Ekonomi
Giriş Tarihi : 20-11-2014 18:36   Güncelleme : 20-11-2014 18:36

Merkez Bankasi faizi degistirmedi

Merkez Bankasi Kasim ayi Para Politikasi Kurulu'nda politika faizini degistirmedi, faizin üst ve alt koridorlarina da dokunmadi.

Merkez Bankasi faizi degistirmedi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasi Para Politikasi Kurulu Kasim ayi faiz kararini açikladi. Merkez Bankasi, politika faizini yüzde 8,25'te sabit tuttu. Merkez Bankasi faiz koridorunun alt ve üst koridoruna da dokunmadi.
Kurul kararinda su ifadelere yer verildi: "Para Politikasi Kurulu (Kurul), Merkez Bankasi bünyesindeki Bankalararasi Para Piyasasi ve Borsa Istanbul Repo-Ters Repo Pazarlarinda uygulanmakta olan faiz oranlari ile bir hafta vadeli repo ihale faiz oraninin asagidaki gibi sabit tutulmasina karar vermistir.

Gecelik faiz oranlari: Marjinal fonlama orani yüzde 11,25, açik piyasa islemleri çerçevesinde piyasa yapicisi bankalara repo islemleri yoluyla taninan borçlanma imkani faiz orani yüzde 10,75,

Merkez Bankasi borçlanma faiz orani yüzde 7,5, Bir hafta vadeli repo ihale faiz orani yüzde 8,25,
Geç Likidite Penceresi faiz oranlari: Geç Likidite Penceresi uygulamasi çerçevesinde, Bankalararasi Para Piyasasi’nda saat 16.00-17.00 arasi gecelik vadede uygulanan

Merkez Bankasi borçlanma faiz orani yüzde 0, borç verme faiz orani yüzde 12,75.

Siki para politikasi durusunun ve alinan makroihtiyati önlemlerin etkisiyle kredi büyüme hizlari makul düzeylerde seyretmektedir. Küresel talep zayiflarken iç talep büyümeye daha fazla katki vermeye
baslamistir. Bununla birlikte, tüketici kredilerinin ilimli seyri ve dis ticaret hadlerindeki olumlu gelismeler cari dengedeki iyilesmeyi destekleyebilecektir. Yilin basinda alinan makroihtiyati önlemlerin ve para politikasindaki siki durusun çekirdek enflasyon egilimi üzerindeki olumlu etkileri gözlenmektedir. Gida fiyatlarindaki yüksek seyir ise enflasyon görünümündeki iyilesmeyi geciktirmektedir.

Bununla birlikte, basta petrol olmak üzere düsen emtia fiyatlarinin önümüzdeki yil için enflasyonda öngörülen düsüs sürecini destekleyecegi degerlendirilmektedir. Bu çerçevede Kurul, mevcut para politikasi durusu altinda enflasyonun 2015 yilinda Enflasyon Raporunda belirtilen görünümle uyumlu bir düsüs sergileyecegini öngörmektedir. Enflasyon beklentileri, fiyatlama davranislari ve enflasyonu etkileyen diger unsurlar yakindan izlenecek ve enflasyon görünümünde belirgin bir iyilesme saglanana kadar getiri egrisini yataya yakin tutmak suretiyle para politikasindaki siki durus sürdürülecektir.

Açiklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul’un gelecege yönelik politika durusunu degistirmesine neden olabilecegi önemle vurgulanmalidir"