Genel
Giriş Tarihi : 08-07-2021 17:56   Güncelleme : 08-07-2021 17:56

MEAH Aşılamada 100 Bin Rakamına Ulaştı

Malatya’da yapılan aşılama çalışmalarında sadece Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesinde yapılan aşı sayısı 100 bin rakamına ulaştı. İl genelinde ise 512 bin doz aşı yapıldığı belirtildi.

MEAH Aşılamada 100 Bin Rakamına Ulaştı

Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aşılama merkezinde aşılama çalışmaları hakkında bilgi veren Hastane Başhekimi Prof. Dr Erdal Aktürk  3. Doz aşısını da vuruldu. Vatandaşları aşı olmaları konusunda sağlık kurumlarına davet eden Aktürk burada yaptığı açıklamada ise şunları söyledi. “Şimdiye kadar hastanemizde yapıtlığımız   19 nedeniyle aşılama çalışmasında 100 Bin rakamına ulaştık. Yapığımız aşılar içinde yüzde 80 biontech, yüzde 20 de sinovak aşısı  yaptık. Bilindiği gibi ilk olarak ülkemize sinovak aşısı geldi. İlk aşı çıktığında biontech aşısı henüz yoktu.  Biontech aşısı’ da de gelince tercihi vatandaş bırakıyoruz. Aşı yapılacak vatandaşların sağlık durumlarını da öğrenip allerjik durumu varsa ona göre acil önlem alıyoruz.  Kronik alerjisi olanlar dahil olmak üzere, yapılan aşılama sayısının 100 bini aşmasına rağmen biz ciddi bir reaksiyonlu virüs ve herhangi bir rahatsızlık ile karşılaşmadık.”

İSTEYEN VATANDAŞIMIZ ANINDA AŞILANIYOR

Covid 19 il ilgili yapılan aşılarla ilgili olarak da bilgi veren Aktürk, bu güne kadar aşı ile ilgili herhangibir sıkıntı yaşanmadığını kaydederek açıklamasını; “İsteyen vatandaşımız istediği zaman aşısını olabiliyor. İl Sağlık Müdürlüğümüz farklı mekânlarda aşılama çalışmalarını yaptığı için hastanemizdeki aşı yoğunluğu biraz daha azaldı. İlk başlarda aşılama çalışmaları sadece bizim hastanemizde olduğu için Vatandaşın çok sık geldiği sabah ve öğlen saatlerinde yoğunluk yaşanıyordu. Şu an herhangi bir yoğunluğumuz yoktur. Gayet seri bir şekilde aşılarımız yapılıyor.  Aşısı sistemde çıkan, aşı sırası gelen herkesi aşı olmaya davet ediyoruz. Diğer yandan Covid 19 aşısının yapılmaya başlandığı andan itibaren hastaneye gelme imkanı olamayan, yatalak hasta, olan felçli hastalar, bakımevleri ve ev hastalarına evlerinde aşılama yapıyoruz. Yine yatalak hastalara da evde, bakım ünitemiz vasıtasıyla evlerinde de aşılamalarını yapıyoruz.  Yeter ki vatandaşımız aşı olmak istesin Biz her zaman hazırız” dedi.

YAN ETKİ İLE KARŞILAŞMADIK

Malatya geneli 512 bin doz aşı yapıldığını kaydeden Prof. Aktürk açıklamasının devamında ise; “Burada şunu da ifade etmek istiyorum. Aşılama konusunda bazı yanlış bilgilendirmeler var. Örneğin aşı oldu kalp krizi geçirdi.  Aşı oldu araç kazası geçirdi gibi. Şu oldu, bu oldu gibi şeyler öyle bir şey görmedik, yaşamadık. İnşallah da yaşamayız. Vatandaşlarımız bu tip dedikodulara itibar etmesinler. Kalp krizi geçiriyor, felç geçiriyor kanında pıhtı oluştuğu gibi bu tür konularda anlamlı düzeyde hiçbir şeyle karşılaşmadık. Vatandaşlarımız gönül rahatlığıyla her iki aşıyı yaptırabilirler Hiçbir sıkıntısı yoktur” ifadelerini kullandı.   

A.Vahap Kaygusuz – Hanife Yiğit