Malatya
Giriş Tarihi : 02-12-2016 21:21   Güncelleme : 02-12-2016 21:21

Medya Özendirici Dilden Kaçinmali

Türkiye Yesilay Cemiyetinin, Basin Yayin ve Enformasyon Genel Müdürlügü ile birlikte düzenledigi bölgesel “Yerel Medya Bagimlilik Farkindaligi” egitim toplantisi Gaziantep’te gerçeklesti. Seminerde medyanin, bagimliligi özendirici yayinlardan siddetle kaçinmasi gerektiginin alti önemle çizildi

Medya Özendirici Dilden Kaçinmali

Malatya Gazeteciler Cemiyetinin 14 Gazeteci, Yesilay Malatya Subesin 2 temsilci ile katildigi seminere katilanlara sertifikalari törenle verildi.  Gaziantep’teki tarihi Sirehan Oteldeki “Yerel Medya Bagimlilik Farkindaligi” Egitim seminerine Gaziantep, Kilis, Sanliurfa, Mersin, Malatya, Hatay, Adana, Kahramanmaras, Mardin ve Adiyaman’dan görev yapan medya mensuplari, kamu kurumlarinin çalisanlari ve Yesilay gönüllüleri katildi. Seminerin açilisina katilan Gaziantep Vali Yardimcisi Halil Uyumaz, Il Emniyet Müdürü Erhan Gülveren, Basbakanlik Basin Yayin ve Enformasyon Gaziantep Il Müdürü Ertan Koska ve Yesilay Gaziantep Sube Baskani Fatih Tamer Yerel Medya Bagimlilik Farkindalik seminerinde, yapilan hatalarin açtigi konulari dile getirerek tüm katilimcilara basarilar diledi.

ILETISIM DILI GÖZDEN GEÇIRILMELI

Seminerle, basin mensuplarinin ülkenin en önemli sorunlarindan biri olan bagimlilik ile ilgili kapasitesinin artirilmasi amaçlandigi belirtilerek,  Yerel Medya Bagimlilik Farkindaligi projesi ile basta yerel medya olmak üzere yayin araçlari ile halki bilgilendiren tüm kamu kurum ve kuruluslari ile Yesilay gönüllülerinin bagimlilik iletisimi kapasitesinin artirilmasinin hedeflendigi vurgulandi. Günlük iletisim dilinde bagimlilikla ilgili hatalarin azaltilmasi, yanlis ifadelerden veya iletisim dilinden kaçinilmasi, özendirici içerik veya görsel kullaniminin önlenmesi gibi konulari merkeze alan “Yerel Medya Bagimlilik Farkindaligi” egitimleri her bölgeyi temsilen bir ilde gerçeklestirildigi kaydedildi.

“ALTIN VURUS” BASLIGI DÜSÜNDÜRÜCÜ

Medya’nin özendirici basliklardan kaçinilmasi istenen seminerde söz alan konusmacilar, yanlis bir basligin özendirici ve tesvik edici oldugunu ifade ederek uyusturucu ile ölen bir kisi için “Altin vurus” basliginin düsündürücü oldugunu söylediler.

MALATYA GRUBU SERTIFIKALARINI ALDI

Malatya Gazeteciler Cemiyetinin 14 Gazeteciyle, Yesilay Malatya Subesinin de 2 temsilciyle katildigi seminere Malatya’da katilanlara sertifikalari törenle verildi. Seminerin ardindan Malatya Gurubu, Gaziantep Büyüksehir Belediyesince bir gün daha agirlandi.