Genel
Giriş Tarihi : 23-04-2017 19:12   Güncelleme : 23-04-2017 19:12

Mecliste 'Yetki' Tartismasi

Basbakan Binali Yildirim, CHP Genel Baskani Kemal Kiliçdaroglu’nun "Cumhurbaskani yardimcisinin yetkileri" konusunda yaptigi elestirilere cevap vererek, "Bizim anayasamizda bakanlarin meclis içinden olabilecegi gibi meclis disindan da atanabilecegine iliskin açik hüküm var" dedi

Mecliste 'Yetki' Tartismasi

Basbakan Binali Yildirim, TBMM 23 Nisan özel oturumunda CHP Genel Baskani Kemal Kiliçdaroglu’nun "Cumhurbaskani yardimcisinin yetkileri" konusunda yaptigi elestirilere cevap verdi. Yildirim konusmasinda, "Halihazirdaki anayasamizda da mevcuttur. Canli örnegini söylüyorum, Sayin Numan Kurtulmus Basbakan Yardimcisi olarak tayin edildiginde milletvekili degildi ve basbakana vekalet etti. Seçilmemisti, milletvekili degildi, vekalet etti.  Bizim anayasamizda bakanlarin meclis içinden olabilecegi gibi meclis disindan da atanabilecegine iliskin açik hüküm var. Yürütme görevini yapan cumhurbaskani, vekaletini istedigi çalisma arkadaslarindan birine verebilir. Yeni degisiklikte de bu cumhurbaskani yardimcisidir. Milli egemenlik kayitsiz sartsiz milletindir, cumhurbaskanini seçen de millettir, millet" ifadelerini kullandi.

DILIMIZDE TÜY BITTI

Meclisin feshedilmesi meselesi konusunda dillerinde tüy bittigini söyleyen Yildirim, "Kampanya boyunca böyle birsey olmadigini, karsilikli meclis seçimlerini ve cumhurbaskanligi seçimlerini yenilemek meselesi oldugunu anlattik, bu kadar açiktir. Bu meclis iki sefer feshedilmistir. 1960 ve 1980’de, 15 Temmuz’da da feshetmeye çalistilar derslerini aldilar. Çünkü milli irade onlara geçit vermedi. Mesele bu kadar açikken görüyorum ki Sayin Genel Baskan hala 16 Nisan öncesinde. 16 Nisan oldu, halk oylamasi yapildi ve milletimiz yeni sistem degisikligini kabul etti. Bundan sonra önümüze bakmamiz lazim, gelecege bakmamiz lazim. Ülkemizi muasir medeniyetler seviyesine tasiyacak düzenleme ve çalismalari bu yüce çati altinda hep beraber gerçeklestirmemiz lazim" dedi.