Ekonomi
Giriş Tarihi : 23-06-2015 14:26   Güncelleme : 23-06-2015 14:26

Merkez Bankasi faizleri degistirmedi

Merkez Bankasi Para Politikasi Kurulu, politika faizini yüzde 7.5 seviyesinde birakirken, faiz koridorunda da degisiklige gitmedi

Merkez Bankasi faizleri degistirmedi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasi (TCMB), 7 Haziran genel seçimleri sonrasi ilk kez Para Politikasi Kurulu (PPK) toplantisini gerçeklestirdi. PPK, faiz koridorunun alt bandi olan gecelik borçlanma faizini yüzde 7.25, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranini yüzde 7.5, koridorun üst bandi olan gecelik borç verme faizini yüzde 10.75, piyasa yapicisi bankalara repo islemleri yoluyla taninan borçlanma imkani faiz oranini ise yüzde 10.25 seviyesinde birakti. Merkez Bankasi'ndan yapilan açiklamada su ifadelere yer verildi:

"Para Politikasi Kurulu (Kurul), Merkez Bankasi bünyesindeki Bankalararasi Para Piyasasi ve Borsa Istanbul Repo-Ters Repo Pazarlarinda uygulanmakta olan faiz oranlari ile bir hafta vadeli repo ihale faiz oraninin asagidaki gibi sabit tutulmasina karar vermistir:

Gecelik faiz oranlari: Marjinal fonlama orani yüzde 10,75, açik piyasa islemleri çerçevesinde piyasa yapicisi bankalara repo islemleri yoluyla taninan borçlanma imkani faiz orani yüzde 10,25, Merkez Bankasi borçlanma faiz orani yüzde 7,25,

Bir hafta vadeli repo ihale faiz orani yüzde 7,5,

Geç Likidite Penceresi faiz oranlari:

Geç Likidite Penceresi uygulamasi çerçevesinde, Bankalararasi Para Piyasasi’nda saat 16.00-17.00 arasi gecelik vadede uygulanan Merkez Bankasi borçlanma faiz orani yüzde 0, borç verme faiz orani yüzde 12,25.

Siki para politikasi durusunun ve alinan makroihtiyati önlemlerin etkisiyle kredi büyüme hizlari makul düzeylerde seyretmektedir. Dis ticaret hadlerindeki olumlu gelismeler ve tüketici kredilerinin ilimli seyri cari dengedeki iyilesmeyi desteklemektedir. Dis talep zayif seyrini korurken iç talep büyümeye ilimli düzeyde katki vermektedir. Kurul, açiklanan yapisal reformlarin uygulamaya geçirilmesinin büyüme potansiyelini önemli ölçüde artirabilecegini degerlendirmektedir.

Gida fiyatlarinda beklenen kismi düzeltmenin katkisiyla kisa vadede enflasyonun düsecegi öngörülmektedir. Bununla birlikte, son dönemde yasanan döviz kuru hareketleri çekirdek enflasyon egilimindeki iyilesmeyi geciktirmistir. Bu çerçevede, küresel piyasalardaki belirsizlikler ile enerji ve gida fiyatlarindaki oynakliklar da dikkate alindiginda, para politikasindaki temkinli yaklasimin sürdürülmesi gerekmektedir. Bu degerlendirmeler dogrultusunda Kurul, faiz oranlarinin sabit tutulmasina karar vermistir.

Önümüzdeki dönemde para politikasi kararlari enflasyon görünümündeki iyilesmenin hizina bagli olacaktir. Enflasyon beklentileri, fiyatlama davranislari ve enflasyonu etkileyen diger unsurlar yakindan izlenecek ve enflasyon görünümünde belirgin bir iyilesme saglanana kadar getiri egrisini yataya yakin tutmak suretiyle para politikasindaki temkinli durus sürdürülecektir.

Açiklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul’un gelecege yönelik politika durusunu degistirmesine neden olabilecegi önemle vurgulanmalidir".>>IHA