Malatya
Giriş Tarihi : 04-08-2017 16:11   Güncelleme : 04-08-2017 16:11

“Meralar Yaylalar Var, Istifade Edin”

Ak Parti Malatya Milletvekili Mustafa Sahin ve Ak Parti Teskilati, Damizlik Koyun Keçi Yetistiriciler Birligi Baskani Ihsan Akin’i makaminda ziyaret etti. Küçükbas hayvancilikla ilgili temel sorunlara dikkat çeken Milletvekili Sahin, “Yetistirme esnasinda 6 ay boyunca kapali bir yerde cebinizden yem parasi veriyorsunuz. Fakat Cenab-i Hak bize meralar, otlaklar, yaylalar vermis buralarda 7-8 ay boyunca cebinizden paraniz çikmadan, yem ihtiyacina bagli kalmadan istifade edilebiliyor.” dedi

“Meralar Yaylalar Var, Istifade Edin”

>>M. ALI GÜNAYDIN

Damizlik Koyun ve Keçi Yetistiriciler Birligini Ak Parti Teskilatiyla birlikte ziyaret eden Ak Parti Malatya Milletvekili Mustafa Sahin, bölgedeki hayvancilik sorunlariyla ilgili önemli noktalara parmak basti. Birlik Baskani Ihsan Akin ve Birlik yöneticilerine hitapta bulunan Milletvekili Sahin, Küçükbas hayvancilikla ilgili temel sorunlara dikkat çekerek, “Yetistirme esnasinda 6 ay boyunca kapali bir yerde cebinizden yem parasi veriyorsunuz. Fakat Cenab-i Hak bize meralar, otlaklar, yaylalar vermis buralarda 7-8 ay boyunca cebinizden paraniz çikmadan, yem ihtiyacina bagli kalmadan istifade edebiliyor. Yaylalarimiz, otlaklarimiz gerçekten huzur içindeler. Özellikle Güney ve Güneydogu’da geçen bu çözüm süreci içerisinde kismen de olsa bunu hayata geçirdik ama maalesef yine bir takim hain eller onu yeni bastan baltalamaya çalistilar. Onunla alakali bugüne kadar ki mesafeleri de yok hükmüne koymaya çalistilar ama suan da yapilan çalismalar önümüzdeki süreç içerisinde bölgede hayvancilikla ugrasan insanimizin rahat içinde hayvanlarini nasil yetistiriyorsa, insallah o bölgelerde bu imkânlari onlara sunmus olacagiz, amacimiz da bu” dedi.

“OTLAKLAR KURUMAYA YÜZ TUTUYOR”

Birligi ziyaret eden Ak Parti Milletvekili Sahin kendisinin de çiftçilik ve hayvancilikla ugrastigini dile getirerek, “Damizlik Koyun ve Keçi Yetistiriciler Birligi adi altinda özellikle küçükbas hayvanciligimizin lokomotifi diye bilecegimiz bir sivil toplum örgütü ile beraberiz. Baskanin da ifade ettigi gibi köylü çocuguyuz, köyde yetistik, hayvanciligin ve tarimin içerisinde, kazma kürekle zamaninda elimizden geldikçe bize düsen kismi hallettik. Hamd olsun bu konuda tecrübe ve deneyimimiz, birikimimiz var. Ama özellikle bu son yillarda bu birligin de çok katkilari oldugunu gördüm, hayvanciligin Malatya’miza yerlesmesi için çaba sarf eden hem Ihsan Akin kardesime hem de ekibine tesekkür ediyorum. Büyükbas hayvancilikla ilgili bu konuda bir takim destekler istenmisti ve verildi, beklentilerin büyük bir kismi büyükbas hayvancilik ama biz de özellikle yetistirmis oldugumuz hayvanlarin bu konuda çok önemli meralarimiz, otlaklarimiz ve yaylalarimiz var. Oralardan geçtigimiz de ise boydan boya otlar kurumaya yüz tutuluyor. Son yillarca küçükbas hayvanciligin gelismesiyle beraber insallah hem sayi itibari ile hem kalite itibari ile ki damizlik koyun keçi birliginin de amaci budur, özellikle bölgeye münhasir olan irklarin markalarin, markalasacak bir noktada insallah gelisimine destek veriyorlar” diye konustu.

“CENAB-I HAK BIZE OTLARLAR, YAYLALAR, MERALAR VERMIS”

Yetistiricilerin yem sorunu ile ilgili çözüm önerisinde bulunan Milletvekili Sahin sunlari dile getirdi, “Yetistirme esnasinda 6 ay boyunca kapali bir yerde cebinizden yem parasi veriyorsunuz. Ancak Cenab-i Hak bize otlarlar, yaylalar, meralar vermis. Burada yetisen otlarin hayvanlarimizin belki 7-8 ayini her hangi bir yem ihtiyacina bagli kalmadan, yani cepten yemeden Cenab-i Allah’in vermis oldugu o arazilerde kendini idame etme noktasinda iyi bir konuya geliyorlar. Dag, tas demeden, sulaklariyla ilgili olsun, çadirlariyla ilgili olsun, yaylalarin yollari ile alakali olsun Baskanimiz bizleri aradiginda hem yanlarinda olmak için çaba sarf ettik. Bu huzurlu memleketimizde birlik ve beraberlik içinde insanlarin hayatlarini iyi bir sekilde idame edecekleri düzenlemeleri yapmak hükümetin ve iktidarlarin görevidir. Yerel yöneticilerimizin görevleri de saha da özellikle bu kurumlarimizin ki sivil toplum örgütleri bizim için toplum hayatinda ifade edemeyecegimiz kadar özellige sahip bir özelligi var. Bu hayvan yetistiricisi de olsa, sanayici de olsa, esnaf da olsa nerede bir birlik ve beraberlik varsa gerçekten orada bereket vardir, rahmet vardir, onun hikmeti tartisilmaz. Bunun için arkadaslarimizi yer yer ziyaret ettigimizde yapilmasi gerektigi seylerde üzerimizde düsen kismiyla bütün Milletvekillerimizle beraber ilimizdeki bu eksikliklerin giderilmesine çaba sarf ediyoruz.”

“HAYVANCILIK TERÖR OLAYLARINDAN ETKILENMEDI”

Bölgedeki terör olaylarindan hayvanciligin etkilenmedigine dikkat çeken Sahin, “Suan Güney ve Güneydogu’nun yasamis oldugu sikintilari hamd olsun bölgede hayvancilikla ugrasan insanlarimiz yasamiyorlar. Yaylalarimiz, otlaklarimiz gerçekten huzur içindeler. Huzur sehri, refah sehri dedigimiz Malatya’da bugüne kadar bu olmadi, bundan sonra da insallah olmayacak. Özellikle Güney ve Güneydogu’da geçen bu çözüm süreci içerisinde kismen de olsa bunu hayata geçirdik ama maalesef yine bir takim hain eller onu yeni bastan baltalamaya çalistilar. Onunla alakali bugüne kadar ki mesafeleri de yok hükmüne koymaya çalistilar ama suan da yapilan çalismalar önümüzdeki süreç içerisinde bölgede hayvancilikla ugrasan insanimizin rahat içinde hayvanlarini nasil yetistiriyorsa, insallah o bölgelerde bu imkânlari onlara sunmus olacagiz, amacimiz da bu. Huzurun, bereketin, kardesligin, birlik ve beraberligin abidesi olmus olan, Türkiye’de 15 yildir hem Basbakanligi hem Cumhurbaskanligi döneminde kendi Nev-i Sahsina Münhasir ve hiçbir ülkenin baskaninda olmayan özellik ve karakterleri ve yine Cumhurbaskanligi sistemi içerinde bugüne kadar görmedigimiz ve insanlarin yapmadiklarini Sayin Cumhurbaskanimiz yapiyorlardi. Hamd olsun ki biz bunlari böyle bir lidere borçluyuz, iyi var ve Allah onu basimizdan eksik etmesin. Insanlarimiz da bunu hep dualarinda yapiyorlar” seklinde konustu.

“YENI BAKANA HAYVANCILIKLA ILGILI SORUNLARI ANLATTIK”

Ak Parti Milletvekili Mustafa Sahin’in ziyaretlerinden memnun kaldiklarini dile getiren Birlik Baskani Ihsan Akin, Küçükbas hayvancilikla ilgili konularda Sahin’e Brifing verdi. Baskan Akin konusmalarin sunlari ifade etti, “Tarim ve Hayvanciligi en iyi anlayanlardan, en iyi okuyanlardan biri olan Mustafa Sahin Hocamiz, bu anlamda kendisi de bir çiftçi aileden gelmesi münasebetiyle sürekli yetistiricilerimiz ve üreticilerimizin sikintilarini her zaman dinlemistir ve mümkün mertebede bütün kurumlarla görüserek çözmeye çalismistir. Bu anlamda yetistiricileri ve üreticilerimiz adina kendilerine tesekkür ediyorum. Tabi ki gida ve su olmadan hiçbir canlinin yasayamayacagini bunu her zaman yerde söylüyoruz. Il bazinda olsun, ülke bazinda olsun üretim yapmamiz lazim, en son yaptigimiz toplantida yeni bakanimiz Fakibaba ile 4 saat boyunca toplanti yaptik, bizleri dinledi ve ilimizdeki, ülkemizdeki tarim ve hayvancilikla alakali problemleri kendisine anlattik. Kendisi de Sayin Cumhurbaskanimizdan ve Sayin Basbakanimizdan özellikle kendilerini çagirip bu isi kesinlikle Fakibaba ile isi düzeltmemiz ve üretim yapmamiz gerekiyor, bu konuda herkesi dinleyecegiz, herkesin görüsünü alacagiz ve yapilmasi gereken ne ise ülkemiz için, ekonomimiz için özellikle küçükbas hayvanlik için, biliyorsunuz ki meralarimizi degerlendirecegimiz alan küçükbas hayvanciliktir. Bu noktada hem Cumhurbaskanimiza hem Basbakanimiza ve emegi geçen herkese tesekkür ediyoruz. Buradan yine bir mesaj vermis olalim, Sayin Cumhurbaskanimiz bugün saat 17.00 itibari ile Büyüksehir Belediyesi yan tarafindaki miting alaninda olacak, biz yetistiricilerimiz, üreticilerimiz, platform üyelerini yaklasik 35 bin kisiyi davet ettik, bu konuda daveti yine yenilemis olalim ve buradan tüm arkadaslarimizin katilmasini istiyoruz.”