Malatya
Giriş Tarihi : 19-12-2016 18:38   Güncelleme : 19-12-2016 18:38

Medya ve Yesilay El Ele

Yesilay, BYEGM isbirliginde hayata geçirilen Bagimliliklara Karsi Yerel Medya Kapasite Gelistirmesi Programi kapsamindaki Yerel Medya Bagimlilik Farkindaligi Egitimleri, 15 Aralik’ta Ankara’da düzenlenen programla tamamlandi. Türkiye çapinda 7 ayri noktada gerçeklestirilen ve gazetecilerin yogun ilgi gösterdigi egitimler, basinda yer alan bagimliliklarla ilgili haberlerin özendirici olmayan bir dille, normallestirilmeden aktarilmasinin saglanmasini amaçlandi

Medya ve Yesilay El Ele

MEDYA MENSUPLARI SÖYLEMLERI DIKKALTLI KULLANACAK

Yesilay, Basin Enformasyon Genel Müdürlügü (BYEGM)) ile birlikte ortak gelistirdigi “Yerel Medya Bagimlilik Farkindaligi Egitimleri” Ankara’da yapilan egitimle tamamlandi. Gazetecilerden büyük ilgi gören Yerel Medya Bagimlilik Farkindaligi Egitimleri ile ülkemizin en önemli sorunlarindan olan uyusturucu bagimliligi çerçevesinde medyada yer alan haberlerin formatlarinin ve söylemlerinin daha dogru hale getirilmesi, medya mensuplarinin bu alanda bilinçlendirilmeleri amaçlandi. Ekim ayinda Izmir’de baslayan ve Aralik ayina kadar toplam 8 ayri ilde düzenlenen egitimlere, Türkiye’nin dört bir yanindan yaklasik 1500 gazeteci katildi. Basin mensuplarina özellikle uyusturucu konusunda normallestirmeye veya özendirmeye sebep olmayacak sekilde yayin yapmanin önemi anlatilirken, iletisimde dogru ve etkili bir dil kullanimi ile uyusturucu bagimliligi hakkinda da bilgiler verildi. Yesilay Genel Müdürü Savas Yilmaz, BYEGM Genel Müdürü Mehmet Akarca’nin katildigi programin egitimini Yesilay Bilim Kurulu Baskani, Istanbul Sehir Üniversitesi Iletisim Fakültesi Dekani Prof. Dr. Peyami Çelikcan verdi. Ilki 13 Ekim tarihinde Izmir’de baslayan Yerel Medya Bagimlilik Farkindaligi Egitimleri, sirasiyla 20 Ekim’de Erzurum, 3 Kasim’da Samsun, 17 Kasim’da Antalya, 1 Aralik’ta Gaziantep, 8 Aralik’ta Istanbul’da ve 15 Aralik’ta Ankara’da yapilan egitimle tamamlandi.

“MEDYA MENSUPLARININ GÖSTERDIGI ILGIDEN ÇOK MUTLUYUZ”

Bagimlilikla mücadelede basinin rolünü çok önemsediklerini ve bugüne kadar verilen egitimlere yogun bir katilim olmasindan mutluluk duyduklarini belirten Yesilay Genel Müdürü Savas Yilmaz, “Yerel Medya Bagimlilik Farkindaligi Egitimleri kapsaminda son iki ay içinde yaklasik 1500 gazeteciye ulastik. Onlarin egitimlere gösterdikleri ilgiden çok mutlu olduk. Bundan sonra medyadan da büyük destek görerek mücadelemizde daha etkili biçimde ilerleyecegimize inaniyorum” dedi. Medyadaki haberlerin ele alinis biçimlerinin, kullanilan dil ve fotograflarin çok önem tasidigini, bu konularda farkindalik saglamak açisindan egitimlerin önemli bir yol kat edilmesini sagladigini anlatan Yilmaz,”Teorik bilgilerin yani sira atölye çalismalariyla bu programi daha etkili hale getirdik. Medya mensuplari, her zaman bagimliliklarla mücadelede bizim en önemli destekçilerimizdi. Bundan sonra bu isbirligimiz daha fazla güçlenecektir. Bu kapsamda BYEGM’ye de destegi için tesekkür ediyoruz” dedi Uyusturucu bagimliligi konusunda kamu kurumlarinin basin danismanlarinin ve yerel medya temsilcilerinin dogru bilgileri bagimlilik terminolojisine uygun bir sekilde kullanabilmesini saglamayi amaçlayan egitimler, Yesilay Bilim Kurulu Baskani, Istanbul Sehir Üniversitesi Iletisim Fakültesi Dekani Prof. Dr. Peyami Çelikcan, Prof. Dr. Ali Murat Vural, Doç. Dr. Izlem Vural tarafindan verildi. Egitimlerde özellikle uyusturucu konusunda normallestirmeye veya özendirmeye sebep olmayacak sekilde yayin yapmanin önemi vurgulanirken, iletisimde dogru ve etkili bir dil kullanimi hakkinda farkindalik olusturulmasi amaçlandi.