Ekonomi
Giriş Tarihi : 24-06-2014 16:18   Güncelleme : 24-06-2014 16:18

Merkez Faizi Indirdi

Merkez Bankasi politika faizini yüzde 9.5'ten yüzde 8.75'e indirdi

Merkez Faizi Indirdi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasi (TCMB) Para Politikasi Kurulu (PPK), bir hafta vadeli repo ihale faiz oranini yüzde 9,50'den yüzde 8,75'e indirdi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasi tarafindan karala ilgili su açiklama yapildi; "Para Politikasi Kurulu (Kurul), Merkez Bankasi bünyesindeki Bankalararasi Para Piyasasi ve Borsa Istanbul Repo–Ters Repo Pazarlarinda uygulanmakta olan faiz oranlari ile bir hafta vadeli repo ihale faiz oraninin asagidaki gibi belirlenmesine karar vermistir: Gecelik faiz oranlari: Marjinal fonlama orani yüzde 12, açik piyasa islemleri çerçevesinde piyasa yapicisi bankalara repo islemleri yoluyla taninan borçlanma imkani faiz orani yüzde 11,5, Merkez Bankasi borçlanma faiz orani yüzde 8 düzeyinde sabit tutulmustur.

Bir hafta vadeli repo ihale faiz orani yüzde 9,5’ten yüzde 8,75’e indirilmistir.

Geç Likidite Penceresi faiz oranlari: Geç Likidite Penceresi uygulamasi çerçevesinde, Bankalararasi Para Piyasasi’nda saat 16.00–17.00 arasi gecelik vadede uygulanan Merkez Bankasi borçlanma faiz orani yüzde 0, borç verme faiz orani yüzde 13,5 düzeyinde sabit tutulmustur.

Siki para politikasi durusunun ve alinan makroihtiyati önlemlerin etkisiyle kredi büyüme hizlari makul düzeylerde seyretmektedir. Bu gelismelerle uyumlu olarak yurt içi özel kesim nihai talebi ilimli bir egilim sergilemektedir. Ihracat ise dis talepteki toparlanmanin da etkisiyle büyümeye olumlu katki yapmaktadir. Kurul, talep bilesenlerinin mevcut görünümü altinda 2014 yilinda toplam talep kosullarinin enflasyon baskilarini sinirlayacagini ve cari islemler açiginda belirgin bir iyilesme gözlenecegini tahmin etmektedir.

Geçtigimiz yilin ortalarindan itibaren gerçeklesen birikimli döviz kuru gelismelerinin yillik enflasyon üzerindeki olumsuz yansimalari kademeli olarak azalacaktir. Baz etkisinin de katkisiyla bu aydan itibaren enflasyonda kayda deger bir düsüs gözlenecegi tahmin edilmektedir. Bu degerlendirmeler dogrultusunda Kurul, son aylarda küresel likidite kosullarindaki iyilesmeyi de göz önüne alarak, bir haftalik repo faizinde ölçülü bir indirime gitmistir. Enflasyon beklentileri, fiyatlama davranislari ve enflasyonu etkileyen diger unsurlar yakindan izlenecek ve enflasyon görünümünde belirgin bir iyilesme saglanana kadar getiri egrisini yataya yakin tutmak suretiyle para politikasindaki siki durus sürdürülecektir."