Malatya
Giriş Tarihi : 08-06-2021 16:34   Güncelleme : 08-06-2021 16:34

Menengic Ağaçlarına Antep Fıstığı Aşılanıyor

Pütürge İlçesi sınırları içinde yer alan Şiro Çayı havzasındaki doğal  menengic ağaçlarına antep fıstığı aşılanarak bölge halkına gelir getirici ürün sunulacak. Bu nedenle Malatya Orman İşletme Müdürlüğü tarafından bölgede inceleme ve uygulama yapıldı.

Menengic Ağaçlarına Antep Fıstığı Aşılanıyor

Malatya Orman İşletme Müdürlüğü tarafından ilimizin değişik bölgelerinde yer alan ormanlık alanlarda dikim, gençleştirme ve bakım çalışmaları devam ederken bölgenin kalkınmasına yönelik türlerin geliştirilmesine yönelik çalışmalar da devam ediyor. Gelir getirici türler içinde yer alan badem ormanı oluşturma çalışmaları sürerken benzer bir çalışmanın da menengic  ağaçları üzerinde yürütüldüğü belirtildi. Çalışmalarda pilot bölge olarak ise Pütürge seçildi. Bu kapsamda Pütürge sınırları içinde yer alan Şiro Çayı havzasındaki menengic ağaçlarına antep fıstığı aşılama çalışmaları için ön hazırlıklara başlandı.

Konuyla ilgili olarak bilgi veren Malatya Orman İşletme Müdürü Yakup Kalaylı çalışmalar hakkında şunları söyledi. “Bilindiği gibi Pütürge ilçemizde yer alan ormanlık ağaçların içerisinde çok sayıda menengic ağacı yer almaktadır. Özellikle Şiro Çayı dediğimiz havzanın her iki yanında çok sayıda doğal menengic ağacı bulunmaktadır. İşletme Müdürlüğü olarak yaptığımız çalışmalarda bu tür ağaçların Antep Fıstığı aşısına uygun bir tür olduğunu tespit ettik. Bu nedenle de bölgedeki ağaçlara aşılama yaparak bölge halkına da gelir getirici bir ürün kazandırmak istedik. Bu amaçla deneme çalışmalarımızı yaptık. Bu çalışmalarımızı programımıza da aldık. İnşallah önümüzdeki yıl aşılama dönemi geldiğinde bölgedeki aşılama çalışmalarımızı süratli bir şekilde yapmayı planlıyoruz.”

A.Vahap Kaygusuz- A.Nihat Yavuz  (Özel Haber)