Ekonomi
Giriş Tarihi : 09-04-2012 11:37   Güncelleme : 09-04-2012 11:37

Mera hayvanciliginin girdisi az

Malatya Ili Damizlik Koyun Keçi Yetistiricileri Birlik Baskani Ihsan Akin, mera hayvanciliginin girdisi daha az oldugu için desteklenmesi gerektigini, hayvanlarin yilin 8 ayinda meralarda otlatildigini belirtti

Mera hayvanciliginin girdisi az

Malatya Ili Damizlik Koyun Keçi Yetistiricileri Birlik Baskani Ihsan Akin, mera hayvanciliginin girdisi daha az oldugu için desteklenmesi gerektigini, hayvanlarin yilin 8 ayinda meralarda otlatildigini belirtti.

Malatya Ili Damizlik Koyun Keçi Yetistiricileri Birlik Baskani Ihsan Akin, yetistiricilerin bilgilendirilmesine önem verdiklerini belirterek, “ Üretimin, kalitenin, verimliligin, hijyenin arttirilmasi için bilgi gerekli. Kadin yetistiricilere yönelik paneli 2012’nin ilk çeyreginde Malatya’da düzenledik. Köy toplantilarinda yetistiricilerimizle tek tek istisare ederek eksikliklerimizi, sikintilarimizi tespit etmekteyiz. Sikintilarin çözümü için gerekli yerlere müracaatta bulunmaktayiz. Verimliligin arttirilmasiyla alakali, 2011’de yetistiricilerimize yönelik danismanlik hizmetimizi baslattik.  Danismanlik hizmetlerimiz, saha çalismalarimiz bu yilda devam edecek” diye konustu.

Gida ve su vaz geçilmez

Ihsan Akin, “Dünyada vaz geçilmez olan bir sey vardir, gida ve su. Otomasyonu çalistirabilmemiz için kesinlikle gidanin olmasi gerekiyor. Gidanin olmasi için üretimin arttirilmasi gerekmekte. Üretimin arttirilmasi için çabalarimiz devam etmekte. Yerel yöneticilerin üretimin arttirilmasi noktasinda kirsaldaki üreticilere destek olmasini istiyoruz. Kirsaldaki yetistiricilerin birçok sikintisi var. Yetistiricilerimizin yaylada su, sikintisi oluyor, içme suyu sikintisi” dedi.

Keçi sütü en degerli sütlerden

Yeni bir isletmenin kurulmasinin çok zor olduguna dikkati çeken Ihsan Akin, sunlar söyledi:  “Mevcut hayvan sayisini arttirabilmemiz için kirsalda ikamet edenleri desteklememiz gerekmekte, hükümetimiz son yillarda hayvanciliga büyük destekler sagladi. Yerel yönetimlerin hayvanciligi desteklemesi gerekiyor. Yerel yönetimler otomasyona harcadigi paranin yüzde 2’sini hayvanciliga ayirirsa hepsine ayri ayri tesekkür ederiz. Malatya’da 3’üncü Organize Sanayi Bölgesi’ni kurmaya çalisiyoruz. Sanayideki süt ve yogurt fabrikalarini çalistirabilmemiz için kesinlikle sütümüzün olmasi gerekir. Özellikle koyun ve keçi sütünün degerini çok iyi biliyoruz. Anne sütüne yakin en degerli sütlerden biri keçi sütüdür. Yazin dondurma için il disindan süt getirilmekte. Keçi ve koyun sayimizi arttirsak, ihtiyacimizi kendimiz karsilariz. 2011’e kadar sanayide kullanilan sütün büyük bir kismi il disindan getiriliyordu.”

Akin, “Mera hayvanciliginin girdisi daha az oldugu için desteklenmeli. Hayvanlar bir yilin 8 ayi meralarda otlamakta. Küçükbas hayvan sayisinda artis olmakla beraber keçi sayimizda düsüs oldu. Keçi sayimizin arttirilmasi için çalisma yürütecegiz” diye konustu.

Yerel yönetimler projeye destek olmali

“Koç projemiz var desteklenmesini istiyoruz”  diyen Akin sunlari kaydetti: “ Mevcut hayvan veriminin arttirilmasinin yolu Koç projesinin yayginlastirilmasi gerekiyor. Koç projesi, verimli olan irklarin elimizdeki mevcut irklarla birlestirilerek veriminin arttirilmasidir. Projeyle süt ve et veriminin arttirilmasi hedeflenmekte. Koç projesi birçok ilde uygulandi, basarili oldu. Malatya’da keçi sayimiz az, arttirilmasi gerekiyor. Sayiyi arttirabilmemiz için tarim ve hayvanciliga ayrilan bütçenin arttirilmasi gerekmekte. Bunun içinde yerel yönetimin projelere destek olmasi gerekmekte.”

Malatya Ili Damizlik Koyun Keçi Yetistiricileri Birlik Baskani Ihsan Akin, her yil oldugu gibi bu yil da yaylalarda yeni dogan kuzular ve küçükbaslarin küpelenmesiyle ilgili çalismalarin baslatilacagini söyledi.