamlılığını sağlamaktır” ifadelerini kullandı.

A.Vahap Kaygusuz (Özel Haber)