Türkiye
Giriş Tarihi : 19-05-2010 14:47   Güncelleme : 19-05-2010 14:47

Merkez Bankasi, faiz oranlarini degistirmedi

Merkez Bankasi Para Politikasi Kurulu, kisa vadeli faiz oranlarini degistirmedi.

Merkez Bankasi, faiz oranlarini degistirmedi

Buna göre, gecelik faiz oranlari, borçlanmada yüzde 6,50, borç vermede ise yüzde 9,00 olarak uygulanacak.

Para Politikasi Kurulu, bugünkü toplantisinda, Bankalararasi Para Piyasasi ve Istanbul Menkul Kiymetler Borsasi, Repo, Ters Repo Pazari’nda uygulanmakta olan kisa vadeli faiz oranlarinin sabit tutulmasina karar verdi.

Buna ragmen kurul bir hafta vadeli repo ihalelerinde uygulanacak yüzde 7 oraninda sabit yeni bir faiz orani belirledi. Yeni faiz oraninin bundan böyle para politikasi açisindan politika faiz orani niteligi kazanacagini bildiren kurul, bir hafta vadeli repo ihale faiz oraninin gecelik islemler için ilan edilen borçlanma faiz oraninin 50 baz puan üzerinde, yüzde 7 olarak belirlendigini ifade etti. Kurul, konu hakkinda yaptigi açiklamada su ifadelere yer verdi: "Para Politikasi Kurulu (Kurul), Bankamiz bünyesindeki Bankalararasi Para Piyasasi ve Istanbul Menkul Kiymetler Borsasi Repo-Ters Repo Pazari’nda uygulanmakta olan gecelik faiz oranlarinin asagidaki gibi sabit tutulmasina, ayrica teknik faiz ayarlamasina gidilerek bir hafta vadeli repo ihale faiz oraninin yüzde 7 olarak belirlenmesine karar vermistir: “Buna göre, Gecelik faiz oranlari: Merkez Bankasi borçlanma faiz orani yüzde 6,50, borç verme faiz orani yüzde 9,

Geç Likidite Penceresi Faiz Oranlari: Geç Likidite Penceresi uygulamasi çerçevesinde, Bankalararasi Para Piyasasi’nda saat 16.00-17.00 arasi gecelik vadede uygulanan Merkez Bankasi borçlanma faiz orani yüzde 2,50, borç verme faiz orani yüzde 12, açik piyasa islemleri çerçevesinde piyasa yapicisi bankalara repo islemleri yoluyla gecelik ve bir haftalik vadelerde taninan borçlanma imkani faiz orani yüzde 8. son dönemde açiklanan veriler iktisadi faaliyetteki toparlanma sürecinin devam ettigini göstermektedir. Iç talep istikrarli bir artis egilimi sergilerken, yakin dönem gelismeleri dis talebe iliskin belirsizliklerin uzunca bir müddet önemini koruyacagina isaret etmektedir. Bu çerçevede, imalat sanayinde kapasite kullaniminin kriz öncesi seviyelere ulasmasinin zaman alacagi tahmin edilmektedir. Istihdam kosullarindaki iyilesme devam etmekle beraber issizlik oranlari halen yüksek seviyelerde bulunmaktadir.

Kurul, temel (çekirdek) enflasyon göstergelerinin hedefin altinda seyretmeye devam edecegini belirtmistir. Ayrica, Mayis ayinda islenmemis gida fiyatlarinda belirgin bir düsüs gözlenebilecegine dikkat çekilmistir. Bununla birlikte, enflasyon beklentilerinin halen orta vadeli hedeflerin üzerinde seyretmesi nedeniyle fiyatlama davranislarinin yakindan takip edildigi ifade edilmistir.

Piyasadaki likidite kosullarinin öngörüldügü sekilde gelistigini belirten Kurul, 14 Nisan 2010 tarihinde açiklanan "Para Politikasi Çikis Stratejisi" kapsaminda teknik faiz ayarlamasi sürecinin ilk adiminin atilmasi için gerekli kosullarin olustugu degerlendirmesinde bulunmustur.

Hali hazirda bir hafta vadeli repo ihalelerinde faiz oranlarinin yüzde 7 civarinda dalgalandigini dikkate alan Kurul, söz konusu dalgalanmayi önlemek amaciyla ihalelerin sabit faiz oranindan miktar ihalesi yöntemiyle gerçeklestirilmeye baslanmasina karar vermistir. Bu dogrultuda, çikis stratejisinde belirtildigi gibi, para politikasi açisindan bundan böyle politika faiz orani niteligi kazanacak olan bir hafta vadeli repo ihale faiz orani gecelik islemler için ilan edilen borçlanma faiz oraninin 50 baz puan üzerinde, yüzde 7 olarak belirlenmistir.

Kurul, küresel ekonomiye iliskin belirsizlikler nedeniyle politika faiz oranlarinin bir süre daha mevcut düzeylerde tutulmasi ve uzun süre düsük düzeylerde seyretmesi gerekebilecegini teyit etmistir.

Enflasyon görünümüne iliskin açiklanacak her türlü yeni verinin ve haberin, Kurul’un gelecege yönelik durusunu degistirmesine neden olabilecegi önemle vurgulanmalidir.

Para Politikasi Kurulu Toplanti Özeti sekiz is günü içinde yayimlanacaktir."