Ekonomi
Giriş Tarihi : 04-01-2022 17:46   Güncelleme : 04-01-2022 17:46

Memurlarda Seyyanen Zam Beklentisi

Memur-Sen Malatya İl Temsilcisi Hüseyin Söylemez açıklanan memur zammını değerlendirdi. Yapılan zammının yetersiz olduğunu dile getiren Söylemez, Eylül ayından itibaren kamu görevlilerinin maaş ve ücretlerindeki alım gücünün yaşanan ekonomik şartların göz önüne alındığında yaşanan kayıpların gün yüzüne çıktığını söyledi.

Memurlarda Seyyanen Zam Beklentisi

Memur-Sen Malatya İl Temsilcisi Hüseyin Söylemez yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı. “Önceki gün Açıklanan zam, enflasyon oranıyla, sürekli olarak dile getirdiğimiz; Eylül ayından itibaren kamu görevlilerinin maaş ve ücretlerindeki alım gücü kayıpları gün yüzüne çıkmıştır. Bizler Memur-Sen olarak özellikle Toplu Sözleşme sonrası etkisini gösteren fiyat artışlarının oluşturduğu alım gücü kayıpların giderilmesi için hükümet nezdinde gerekli girişimleri yaptık. Bu kapsamda “Ek Zam/İlave Ödeme” teklifimizin bütün kamu görevlilerine eşit yansıması için “seyyanen” olmasını istedik. Buna rağmen Hükümet tarafından ek zam gündeme almış ancak sadece yüzde 2,5’lik bir artış yapılmıştır!”

YÜKSELEN FİYATLARIN İNDİRİLMESİ GEREKİR

Söylemez, yapılan zam ile ilgili değerlendirmesinde ise; “ Ocak ayı itibariyle maaşlara yansıyacak olan yüzde 22,48’lik enflasyon farkının toplu sözleşme hükmü sonucu olduğu, Ocak zammı olan yüzde5’in ise Toplu Sözleşme kararı gereği olduğu unutulmamalıdır. Diğer yandan Hükümet tarafından yapılan ilave zam ile birlikte, ilk altı ay için maaş ve ücretlerde yüzde 30,5’lik bir artış olacaktır. Ancak yüzde 30,5’lik artış, ateşi bir miktar alır fakat közü söndürmeye yetmez. Bir an önce ekonomideki dalgalanmayı durdurmak, yükselen fiyatları indirmek gerekir. Bir kez daha ifade ediyoruz ki; sabit gelirliler için en iyi zam düşük enflasyon ve piyasa istikrarıdır. Memur-Sen olarak; gelir dağılımında adaleti sağlama ve kamu görevlilerinin alım gücünü yükseltme mücadelemiz kararlılıkla sürecektir. Zam ateşi alır, Lakin közü söndürmez” ifadelerini kullandı.

A. Vahap Kaygusuz – Ali Nihat Yavuz