Malatya
Giriş Tarihi : 03-07-2012 20:13   Güncelleme : 03-07-2012 20:13

Meralar yasalarla degil genelgelerle kiralanir!

Malatya Il Genel Meclisi, meralarin kiraya verilmesi isleminin uygun oldugunu belirten Tarim ve Hayvancilik Komisyonu Raporu’nu kabul etti.

Meralar yasalarla degil  genelgelerle kiralanir!

Temmuz ayi çalismalari kapsaminda 2'nci oturumunu gerçeklestiren Il Genel Meclisi, Meclis Baskani Naci Savata baskanliginda yaptigi toplantida, Yazihan ilçesinde bulunan Yazihan Lisesi'nin içme ve sulama ihtiyacinin giderilmesi için bir adet sondaj açilmasi, Arguvan ilçesine bagli Çobandere köyü Incesu mezrasinda içme suyu sikintisinin giderilmesi için bir adet içme suyu amaçli sondaj açilmasi, Merkez ilçeye bagli Tokluca köyü Han mezrasinda çürümüs ve patlamis içme suyu borularinin yenilenmesi raporlarini kabul etti.
Toplantida, Tarim ve Hayvancilik Komisyonu'nda görüsülüp rapora baglanan Malatya genelinde bazi köy meralarini, ikinci sahislara kiraya verilmesiyle ilgili rapor okunarak kabul edildi. Raporda su ifadeler yer aldi:
"1- Mera kiralama ihalelerini izlemek üzere basin mensuplarinin herhangi bir talebi olmamistir. Mera kiralama ihalesi tüm katilimcilar ve ihale komisyonu olan il mera komisyonu huzurunda 2886 sayili Devlet Ihale Kanunu'nun 51. maddesinin (g) bendi kapsaminda pazarlik usulü ile yapilmaktadir. Bu nedenle ihalelerin herhangi bir gizliligi söz konusu degildir.
2- Meralarin 49 yilligina kiralanmasi söz konusu degildir. Kanun ve mera yönetmelik geregi 25 yilligina kiralanmistir. Ihalelere gerçek ya da tüzel kisiler müracaat etmistir. Gerçek kisiler Türkiye Cumhuriyeti vatandasidir. Tüzel kisiliklerin ise Ticaret Sicil Gazetesi'nde yer alan kayitlarinda herhangi bir yabanci ortakliklari görülmemektedir.
3- Kiralamaya konu meralar 4342 sayili Mera Kanunu'nun ve Mera Yönetmeligi'nin 7. maddesinin (b) bendi kapsaminda degerlendirilen vasfini kaybetmis, islah edilmesi gereken alanlardir. Vasfi bozulmamis alanlarin kiraya verilmesi söz konusu degildir.
4- Kiraya verilen alanlar köy içerisinde kalmamaktadir. Ayrica kiralamalardaki amaç vasfi bozulmus meralarin islahini saglayarak bölge ve ülke ekonomisine kazandirmaktir. Ayrica kiralamalardaki hayvancilik sarti ile de bölgenin hayvan potansiyelini artirmak, yeni is kollari olusturmak, yeni istihdam alanlari yaratmak amaçlanmaktadir. 
5- Mera kiralama ihaleleri ile yillik 875.704,00-TL nakit gelir, ayrica kiraci tarafindan meranin islahi ve bakimi için harcanacak bedeller de, kiralama isinin dolayli gelirleri arasindadir. Ihaleler sonrasi elde edilen yillik kira bedelleri Gida Tarim ve Hayvancilik Bakanligi hesabina yatirilmaktadir. Kira bedelleri bakanlikça ülkemizin tarim politikalarinda kaynak olarak kullanilmaktadir. 
6- Kiralama yapilan yerler yapisal olarak ya mera olarak degerlendirilmeyen isgalli alanlar, ya da vasfi bozulmus, mera özeligini ve ekonomik ömrünü kaybetmis alanlar oldugundan mevcut durum itibariyle de köyün ya da beldenin hayvanciligina ekonomik olarak katki saglamayan yerlerdendir. Bu nedenle buralarin islahina mutlaka ihtiyaç vardir. Ayrica kiralama konulu beldelerin hayvancilik potansiyelleri az olup herhangi bir magduriyetleri söz konusu degildir. Geride kullanabilecekleri yeterli mera, yayla vb. alanlari bulunmaktadir. 
7- Meralarin peskes çekildigi yönündeki ithamlar gerçegi yansitmamaktadir. Kiralamalar 2886 sayili Devlet Ihale Kanunu'na uygun olarak katilim sartlarini yerine getiren herkesin katilabilecegi sekilde yapilmaktadir. Ayrica köylülerin açliga itildigi yönündeki ithamlar da gerçege uygun degildir. 
8- Meralarin 49 yilligina kiraya verilmesi söz konusu degildir. Mera Kanunu ve Yönetmeligi'ne uygun olarak 25 yilligina kiraya verilmistir. Kiralamalarin iptalinin söz konusu olmadigi belirtilmistir. Ancak yapilan incelemelerde 2882 sayili Devlet Ihale Kanunu'nda belirtilen ilan konusunda, özelikle köy muhtarlarina davet ve köy meydaninda ilan seklinin usulüne uygun yapilmadigi, bazi köy muhtarlarina ihaleye birkaç gün kala veya ihale günü imzalattirildigina dair beyanlari mevcut olup, bu gibi iddialara yer verilmemesi için tebligatlarin PTT yoluyla yapilmasi mevzuata daha uygun olacak" ifadeleri yer aldi.
Il Genel Meclisi Baskani Naci Savata, "Mera ihaleleri yasalara göre yapilmiyor. Galiba yaptik oldu mantigi ile yapiliyor. Gelen bir genelgeyle Basbakanliktan izin almak kaydi ile yapiliyor. Insallah kalan meralar kurtulur. Bu anlamda da biz yapilanlari zannedersem bozacak güçte degiliz. 3,5 yildir meclis olarak burada konusuyoruz. Yerel yönetimlerdeki il genel meclislerini bu anlamda güçlendirin ki, seçmenin derdinden bizler anlariz" seklinde konustu.
CHP siralarindan 'suç kimde baskan' diye sorulunca, Naci Savata da, "Söylemeyelim. Daha sonra gündeme düsüyoruz. Reklamin iyisi kötüsü olmaz ama biz yine de söylemeyelim. Konuyu baska yere çekmeyelim" dedi.
CHP Grup Baskan Vekili Mustafa Mengüç, meralarin kiralanmasiyla ilgili olarak söyle dedi:
"8. madde de herhangi bir sey olmayacak, köye faydasi olacak, vatana millete faydasi olacak gibi seyler söylenmis ama Dedeyazi köyünde fiili durumda çok ciddi sorunlar yasanacagini tahmin ediyorum. Komisyon arastirmis tesekkür ediyorum ama yine de yetersiz. Zayif da olsa bir vicdan sesi duyuyorum."
Il Genel Meclisi’nde Il Özel Idaresi Tarimsal Hizmetler Müdürlügü bünyesinde bulunan Laboratuar Analiz ücretleriyle ilgili rapor okunup kabul edilirken, Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüsülüp rapora baglanan Il Özel Idaresi Isletme Müdürlügü makine kira ücretlerinin belirlenmesiyle ilgili rapor da okunup kabul edildi.