Ekonomi
Giriş Tarihi : 25-06-2021 18:32   Güncelleme : 25-06-2021 18:37

Meclis Üyelerine Kayısı Anlatıldı

Malatya Ticaret Borsası Başkanı Ramazan Özcan, Sağlıklı Kentler Birliği’nin 35. Olağan Meclis toplantısı için Malatya’ya gelen heyeti Eski Şire Pazarında ağırladı. Başkan Özcan, burada kayısının çiçek evresinden sofraya ulaşma serüvenini meclis üyelerine anlattı.

Meclis Üyelerine Kayısı Anlatıldı

Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği’nin 35. Olağan Meclis toplantısı dün Malatya’da gerçekleştirildi. Toplantı sonrası Kent Merkezini gezen heyeti Malatya Ticaret Borsası Başkanı Ramazan Özcan, Eski Şire Pazarında ağırladı. Kayısı ve Kayısıdan üretilen ürünlerin ikram edildiği program öncesi Kayısı ile ilgili sunum yapan Malatya Ticaret Borsası Başkanı Ramazan Özcan, ”Bir tane kayısıdaki besin değerleri ve kalori değerleri daha çok insan sağlığı açısından ve beslenme değerleri açısından insan sağlığı açısından ne kadar kıymetli ve önemli olduğunu ifade ediyoruz. Özellikle de bu pandemi döneminde antioksidan özelliği olduğu için de hem vücut direncini yüksek tutuyor, hem de bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Kuru meyve grubunda bu yıl ihracatta bütün kuru meyve grubuna baktığımız zaman rekor kırdık. Kaysının bu grubun içerisinde satışı çok yüksek.” dedi.

Malatya’nın kayısı meyvesinin ihracat üsttü haline geldiğini söyleyen Başkan Özcan,” Avrupa Birliği tarafından Coğrafi işaretle belgelemiş Türkiye’de sadece 2 ürün vardır. Bunlardan biri kuru kayısı, diğeri de kuru incirdir. Bir diğer belge ise Malatya Kayısı Çekirdeğinin Coğrafi işaret belgesi. Bunu da geçtiğimiz yıl hak ettik.  Civar illerden 40 bin aile bizimle birlikte hasat döneminde bize yardımcı oluyor. Kayısı aslında bir bölge ürününe dönüştü. Bölgeyi kalkındırma açısından da çok ciddi bir vazife görüyor. Kısmen bize yakın olan ve sınırdaş olan illerimiz ve onların ilçelerinin bir kısmında da önemli bir üretim söz konusu. Ama ihracat merkezi Malatya’dır. Ürünün işlenip ihracata hazır duruma getirildiği alan burasıdır. Elazığ’ın Baskil İlçesi, Kahraman Maraş’ın Elbistan İlçesi, Sivas’ın da Gürün İlçesinde kısmen bir üretim söz konusu. Malatya’da yaklaşık 8 milyon kök kayısı ağacımız var. Her yıl bu rakamlar değişiklik gösterebiliyor. Şehrin ve ülkenin ekonomisine ciddi anlamda katkı sunuyor.” ifadelerine yer verdi.

Meclis üyelerine günlük kayısı tüketiminin faydalarından bahseden Başkan Özcan, ”Burada Malatya Kayısısını tattınız. İnşallah gittiğiniz yerlerde her gün kendi sağlığınız ve sağlıklı beslenmeniz için günde 5 tane kayısı tüketmenizi Diyetisyenler öneriyor. Bu anlattığımız şeylerin hepsi akademik çalışmalarla destekleniyor. Üniversitelerde ve Tıp doktorları tarafında da kayısı tüketiminin insan sağlığı açısından önemli olduğu, beyni daha hızlı çalıştırdığı, sindirim sistemini çok iyi düzenlediği bilgisi paylaşılıyor. Bu nedenle gittiğiniz şehirlerinizde de kayısıyı gönül rahatlığı ile tavsiye edebilirsiniz.” diye konuştu.

.Ebubekir Atilla